Jak się pozbyć glonów nitkowych w akwarium 65L

#1
Cześć! To moje drugie akwarium w stylu naturalnym lecz niestety jakoś nie potrafię sobie poradzić z plagą glonów nitkowatych. Są długie i ciężko je oderwać od rośliny lub korzeni (nie mogę ich zebrać żadną szczotką). Na trawach i na liściach Alternanthera reineckii sp. 'Mini' rosną również takie króciutkie niteczki ale bardzo gęsto (na korzeniu też są). Walczę z nimi już od ponad miesiąca.

Podam moje parametry wody i samego akwarium:
Akwarium: 60x30x36 65L (netto ok. 50 litrów) – założone pod koniec maja tego roku.
Oświetlenie: CHIHIROS Crystal LED 601 (świecenie 8h na trybie 5/7)
Podłoże: Wszystkie podsypki ADA + PowerSand + Dennerle Scaper's Soil
CO2: Z butli 24/h (według indykatora mam ok. 30mg/l)
Filtracja: TetraTec 800 kubełek. Wkłady Matrix, gąbki + węgiel aktywny (filtr myje raz na miesiąc)
pH – 6,8
GH – 5 kH-5, N03 – bliskie zeru, PO4 – praktycznie testy się nawet nie barwią czyli 0,
Nawożenie: ADA cała linia wg kalendarza ze strony peha68

Obsada: Amano 14 szt. Otoski 5 szt, Bojownik, Dwie Ramirezy, Razbora Klinowa 8 szt, Ślimaki Helmuty 4 szt.

Prawdę mówiąc to jestem tym już trochę załamany. 2 tygonie temu kupiłem jonizator TwinStar ale jakoś nie widzę poprawy. Ogólnie mam wrażenie, że jestem przedstawicielem najpopularniejszego stylu (nie tylko w akwarystyce lecz ogólnie w każdej dziedzinie) a mianowicie „kupa sprzętu-brak talentu”.
Wodę wymieniam co tydzień w ilości ok. 30l. Jak mam czas to i w tygodniu podmienie ze 20L dodatkowo bo miałem problem z krasnorostami ale to już przeszłość. Używałem czystej osmozy z mineralizatorem Seachem Equilibrium. Od 2 tygodni wróciłem na kranówke i osmoze w proporcji pół na pół. Poprzednie akwarium tak prowadziłem (nie miałem wtedy problemów z glonami) i myślałem, że chociaż to pomoże, ale cały czas bez zmian. Wyciągam te glony ręcznie po pracy (chociaż to trudne bo ciężko je ścisnąć w palcach).

Nawet zwiększyłem ilość azotu (ADA Special Lights 2ml na dzień) bo się naczytałem na forum roślinyakwariowe.pl że takie nitki jak u mnie to często objaw niedoboru azotu. Od 3 tygodni podaje węgiel w płynie w ilość 2ml/dzień bo też tak radzili (a nawet więcej, że niby 4ml powinienem).

Ogólnie podoba mi się te hobby. Fajnie mi było do niego wrócić po kilku latach przerwy ale teraz czuję się jakbym dostawał od tego zbiornika regularnie z liścia w twarz… pracy wkładam w nie dużo a efekt mizerny.

Gdyby nie te glony to nawet byłoby przyjemne dla oka…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Jak się pozbyć glonów nitkowych w akwarium 65L

#2
To nie liść w twarz to tylko nieczytelne nawożenie wg. ADA.
Po prostu trzeba się go nauczyć a nie wyczytać.
Polecam nasze nawozy Juicyfer, spokojnie można przejść na całą linie od razu.
Po 2 tygodniach powinno być lepiej.
PS: zadbaj o dobre CO2, przy tak mały zbiorniku powinno się mierzyć pH dość często IMO (najlepiej miernikiem elektronicznym kalibrowanym).

Re: Jak się pozbyć glonów nitkowych w akwarium 65L

#3
Witaj. Jeszcze do niedawna miałem podobny problem do Twojego z dokładnie tymi samymi nitkami. Oto co zrobiłem: zmieniłem światło na troszkę słabsze i ograniczyłem niewiele okres świecenia do 8h. Zająłem się porządnie filtrem to znaczy: przede wszystkim zmieniłem układ mediów we filtrze nie lekceważąc filtracji mechanicznej: ciekawe wskazówki daje Pondguru - ma swój kanał na Youtube. Wydaje mi się, że duży wpływ miało także usunięcie węgla z filtra: rośliny zareagowały zdrowym wzrostem a delikatny trawniczek z Glossostigmy to już bajka po prostu :) testy Sery wskazywały poziom Fe bliski zeru przed usunięciem węgla. Po prostu eksperymentuje. Poza tym wyciąłem każdy "zarażony" kawałek rośliny i wszystko co się dało z korzeni i kamieni. Mozolna praca i regularne podmiany dały porządany efekt: nitki zniknęły ot tak.Bądź systematyczny i nie zniechęcaj się!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości