[100x40x63cm - 215L] - Wood Land

Witajcie. Chciałem Wam przedstawić mój baniaczek Aquael Glossy 100 [215L] po restarcie.

Zbiornik: Zestaw Aquael Glossy 215L z szafką (100x40x63 cm)
Oświetlenie: 2 x 16W Aquael Retro Tube 8000K PLANT
Czas świecenia: 10h (12-22)
Podłoże: Piasek kwarcowy 0,5-1mm (ok 38kg)
Kamienie: Dark Grey Stone (ok 35kg)
Korzenie: Old Pine Wood + Red Moor Wood
Filtracja: Eheim Pro 3 2075 (oryginalne wkłady + 100g Fluval Carbon), Eheim Pro 3 2071 (oryginalne wkłady + 100g Fluval Carbon)
Ogrzewanie: Aquael Gold 200W
CO2: brak
Nawożenie: Gotowe sole Blue-Line + Carbo (NO3:10, PO4:1, Ca:80, Mg:20, Fe:0,5)
Temp: 25-26 st. C
Podmiany: co tydzień kranówka ok 20%

Roślinność:
- anubiasy
- microsoria
- bolbitis
- bucephalandry

Obsada:
- 5x Gurami Mozaikowy
- 13x Neon Czerwony
- 12x Zwinnik Czerwonousty
- 4 x Kosiarka
- 4x Kirys Czarny
- 8x Krewetka Amano
- niezliczona ilość Krewetki Red Cherry w różnych odmianach
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2017, 21:56 przez mihow1979, łącznie zmieniany 19 razy.
Załączniki
akwa_glossy_2_100_day_50.jpg

Re: [100x40x63cm - 215L] - Woodland

Trochę źle zrobiłeś wypuszczając ryby mimo starej wody. Polecam dodawać preparat wiążacy azotyny w wodzie typu Seachem Prime bo będziesz miał problemy ze zgonami. Ja też nie mam gdzie trzymać, wpuszczam do wiadra, daje grzalkę i napowietrzanie i wszystko żyje kilka tygodni bez problemu.
Dołożyć powinieneś węgiel do filtra. Wodę badać na no2 i dodać bakterie np. Azoo 5in1 lub Seachem Stability.

No niestety - nie mogłem ich trzymać w wiadrze przez tydzień :( Podałem bakterie i uzdatniacz do wody tak na wszelki wypadek. Na razie wydaje się, że wszystko jest ok.
Rok temu też robiłem restart i nie było problemów z rybkami - wszystkie miały się dobrze...

Czemu nie mogłeś trzymać ryb w wiadrze z grzałką i jakimś mini filterkiem wewnętrznym?
Nie mówię, że Ci sie nie uda utrzymać obsady przy tym. Ale po prostu ma to też negatywny wpływ na rozwój baniaka i ewentualne glony.
Mnie też się zawsze śpieszy, a potem żałuję.
Trzymam kciuki za obsadę i nowy aranż.
Uważaj z tym EI, nie wiem jaki masz plan z nawożeniem, może rozwiń jak chcesz zacząć, ciekaw jestem rozwoju.

Dzień 4.

Walczę ciągle z pyłem w wodzie. Myślałem, że po wymianie podłoża na piasek pylenie minie a tu d....a!
Eheim 2075 Pro 3 nie daje rady? Zamontowałem mały wewnętrzny mechanik z watą - zobaczymy czy coś się zmieni.

Z roślin doszło parę sztuk Microsorium Windelow.
Ze zwierzaków doszło 5szt. Kiryska Czarnego.

Glonów brak :)
Załączniki
kirys_czarny.jpg
akwa_glossy_2_100_day_4.jpg

Zauważyłem, że na anubiasach zaczęły się pojawiać zielone kropki. Zielenice.
Zmniejszyłem więc światło do 1x18W PowerLED - dla anubiasów i mcrosoriów powinno wystarczyć.

