pierwszy raz w życiu mam akwarium -nie wiem co robic!

Pierwszy raz w życiu mam akwarium,od 25 listopada do 26 listopada padły mi juz 4 ryby,zostały mi juz dwa rekiny tęczowe(w tym jedno jest chyba w ciąży) i trzy glonojady. Boje sie,poniewaz nie chce zeby reszta ryb mi padła.Mam filtr,grzałkę,pompę(właczone jest 24h) i światło led.
Od 24h akwarium zdązyło mi sie juz zrobic mętne.
Jestem na etapie oddania wszystkiego komus kto ma doświadczenie w akwarystyce.
Chciałabym usunąc z akwarium żwirek,ale nie wiem jak to zrobic.
Pomocy!

Re: pierwszy raz w życiu mam akwarium -nie wiem co robic!

Witaj na forum.
Jak widać źle wziąłeś się za akwarystykę.
Napisz więcej danych nt. akwarium.
Ile litrów, jakie podłoże, jakie oświetlenie, jaki filtr, ile czasu świecisz.
Bez tego nawet Harry z Tybetu Ci nic nie wywróży.
Wnioskując jedynie z tego co napisałeś to że, wpuściłeś dość sporą ilość ryb do świeżego awkarium z tąd te zgony i zmętnienie wody.

Postaramy się pomóc ale podaj wszystkie dane o które spytałem wcześniej.

Witam,

mam podobny problem, a widzę że autor nie dokończył swojego wątku. Dlatego dodam swoje problemy aby nie zaśmiecać forum.

AKWA

Glossy 80 (125l) Netto 100
2x retrofit 16w
1x plant 16w
1x plant 16 w niedługiej przyszłosci
Podłoże H.e.l.p. adv soil
Eheim 2271 (standardowe media) (mech pro oraz biomech pro)
rosliny :

Hemianthus callitrichoides
ludwiga acurata
Staurogyne repens
Eleocharis parvula
Java moss
peacock moss

Działanie lamp:

1 tydz planowane 6h 3lampy
2 tydz planowane 7h 3 lampy
3 tydz planowane 8h 3 lampy
4 tydz planowane 8h 4 lampy (dołożony kolejny plant)
5 tydz planowane 9h
6 tydz 10h swiecenia i tak już przez cały czas

CO2 reaktor - działa drop checker pokazuje jasnozielony kolor (odczynnik "20") (w przyszłości planowana butla co2 z osprzętem

Jest to mój 2 dzień działania akwarium. Na stronie PEHA wyczytałem że należy podmieniać wodę codziennie w pierwszym tygodniu w 2 tyg 3x a w 3 tyg juz raz na tydzień https://peha68.pl/jak-czesto-podmieniac-wode/ tylko że jest to informacja dot. podłoża Aqua soil Amazonia. Zastanawiam się jak to się ma do mojego substratu (h.e.l.p.) oraz bakterii które tam dodaję. Bakterie są marki Seachem (stability) i dodaję je wg zaleceń producenta :

1 dnia 5ml na każde 40l wody
2 dzień (dzisiaj) , następnie przez 6 dni 5ml na każde 80 l wody

Nie wiem również czy zacząć już nawozić potasem (kupiłem marki seachem). Posiadam również żelazo marki Aqua art i też nie wiem od kiedy zacząć to dodawać do akwarium. Czekam na dostarczenie testów kompleksowych zooleku, aby przetestować parametry wody. Póki co testowałem paskiem JBL przeterminowanym o 2 lata !! I niby wszystko wychodzi że jest ok ;) Swoją drogą kto wie czy one mogą być jeszcze sprawne?? W akwarium pojawił się filtr na powierzchni wody oraz przeźroczysty glon na korzeniu. Dodałem też szklankę wody z filtra ze swojego starego akwarium.

Pierwszy raz zakładam akwarium z substratem taką ilością światła, co2 i taką ilością roślin i z nawożeniem dlatego proszę o wskazówki dotyczące startu i prowadzenia, na co zwracać szczególną uwagę, oraz na odpowiedź na pytania dot. bakterii podmian wody oraz nawożenia
Pozdrawiam
Paweł

Co do podmian na starcie to nie zaszkodzi na żadnym podłożu robić je często tak jak pisał Marcin w artykule.
Co do CO2 tu możesz mieć problem gdyż butla co2 to podstawa, można się bez niej obejść ale trzeba mieć już doświadczenia w takim prowadzeniu baniaka.
Reaktor rozumiem jakiś kwasek cytrynowy itp.? chmm szybko się kończy i jest niestabilne.
Na korzeniu masz pleść białą nie glony zejdzie sam, lub ją zeskrob i ściągnij wężykiem lub też wpuść otoski jeśli zbiornik jest już dojrzały (czytaj no2 =0)
Na film białkowy na powierzchni najlepiej ustawić wylot by mocniej ruszał taflą lub zaopatrzeć się w skimmer lub też wpuścić molinezje. Z czasem jak akwarium dojrzeje nie będzie tego problemu.
Nawożenie to waży aspekt prowadzenia rośliniaka, radził bym poczytać o różnych nawożeniach, i podjąć jakieś kroki w zależności od dostępności funduszy i sposobu prowadzenia akwarium.
Potas możesz dawać jak podaje producent na opakowaniu. Żelaza w tym stadium baniaka nie polecam jeśli nie masz doświadczenia jakie są objawy przedawkowania żelaza na roślinach (glony) szczególnie nie żelazo Aqua-Artu.
Bakterie dodajemy po każdej podmianie, nawet jeśli robimy je często.
Mam nadzieje że, choć w malutkim stopniu rozjaśniłem coś.
Poza tym powodzenia w prowadzeniu i cierpliwości w zdobywaniu wiedzy życzę.