Pomiar parametrów wody

2013-03-12

Pomiar poziomu substancji odżywczych oraz wybór właściwych testów

To, co jest bardzo zaskakujące, to fakt, że rozmawiając z różnymi osobami o prowadzeniu i opiece nad akwariami roślinnymi dowiaduję się, że nawożą solami w sposób niepoparty żadną wiedza… Przeczytali gdzieś, że rośliny akwariowe do prawidłowego rozwoju potrzebują fosforu, azotu i potasu jako podstawowych makroelementów ukrytych pod skrótem NPK. Jestem przerażony, kiedy słyszę, że  na przykład dozują każdego z nich po 20ml dziennie lub więcej w zależności od wielkości akwarium… Czy rośliny potrzebują takiej ilości nawozów ? Największym problemem jest fakt, że nie sprawdzają oni testami parametrów wody i podają nawozy bez żadnej kontroli. Nie można też mylić ze sobą NO2 i NO3 oba zaczynają się od AZOT, lecz pierwsze to azotyny, a drugie azotany.

Aby pielęgnować akwarium naturalne potrzebnych jest kilka testów, takich jak: PO4 (fosforany), NO3 (azotany), GH (twardość ogólna), KH (twardość węglanowa), pH (kwasowość).

 

Czy potrzebujemy tych wszystkich testów?!

Jeśli chcesz pielęgnować i wiedzieć, co się dzieje w twoim akwarium, nie powinieneś czekać zbyt długo z wykonaniem testów. Sytuację można porównać do ubezpieczenia. Kiedy ktoś je ma, narzeka na koszty, jakie ponosi w związku z wykupieniem polisy, nie wspominając o korzyściach do czasu, kiedy wydarzy się coś nieprzewidzianego, co sprawia, że żałują z rezygnacji z ubezpieczenia.

Z testami jest podobnie. Możemy je mieć i nie używać ich przez długi czas, do chwili, kiedy rośliny w akwarium zaatakują glony lub zaczynają tracić dobra kondycję, czy też zdychają ryby…  To oznacza, ze coś złego dzieje się w akwarium. Szybka reakcja jest niezbędna by przywrócić zdrowie twoim roślinom i rybom.

 

A co z testami paskowymi?

Testy paskowe, a także wiele testów kropelkowych nie są najlepszej jakości… Aby mieć orientacyjne pojęcie o badanych parametrach mogłyby być wygodne, ale nie są za dobre, gdyż w większości przypadków ciężko jest uzyskać takie same wyniki nawet robiąc pomiary kilka razy z rzędu.

Pamiętam, jak musiałem zająć się akwarium roślinnym, które było zaatakowane przez glony, a używany test pokazywał zawsze wartości NO3 powyżej 25ppm. W tej chwili nie pamiętam producenta, ale na pewno nie poleciłbym go znajomym lub klientom. W tym akwarium podmieniliśmy kilkakrotnie wodę licząc, że poziom NO3 spadnie do jakiś akceptowalnych wartości lub osiągnie zero – bez żadnego efektu. Zmierzyliśmy poziom NO3 w wodzie kranowej i okazało się, że jest bardzo wysoki. Wydawało nam się, ze odkryliśmy problem… To była woda kranowa… To jednak nie koniec tej historii! Cała sytuacja była bardzo dziwna, gdyż rośliny w akwarium przestały rosnąc pomimo, że w wodzie było wszystko, czego potrzeba do dobrego wzrostu. Akwarium było dobrze wyposażone w dobre oświetlenie i dozowanie CO2, więc nie powinno być takiego problemu. Z tego co pamiętam użyłem wtedy testu innego producenta. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się,  że woda w akwarium nie zawiera NO3. Dla potwierdzenia tego wyniku użyłem swojego własnego testu i okazało się, że i woda w akwarium i woda kranowa ma zerowy poziom NO3. Rośliny były pokryte glonami nie z powodu nadmiaru azotanów, lecz ich braku.