Pytanie tylko, czy taka mała ilość światła może przełożyć się na okrzemki lub jakieś sinice? Lub inne badziewie? :)
Załączniki
akwa_glossy_2_100_day_7.jpg

Dzień 14.

Problemy? Padło mi 5szt Zwinnika Czerwonoustego w ciągu tygodnia :( Inne ryby mają się świetnie... Parametry wody dla ryb w porządku. Co się stało? Nie mam pojęcia...
Na skałach pojawia się lekki zielonkawy osad - nic z tym nie robię - natura zrobi swoje :) Z glonów to tylko trochę kropek zielonych na anubiasach.

Zmiany? Zrezygnowałem z reaktora Sera Flore 500 i obecnie gaz idzie ze strzykawki z lipką :) Przepływ filtra zwiększył się z ok 350l/h do ok 750l/h. Więc jest znaczna poprawa cyrkulacji wody w zbiorniku.

Plany? Czekam na paczkę z węglem aktywnym Fluval oraz kropelki BorneoWild Zero PO4... Zobaczymy, czy wtedy klarowność wody jeszcze się polepszy. Obecnie jest już znacznie lepiej, ale chciałbym aby było jeszcze lepiej :)
Załączniki
akwa_glossy_2_100_day_14.jpg

Dzień 21

Klarowność wody mocno się poprawiła. Ale nadal walczę z kurzem w toni :) Wrócił wewnętrzny mechanik z watą do środka... Poczekam tydzień i zobaczymy, że coś to da. Jeżeli nie to już nie wiem co muszę zrobić, aby pozbyć się tego kurzu w wodzie.
Załączniki
IMG_2072.JPG
IMG_2069.JPG

Dzień 28

W końcu udało mi się trochę dojść do ładu z jakością wody. 4 dni temu doszedł Eheim 2071 wypełniony gąbkami i włókniną Eheima. Teraz z moich obliczeń mam przepływ w zbiorniku ok 1200L/h, ale pralki nie ma. Walczę jeszcze trochę z odpowiednim ustawieniem wylotów z kubełków w celu osiągnięcia odpowiedniej cyrkulacji wody.

Krasnorosty po woli odpuszczają - niestety anubiasy dostały trochę w kość, ale każdy z nich puszcza już nowe liście a na jednym nawet dwa :)

Krótki filmik pokazujący stan dzisiejszy.

No dobra - pojawiły się lekkie problemy z glonami. Tragedii nie ma, ale chciałbym się tego mimo wszystko pozbyć. Zielenice i włochaty szary glon na liściach :) Co robię źle?

Świecę 2x18W LED na 215L przez 10h czyli na oko jakieś 0,35-0,4 W/L. Z nawozów podaję 1 x micro + 1 x makro + 3 x potas + 2 x carbo od Blue-Line codziennie. Od tygodnia chodzą dwa kubły: Eheim 2075 oraz 2071.

Rośliny rosną, mchy mają przyrosty, każdy z anubiasów puszcza nowe liście, microsoria rosną. No ale krasnale szaleją :) Glony są tylko na roślinach i na cienkich gałęziach korzeni.

Zapytam specjalistów - czy powinienem zwiększyć ilość nawozów do np. NO3-5, PO4-0,5, Fe-0,5? Czy to nie spowoduje wysypu glonów? Nie podaję CO2 bo uważam, że przy tym świetle i tych roślinach jest to bez sensu...

Doradzicie coś?

Ze względu na złe ułożenie korzeni w poprzedniej aranżacji zmuszony byłem trochę ją zmienić. Odbyło się bez wymiany wody i jakoś w miarę szybko udało się przeprowadzić całą operację. Wiem, wiem - nie powinno się tego robić, ale miałem problem z poprzednim ułożeniem i nie dawało mi to spokoju. Chciałem też uzyskać więcej przestrzeni przy podłożu wokół wyspy... Zamierzam jeszcze obsadzić lewe 2 duże korzenie mchami, aby była spójność...

Teraz to wygląda tak...
Załączniki
akwa_glossy_2_100_day_37.jpg