Restart i rozterki

Witam,
Zabieram sie do restartu mojego zbiornika, mam na to tydzien takze troche czasu jest aby zrobic to bez pospiechu i porzadnie. W chwili obecnej w akwarium mam substrat i rosliny ktore chce uratowac i wykorzystac po restarcie. Sprawa nie jest jednak taka prosta(przynajmniej dla mnie).
Akwarium postawione jest na substracie Tropica Soil ( ok 15L) z warstwa Tropica Plant Growth Substrate( 1L). Poprzednio akwarium bylo dosc mocno obsadzone roslinami, duzo trawnika(80% akwarium). Jakies 2 tyg temu wszystko zostalo usuniete z akwarium oprocz substratu. Niestety do dzis znajduje w nim korzenie z obumarlych roslin i utworzyla sie warstwa takiego jakby pylu, ktory osiada na roslinach, szybach i osprzecie. I tu pytanie(po dosc dlugim wstepie)- jak sie teraz zabrac do restartu. Nie chce wyciagac substratu z akwa z dwoch wzgledow: 1na dnie mam warstwe Plant Growth wiec jak wyciagne substrat wszytsko sie wymiesza, 2 jak zakladalem zbiornik przez pomylke kupilem dwa rozne rodzaje substratu zwykly i powder(zwykly mam na dnie plus warstwa powder) i teraz jak wyciagne substrat wszytsko sie wymiesza...
Jak sie do tego zabrac. Chce sie pozbyc tego pylu ktory jest straszny- wystarczy zze pomacham reka w wodzie a juz sie wzbija i zakrywa wszystko plus te resztki korzeni mnei martwia. Czy da rade zrobic restart na starym substracie? Jesli tak to jak?
Z gory dziekuje za pomoc.
Ps. Nie mam polskich znakow :(
Zwyczajowo pozdrawiam