Ta historia wydarzyła się, kiedy użyłem testów (złej jakości  na początku) i naprawdę nie potrafię sobie wyobrazić  prowadzenia akwarium roślinnego bez nich.

Można określić, czy testy są dobre, czy nie wykonując kilka testów w krótkim czasie i jeśli wyniki nie są takie same lepiej zmienić testy, gdyż na przykład różnica między 10, a 20ppm NO3 jest znacząca.

 

Test ELOS NO3 jest unikalnym i bardzo precyzyjnym testem. Pozwala na pomiar NO3 w zakresie 1-25ppm (1-2,5-5-10-25ppm). Wykonanie testu jest bardzo proste. Należy użyć 5ml wody z akwarium, 0,15ml odczynnika A dozowanego niewielką łyżeczką oraz 6 kropel odczynnika B.

ELOS Test NO3

 

Testy KH i GH – czy są konieczne?

W każdym akwarium, w którym jako podłoże używane są granulaty dla roślin, drewno, CO2 oraz okresowe podmiany wody, zbijane są parametry wody. To czasami daje bardzo zaskakujące wyniki.

ELOS Test GH

ELOS Test KH

Twardość ogólna (GH) pozwala rozróżnić wodę twardą i miękką, ponieważ w wodzie twardej jest większa koncentracja rozpuszczonego magnezu i wapnia. Rośliny akwariowe rozwijają się lepiej w wodzie miękkiej w zakresie 4-8, kiedy koncentracja magnezu i wapnia jest na poziomie, przy którym nie występują niedobory tych składników, a w przypadku ich wystąpienia łatwo można im zapobiec. Jeśli twardość ogólna oscyluje w zakresie 8-14 lub więcej, łatwo można ją obniżyć przy zastosowaniu podczas podmian wody z filtra odwróconej osmozy.  Zauważyłem jednak, że niektóre rośliny lubią wodę nieco twardsza, w zakresie 10-15 i w takich warunkach lepiej się wybarwiają i szybciej rosną.  Łodygowce mogą rozkładać się w poziomie, dzięki czemu będą dłużej oświetlane co wpłynie na lepsze wybarwienie. Podniesienie GH utrudnia prowadzenie akwarium, ponieważ rośliny nie rosną w takim tempie, jak wcześniej, co wymusza zmianę sposobu nawożenia.

W celu podniesienia poziomu GH zaleca się stosowanie ELOS R1 Rigenera, który zawiera właściwe proporcje magnezu i wapnia.

ELOS R1 Rigenera

Twardość węglanowa (KH) musi być powyżej 3, aby zapewnić stabilność w akwarium , co może sprawić, że woda być bardzo kwaśna, czyli niewłaściwa dla roślin i ryb ponieważ wahania pH mogą być bardzo gwałtowne i powodować spadki z 7 do 4 pH bez ostrzeżenia.  W takich warunkach niektóre rośliny mogą się rozpływać i znikać. Nie myślę tu o kryptokorynach, które mogą się tak zachować z innego powodu, lecz po jakimś czasie(około 2 tygodnie) zaadaptują się do nowych warunków i odżyją. Obumieranie innych roślin może być spowodowane zbyt kwaśną wodą. Żeby zwiększyć twardość węglanową należy użyć preparatu ELOS 03 Carbonates. Należy to robić w sposób powolny, aby zapobiec zbyt gwałtownym wahaniom parametrów wody.

ELOS 03 Carbonates

 

Autor : Filipe Oliveira
Żródło : Https://faao.blogspot.com
Tłumaczenie : Marcin Wnuk | peHa:68

[products ids=”3343,3334,3331″ paginations=”no”]

 

Popularne artykuły

  • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

    Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 505

  • Kalkulatory

    Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 233

  • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

    Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 160

  • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

    Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 102

  • Węgiel aktywnyWęgiel aktywowany w filtrze

    Węgiel aktywowany to jedno z najstarszych mediów filtracyjnych, stosowanych w akwarystyce. Istnieje wiele opinii na jego temat - często błędnych.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 90

  • Podmiana wody w akwarium

    Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 81

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303