Problem z wybarwieniem roślin na LEDach.

Cześć.
Ok rok temu przesiadłem się ze standardowych świetlówek na LEDy. Wszystko było ok puki w akwarium dominowały mchy, ale od października mam aranżację z Rotalą coloratą, która jest zupełnie zielona. Od lat nie miałem zbiornika z dominacją roślin szybko rosnących (Rotala, mały i duży heniek), mchy stanowią uzupełnienie. Jako, że lampka jest DIY, to dokonałem pewnej przeróbki i bezpośrednio nad łodygowcami zamontowałem czerwone diody. Niestety nic to nie zmieniło. Co więcej kilka dni temu zakończyłem 3 dniowe zaciemnienie, bo masakrycznie przyrastał zielony, ciągnący się glon (rozciera się w palcach). A teraz trochę informacji o zbiorniku:
ok 50L, filtracja Eheim 2213 (Eheim substrat pro, włóknina, węgiel wymieniany co 2-4 tygodnie) , Eheim 2211 (pumeks, włóknina), podłoże ADA Amazonia, podmiany co 5 dni 12L.

Nawożenie słupa wody (przy założeniu objętości netto 34L), podzielone na 2 dawki:
- NO3 17mg/l (łącznie), PO4 1,1mg/l (łącznie), K 17,5 mg/l, PG Classic/Ferro+ 1-1,5 ml.
Gdyby liczyć dla 50L to wychodzi odpowiednio:
- NO3 11,8 mg/l, PO4, 0,76 mg/l, K 12mg/l.
Testy kropelkowe JBL przed podmianą pokazują: NO3 1-5 mg/l (zależnie od biomasy roślin szybko rosnących), PO4 - 0 mg/l. Ilości podawanych nawozów różnią się czasem nieznacznie w zależności od tego czy łodygowce są akurat po przycince itp.

Test stały CO2 wskazuje kolor limonkowy, przed włączeniem CO2 ciemnieje do ciemno zielonego. CO2 podawane w czasie świecenia, przez spiek ceramiczny. Nurt wody jest solidny więc rozprowadzane jest po całym akwa.

Odnośnie lampy: 32W Power LED, świece 7/24h.
21x1W Power Led białe i żółte(made in Taiwan) - 2100lm
6x1W Power Led czerwone (made in Taiwan) - 270lm
5x1w Power Led niebieskie (made in Taiwan) - 250lm
Co dla 50L daje ok 52,5lm/l, ale lampa nie świeci pełną mocą, jest dosyć przykręcona, bo przy pełnym świetle mam jazdę z glonami.

Niestety zdjęć baniaka nie zamieszczę, bo przygotowuję go na konkurs, choć w takiej formie na pewno nie wyślę :). Gdzieś jest problem z nawożeniem. Próby podniesienia mikro, owocują szybkim namnażaniem w/w glonów, a szczyty Rotali bladziutkie, prawie białe czasem, a szczyty dużego henia mają czasem chlorozę. Generalnie pyłu na szybie nie mam, miejscami troszkę krasnali, problemem jest tylko ten zielony glon, plus troszkę krótkich zielonych włosków. Zielone o których piszę występują pod nazwami Fuzz algae i Hair algae. Z tyłu przy szybie pojawia się też sinica, ale jest pod kontrolą. Mogłoby to wskazywać generalnie na niski poziom azotu i słabą dystrybucję CO2, ale jak widzicie chyba z tym problemu nie ma. No i druga sprawa to wiecznie zielona Rotala colorata.

Macie jakieś sugestie, co mogę popróbować, zmienić, z czym mogę pokombinować, aby rozwiązać te 2 problemy?

Re: Problem z wybarwieniem roślin na LEDach.

Mikołaj jeszcze powiedz jak stary jest zbiornik.
Jakie masz KH GH ?
Nawożenie azotu masz spore jak na tak mały zbiornik przy tym świetle.
52 lm/l to nie jest dużo jak dla rotal, wysztko jest zależne jak wysoko znajduje się lampa i czy białe diody są nad rotalami, czerwone widmo nie wybarwi Ci rotal to białe światło zrobi 6500K- popatrz jakich Piotrek D. używał zawsze świetlówek do swoich rotal, tylko 6500K głównie bo dawały największą ilość światła.
Masz dwie opcje, jechać powoli a rotale wybarwiać na końcu -ja bym tak zrobił albo:
- zwiększył czas świecenia do 8 h oraz jednoczeniśnie jeśli nie masz zbyt wielu mchów podawał wodę utlenioną do akwarium co dzień 3ml na 30L wody.
Ta druga opcja przy tym samym nawożeniu spowoduje obniżenie jeszcze azotu i wybarwieniu się rotali ale jeśli masz niskie GH to spowodować może, że mikro które podajesz w tej ilości może przyspieszyć trochę bardziej glony.
Co do sinic, nie martw się tym, jak będą nieznośne to kuracja z chemicleana Ci pomoże. Można kupić ten środek na łyżeczki na allegro dla tak małego zbiornika będą to grosze. Nie zaciemniaj zbiornika przy glonach to nie zadziała bo nie zmieniłeś innych parametrów.
Co do CO2 to nie lepiej było by dla zbiornika mniejsza ilość CO2 ze spieku ale tak by leciał non stop?
Jeśli mogę jeszcze zasugerować to zmień mikro, mikro którego używasz i ferro ma słabe chelatory oraz jest źle zbilansowane IMHO stąd dziwne rzeczy się mogą dziać gdyż takie składniki jak Mn, Mo czy Bor są w złych stosunkach w nawozie względem siebie więc w roślinach występuje ich odkładanie.
Poza tym producent podaje tak zawiłe nawożenie tym, że sam go chyba nie rozumie...
Aha przed jakąkolwiek zmianą zrób większą podmianę.

Re: Problem z wybarwieniem roślin na LEDach.

Dzięki za rady. Lampa jest 8cm nad powierzchnią wody. Diody białe miałem nad Rotalami, ale z powodu braku wybarwienia zmieniłem na czerwone w tym miejscu. Jak miałem kiedyś duży baniak na świetlówkach to lepszy kolor rośliny łapały mi pod 8000K, więc się tym sugerowałem.
GH i KH niestety nie mierzę, ale sądząc po dawkach mineralizatora to GH ok 8, KH ok 5 (w przybliżeniu)
Aranżacja ma ok 6 miesięcy. Podłoże jest po wymianie, tylko "Power Sand" został z poprzedniej aranżacji.
Sinicami się nie przejmuję, są pod kontrolą.
Może faktycznie problem tkwi w mikro. Spróbuję je zmienić i jeśli glon nie pojawi się ponownie to wtedy spokojnie zabiorę się za wybarwianie Rotali.