Pył/kurz w toni wodnej

Cześć!

Jeżeli temat nie jest w odpowiednim dziale to proszę o przeniesienie ;)

Od startu akwarium 215L (5 marca 2016 r.) borykam się z problemem pyłu/kurzu w toni wodnej. Nie są to pierwotniaki, nie są to glony zielone. Jest to typowy pył, kurz, którego niestety nie jestem w stanie się pozbyć a próbowałem już różnych metod: filtrów wewnętrznych, waty w filtrach zewnętrznych, redukacji oświetlenia, różne metody nawożenia, nawet chemia. Zero poprawy.

Dodam, że tu nie chodzi o zmętnienie wody jakie ma miejsce w przypadku pierwotniaków czy zielonej wody. Pył jest widoczny gołym okiem z odległości już od 1 metra od przedniej szyby akwarium.

Podłoże to substrat H.E.L.P Advanced Plant Soil (36L).

Obecnie w zbiorniku pracują dwa Unimaxy 250: jeden (gąbka + 3 kosze ceramiki), drugi (3 kosze gąbki różnej gradacji + 1 kosz węgla aktywnego).

Jeżeli chodzi o parametry mojego zbiornika to są one szczegółowo opisane w tym wątku:
viewtopic.php?f=16&t=96

Macie jakieś pomysły? Bo ja już chyba wykorzystałem wszystkie życia :)

Re: Pył/kurz w toni wodnej

może to durne pytanie, ale podobno nie ma głupich pytać - czy jesteś 100% pewien, że to pył, w sensie zawiesina materiału mechanicznego ?

a może to bardzo drobne pęcherze powietrza ? w sumie masz sporo szybko rosnących łodygowców. albo drobne pęcherze CO2 z reaktora ?

może kiepski węgiel aktywny, pamiętam, że kiedyś władowałem nie-akwarystyczny i pylił jak cholera p/kilka dni.

jakiego koloru ten pył jest ? możesz jakąś fotkę z bliska zapodać ?

jeśli podejrzewasz podłoże, może eksperyment, wsypać trochę (jeśli zostało) do słoja, zalać wodą i obserwować ?
Pozdr, Marek

Cześć!

To niestety nie są pęcherzyki gazu. Po wyłączeniu filtrów wszystko "wisi" w wodzie.
Wata podczas czyszczenia ma kolor podłoża.
To jest dosłownie pyłek, który ani nie opada ani nie wypływa na powierzchnię...

Najgorsze jest to, że nie wiem skąd on się pojawia i filtr tego nie zatrzymuje.

Zanim włożyłem węgiel było tak samo. Włożyłem go właśnie po to aby wyklarować wodę i powalczyć z krasnorostami...

Tak sobie jeszcze dzisiaj pomyślałem - że to może korzenie? Kupiłem zestaw korzeni na Allegro o nazwie Old Pine Wood... Spreparowane, od razu tonące...

Mam jeszcze 4L lawy do filtra - zacznę od niedzieli wymieniać ceramikę na lawę sukcesywnie po jednym koszyku co 2 tygodnie.

Więc... Do obu Unimaxów wczoraj wsadziłem przed samym wirnikiem w miejscu lampy UV (czyli za 4 koszami na końcu obiegu wody w kuble) gęste gąbki... I... Po jednej dobie woda na duuuuuży plus! Pyłu znacznie mniej co utwierdza mnie w przekonaniu, że Unimaxy mają lewy obieg.

Unimaxy mają taką konstrukcję, że na otwór wylotowy z wewnątrz kubełka przed wirnikiem można zamontować rurki, które są w zestawie do deszczownicy i na tą rurkę można naciągnąć standardową gąbkę od filtrów wewnętrznych. Kupiłem duże gąbki, które idealnie pasują do średnicy komory lampy UV. Coś jak "prefiltr", ale od dupy strony :)

Zobaczymy jak będzie jutro. Jeżeli woda będzie klarowniejsza to znamy przyczynę...

No i czar prysł... Postanowiłem kupić filtr Eheim Pro 3 2075 podejrzewając, że Unimax 250 nie filtruje wody odpowiednio. Pracuje od 24 godzin w tandemie z dojrzałym jednym Unimaxem 250.

Filtr działa już jedną dobę... a pył w akwa jak był tak jest. Eheima wypełniłem lawą w 4 koszach a w ostatnim dałem podwójną warstwę waty filtracyjnej.

Przyznam szczerze, że jestem już trochę podłamany tą sytuacją. Skoro Eheim nie daje rady tego przefiltrować to znaczy, że po powrocie z wakacji (sierpień) zrobię chyba restart.

Najciekawsze jest to, że mam też w pokoju syna kostkę 30L z Bojownikami. Zwykły filterek za 20zł, grzałka, żwirek, korzeń i roślinki. I tam mogę wody nie podmieniać przez miesiąc i jest kryształowa :) Woda taka sama z tego samego kranu...

Powiem Wam szczerze, że po 250 dniach istnienia akwarium pył mam nadal. Jest on widoczny tylko gdy przyłożymy nos do szyby.
Na pewno jego widoczność potęguje czarne tło, na pewno też punktowo świecące ledy, które są zamontowane w tym modelu akwarium parę centymetrów nad wodą.

Za jakiś czas chcę zrestartować zbiornik i zrobić aranżację na piasku kwarcowym. Zobaczymy, czy wtedy pył też będzie...

A sam pył podejrzewam, że jest z podłoża - bo niby skąd? :)

Widzę, że temat ma już ponad miesiąc, ale jako że jestem tu nowy, to może spróbuję pomóc, bo miałem ten problem dwukrotnie.

Za pierwszym razem winne było podłoże (Aqua Substrate II), które straciło po kilku miesiącach swoją "sztywność" i z granulatu robił się miał. Poniekąd "pomogłem" w dojściu do tego stanu poprzez punktowe stosowanie wody utlenionej do usuwania ognisk sinic przy przedniej szybie. To podłoże pod wpływem wody utlenionej rozpadało się.

Za drugim razem miałem ten problem przy "ceglanym" podłożu JBL Manado, którego największą zaletą jest chyba trwałość, więc winnego pyłu trzeba było poszukać w innym miejscu. Temat ogarnąłem w przeciągu 2 tygodni po zastosowaniu następujących działań:

1) mocny mechanik z włókniną (ja mam akurat Aquaszuta Turbo 550N, ale jeszcze lepszy byłby 750N)
2) podwójna dawka bakterii, tzw. "odmulacza w płynie" - Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner - tutaj uwaga: testowałem przez lata sporo różnych produktów tego typu, m.in. Fluval, Kordon, Seachem, AZOO, Femanga i tylko Microbe-Lift ma ten swój specyficzny skład i sposób działania.
3) po tygodniu od zastosowania bakterii, włączamy lampę UV, która działa przez 24h przez ok. tydzień.

Po wszystkim wyciągamy mechanika i cieszymy się krystaliczną wodą.

U mnie sytuacja sie trochę trochę poprawiła. Po włożeniu węgla do filtra i stosowaniu Borneowild PO4 po podmianach woda jest przejrzysta. Kurzu jeszcze trochę widać ale mam sporą obsadę i kirysy sporo syfu wzbijają przy żerowaniu. Od 3 dni mam też dodatkowy kubeł Eheim 2071, który wypełniłem gąbkami i watą i robi za mechanika. Teraz z moich obliczeń mam ok 1200l/h w zbiorniku, ale pralki nie ma, ale syf jest ładnie wyciągany zza zakamarków aranżacji... Więc chyba wszystko idzie w dobrym kierunku :)