Zakładanie akwarium

Zakładam powoli nowe akwarium 60x35x35 optiwhite i jako, że wracam po krótkiej przerwie do akwarystyki to chciałbym się poradzić o parę rzeczy :), będę wdzięczny za wszystkie porady

Chce zastosować podłoże Dark Soil i zastanawiam się czy oprócz bakterii pod spodem dać jakąś podsypke dla roślin? Zamierzam głównie mieć rośliny trawnikowe bo będzie to akwa w stylu iwagumi

Ile na samym starcie świecić (światło led 45W), wystarczy 6 godzin dziennie przez pierwsze 2 tygodnie?

Co podawać na samym początku oprócz potasu i ile podmianek wody i w jakich odstępach czasu powinienem zrobić :)?

Czy podawać CO2 od samego startu?

Re: Zakładanie akwarium

Podłoże:
Bakterie (np. Azoo NitriPro 5 bilion) + Dark Soil (weź raczej większy granulat).
Na start zasyp bakteriami dno szkła, później podawaj raz na tydzień, zgodnie z instrukcją.

Świecenie:
6h przez pierwsze 2 tygodnie będzie OK, następnie zwiększaj o 1h co tydzień (do 8h/dobę).

Podmiany wody:
Około 40-50%, 3 podmiany co 2 dni, 3 podmiany co 3 dni, kolejna podmiana po 4 dniach, następna po 5, później - raz na tydzień.

Nawożenie:
Mogę polecić np. linię Ferki. Potas podawaj od początku zgodnie z instrukcją, po tygodniu można zacząć podawać Aquashade.

CO2:
Można podawać od samego początku. Na start 1-2 bąbelki/sekundę powinny wystarczyć, później trzeba będzie zwiększać w zależności od zapotrzebowania.
Jeśli nie chcesz korzystać z komputera, zakup sobie indykator.

Dziękuję bardzo! :) A jeżeli chodzi o komputer to jaki koszt dodatkowo za jakiś sensowny zestaw? Obecnie zamówiłem już zestaw w postaci butla, reduktor aquario z licznikiem bąbelkow oraz indykatorem.

Czekam na drugi worek Dark Soil, bo w stacjonarnym sklepie był tylko jeden i będę informował o postępach :)

uPH-01 (micro pH-01), który moim zdaniem jest sensowny (układ mikroprocesorowy z wyświetlaczem LCD, możliwością kalibracji odczytu buforami 7.0 oraz 4.0, sterowaniem CO2 i napowietrzaniem, definiowaniem zakresu MIN/MAX, definiowaniem alarmu dźwiękowego) to koszt 310 PLN + 55 PLN za instalację 230V. Do tego dochodzi zakup sondy i buforów (ERH-AQ1 wraz z płynami to koszt ok. 250 PLN) oraz elektrozaworu (ok. 80-100 PLN).

Można też kupić coś tańszego, np. Macro Aqua pH Controller. Koszt to ok. 400 PLN, ale w komplecie masz już sondę i odrobinę buforów (powinno starczyć na jedną, maksymalnie 2 kalibracje). Moim zdaniem jego dość poważną wadą jest bardzo krótki przewód 230V służący do podłączanie elektrozaworu, ale co kto lubi.

Dodano po 1 godzinie 45 sekundach:
Zerknij na PW.

Dzięki za porady :), zastosowałem podkład pod panele. Czy miał ktoś z was doświadczenie z sadzeniem hemianthusa w formie invitro i koszykowej? Posiadam tylko w invitro, a gdzieś przeczytałem, że w tej formie o wiele rzadziej się przyjmuje. Jakie są Wasze doświadczenia :)?