Wychodzenie z glonów nitkowatych w 2 tygodnie. Twinstar mode

Witam, chciałem przedstawić Wam jak ja radzę sobie przy pomocy jonizatora i węgla w płynie z glonami nitkowatymi, jeśli już takie nawiedzą moje akwaria.

Kto mnie zna ten wie że, jak jestem w domu to glona nie ma :] Boją się oraz i ja reaguje światłem i nawożeniem gdy się pojawiają.
Lecz pracę mam taką a nie inną że, czasem mnie nie ma 8 tygodni w domu, a wtedy akwaria przejmuje lepsza połowa :mrgreen:

Posiadam jonizator Twinstar który od czasu do czasu zmienia akwarium gdy pojawiają się glony.
Niektórym może nie przypada to gustu bo twierdzą że to już nie akwarystyka...ale tych maruderów pozostawiam z własnymi przemyśleniami...
Ja już szarpnąłem się na ten jonizator więc jak go już mam to nie zawaham się go używać!

Otóż akwarium pozostawione lepszej połowie :mrgreen: przy moim błędnym założeniu nawożenia po 8 tygodniach wyglądało tak:

Po przyjeździe do domu trochę zrezygnowany ale że, aranż ładny to trzeba było go ratować.
Pierwszy weekend po prostu wyłączyłem światło, nalałem 20ml easy carbo i przeczekałem go nie patrząc na zbiornik.
W poniedziałek, zlałem wody na tyle by ryby i krewetki miały jeszcze gdzie żyć.
Ściąłem większe rośliny.
Pędzelkiem dokładnie wysmarowałem wszystkie korzenie, rośliny i szyby.
Nalałem wody trochę twardszej, bo jak się okazało mojej żonie to wszystko jedno kiedy leje samo RO czy kran, więc za mało było kranu a za dużo RO więc i Fe było łatwiej pożywką dla glonów przy tej samej dawce Mikro....
Następnie zainstalowałem twinstara- którego w takich przypadkach należy restartować, pewnie mało kto o tym wie bo nie czytał manuala bo i po co :]
Ja jako inżynier jednak przeczytałem manuala zaraz po kupnie więc i świadomie używam tego jonizatora ;)
Dodatkowo przyciąłem wszystkie liście z dziurkami itp, czyli standardowo jak to przy podmianach należy robić. Wyczyściłem filtr wodą z akwarium. A gąbki pod bieżącą.
Dosadziłem roślin w postaci nowości akwarystycznych.
Czas świecenia zmniejszyłem do 6 godzin.
Nawożenie tylko potas przez 5 dni z Ferki.
Oraz easy carbo w postaci pięciu klików z butelki dającej 1,3ml na klik :]
I tak przeczekałem 5 dni.
Po 5 dniach powtórzyłem całym manewr z węglem w płynie.
Zrobiłem znowu tak dużą podmianę.
Od tego momntu świecenie 8 godzin na dobę oraz dodałem makro z Ferki i potas oraz znowu EC
W trzeciej podmianie zrobiłem tylko 30% podmiany. Zmieniłem wtedy również lampę na LED ze wschodem słońca od 12 do 22. Po podmianie podałem normalnie makro , potas, EC oraz jeden klik mikro w postaci rozcieńczonego profito, bo Ferkowy mi się skończył.

Część z Was pewnie już widziała to zdjęcie po całej kuracji ale wkleję je jeszcze raz:

Tak samo można walczyć z innymi glonami, typu krasnorosty.
Na sinice czyli cyjano-bakterie polecam najlepszy środek na rynku jaki jest chemiclean czerwony.
Nadaję się do taiwanów a sinice odchdzą w zapomnienie w tydzień.

Temat jest dość dyskusyjny. Po pierwsze

Temat jest dość dyskusyjny.

Po pierwsze trudno docenić zasługę twinstara w porównaniu do właściwych prac pielęgnacyjnych jakie wykonałeś. Podobnie jak lampa UV daje "jedynie" wsparcie w prowadzeniu zbiornika, a niekoniecznie fizycznie likwiduje glony (w postaci rozwiniętej).

Po drugie ze zdjęcia wnioskuję, że miałeś rhizoclonium, jeden z łatwiejszych glonów do wyprowadzenia, często znikający samoistnie po uzyskaniu stabilizacji w akwarium. Czy mierzyłeś się kiedykolwiek ze spirogyra ?
</span>

Ale oczywiście fajnie że się udało, podjęte kroki b.dobre, tylko nie wiązałbym sukcesu jednoznacznie z działaniem tego urządzenia.
Pozdr, Marek

Nikt nie napisał że, Twinstar

Nikt nie napisał że, Twinstar likwiduje glony w postaci rozwiniętej.

