Skrętnice

Witam.
Od ponad miesiąca nie mogę uporać się ze skrętnicami. Zbiornik 25l, 8h-17W, NO3- 10, PO4- 0.25, K- 12, Fe-0,25. Podmiany co 7 dni- 50%. Do tej pory nie miałem problemów z jakimkolwiek glonem, ale pod moją nieobecność skończyła się butla CO2 i przez 10 dni, było samo nawożenie. Od tego czasu skrętnice cały czas rosną. Macie jakieś pomysły na walkę z tym glonem?
Załączniki
IMAG0304.jpg

Re: Skrętnice

Zmierz GH wtedy coś więcej Ci podpowiem. Ale GH też pewnie podskoczyło skoro KH jest już na wyższym poziomie.
Odstaw mikro do ustąpienia tego glona po wyżej wymienionej kuracji. Resztę zostaw na podobnym poziomie- ale podaj to GH żeby coś więcej powiedzieć.

GH 8 KH 9? Chmmm sprawdź test KH chyba jest walnięty.
Musiał byś to gotować albo zbijać kwasem... żadka sprawa w kranie... w akwarium chmmm możliwa...
Mimo wszystko GH zwiększ do 14 + i zrób wszystko co napisałem wcześniej.
Daj znać koniecznie jak idzie walka dalej...

No i to się bardziej zgadza.
W akwarium może być tak jak piszesz jak masz podłoże jonowymienne że KH może być minimalne wyższe jak są równe w kranie a nalejesz samego kranu.
Koledzy którzy mają tak wysokie KH leją kran i zbijają KH w akwarium kwasem. Z tym musiał być podpytać jeśli chcesz się w to bawić.
Innym sposobem zrobić tak jak robisz by uzyskać KH 7-8 a GH zwiększać mineralizatorem. Jakim chmmm dobre pytanie to zależne ile masz teraz Mg i Ca w tym akwarium więc znowu test itp. Ale na Twój problem zwiększenie jak kolwiek GH pomoże opanować tego glona...Potem się będziesz martwił Mg i Ca i wybarwianiem roślin.

Tak i podmieniać wodę tak jak podmieniałeś by utrzymywać KH 7-8. Dotakowo do momentu opanowania glona zaprzestać podawania mikro elementów i żelaza.
Przy GH 14 KH 7-8 powinieneś utrzymywać pH 6,8-7 nie więcej nie mniej.
To jest mały zbiornik chyba więc pewnie nie posiadasz komputera pH dlatego dlajepszym wyjściem będzie zaopatrzeć się w indykator CO2 i na niego mniej więcej ustawiać co2. Kolor będzie zielony (nie jasno zielony ani limonkowy - po prostu zielony, niebieski to za mało co2 i za wysokie pH, żółty za dużo co2 i za nieskie pH)

Zmniejsz świecenie do 7 godzin na czas pozbycia się nitek.
Wsadź ten węgiel jak da radę jak mówiłem.
Zaprzestań narazie nawożenia mikro.
Makro bez zmian.
Przemyj wkład drugi wodą z akwarium, wyczyść ewentualne gąbki.
Dodaj bakterie jakieś po czyszczeniu.
Zwiększ ilość podmian do 2 na tydzień 50%