Temat nie jest napisany jednoznacznie że, to Twistar zlikwidował glony.

Opis wskazuje na środki podjęte w celu ich likwidacji.

Twinstar jest tylko dodatkiem i tu się zgodzę.

Na samym początku napisałem

Witam, chciałem przedstawić Wam jak ja radzę sobie przy pomocy jonizatora i węgla w płynie z glonami nitkowatymi, jeśli już takie nawiedzą moje akwaria. :  

Jest to tylko jeden ze sposobów poradzenia sobie z glonami, i działa również na spirogyre. Kolejne kroki jakie należy wykonać do walki ze spirogyrą to tak jak z innymi glonami.  Zachować niezmienność warunków w zbiorniku.

Glony lubią nagłe zmiany. By je wyeliminować musimy nauczyć się czytać to co mówią nam rośliny i ogólny stan zbiornika.

Witam, Podobnie jak lampa UV

Witam,

Podobnie jak lampa UV daje „jedynie” wsparcie w prowadzeniu zbiornika, a niekoniecznie fizycznie likwiduje glony (w postaci rozwiniętej). Po drugie ze zdjęcia wnioskuję, że miałeś rhizoclonium, jeden z łatwiejszych glonów do wyprowadzenia, często znikający samoistnie po uzyskaniu stabilizacji w akwarium.

Tak, jak Marcin Bielak napisał, Twinstar nie usunie glonów. Jego działanie polega na hamowaniu ich rozwoju poprzez niszczenie zarodników unoszących się w toni wody. Samo włożenie i uruchomienie Twinsta'a nic nie da. Nadal trzeba zapewnić obsadę czyszczącą w krewetek i ryb glonożernych oraz wykonywać czynności pielęgnacyjne w akwarium zgodnie ze sztuką. Twinstar, jest tylko pomocą w utrzymywaniu glonów pod kontrolą. W tej chwili w studyjnych naszych akwariach używamy kilku Twinstar'ów i bardzo sobie cenię pracę jaką on wykonuje.
Administrator forum http://peha68.pl/forum

Co do spirogyra się nie

Co do spirogyra się nie zgodzę, ale to chyba temat na inny wątek.

Śmiało możemy podyskutować na temat tego glona również tu.

Czemu się nie zgadasz? Masz inne sposoby walki z tym glonem? Z chęcią poczytamy. Dzięki temu człowiek może nauczy się czegoś nowego.

Re: Wychodzenie z glonów nitkowatych w 2 tygodnie. Twinstar mode

wracam po długiej nieobecności na forum i wznawiam wątek nitek.

z nitkami walczyłem ok. 2-3ech miesięcy, zaciemnienie, głodzenie, femanga, molinezje, amanki, kosiarki, nie pomagały, nawet jeśli nitki się cofały to nie gasły definitywnie i powracały.

poddały się po kuracji tropical algin pond, dawkowanie 5-krotnie większe niż zalecenia producenta, zaznaczam - NIE STRACIŁEM ANI JEDNEJ KREWETKI CZY RYBY. polewałem bodaj niecałe 2 tygodnie.

dołożyłem komputer sterowania CO2 i glony odeszły w niepamięć, razem z nitkami za współpracę podziękowały również krasnorosty, które męczyły mnie od kilku lat.

dochodzę do jednego jedynego słusznego wniosku - STABILNE CO2, może być go nawet niewiele, byle było STABILNE, w moim przypadku histereza 0,05.
Pozdr, Marek

Re: Wychodzenie z glonów nitkowatych w 2 tygodnie. Twinstar mode

Cześć!

Tak - stabilne CO2 na odpowiednim poziomie to klucz do sukcesu akwarium roślinnego.

Sam się o tym przekonałem: walczyłem z zielenicami, krasnorostami, compospogonem, okrzemkami i brunatnicami. Wtedy miałem podawanie CO2 ze spieku, który się zapychał i po pewnym czasie puszczał duże bąble... Masakra.

Ale gdy zainwestowałem 100zł w reaktor Sera Flore 500 wszystkie glony zniknęły po tygodniu. Rośliny oszalały, Staurogyne repens, który był cały brązowy dostał nowego życia. O oszczędności CO2 już nie wspomnę. Odpowiedni poziom CO2 i odpowiednia cyrkulacja w zbiorniku to klucz do walki z glonami...