Nowe akwa 300L

Przygotowuję się do założenia zbiornika 300L. Pomysł jest dość karkołomny bo ma to być zbiornik roślinny z 6 paletkami, noenami, otoskami, krewetkami amano.
Tak sobie to wymyśliłem - bo che żeby było pięknie:) oprócz roślin piękne ryby. Wiem że jest to trudne, ale trochę czytałem i ponoć możliwe do wykonania.
Mam jednak kilka pytań i wątpliwości.

1. Doprowadziłem już do akwarium zimną wodę z instalacji oraz odpływ do kanalizacji. Chcę to wykorzystać do ciągłej Podmiany wody. Długo już zastanawiam się nad rozwiązaniem odprowadzania wody z akwa i wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie otwór w akwarium przez który woda będzie spływać grawitacyjnie. Czy mam rację?
2. Czy robiąc otwór mogę zrobić go niżej i wewnątrz akwarium założyć kolano do otworu z kawałkiem rury pociągniętej do góry która odpowiadałaby za regulację poziomu wody w akwa?
3. Zastanawiam się też nad zrobieniem sumpa, bo skoro już mam robić otwory ... Tylko czy warto się w to bawić.
4. Jeśli nie zdecyduje się na sumpa to planuję kupić JBL e1500 i pewnie pasuje jeszcze coś, ale nie wiem co - nie bardzo chcę wsadzać jakiś filtr zewnętrzny. Jeśli ma być zewnętrzny to z jakim przepływem?
5. Paletki bardzo brudzą więc konieczne będzie odmulanie dna. Jak się to ma do automatycznej podmiany? Oczywiście mogę raz na jakiś czas wyczyścić dno, nie wyłączając stałej Podmiany wody zbiornik powoli uzupełni się wodą i będzie ok - tak to sobie wyobrażam. Tylko co z czyszczeniem jednego z filtrów który powinien być mechanikiem. Jeśli będę go potrzebował czyścić częściej i nie będę miał wody z podmiany do wypłukania wkładów - jak to robić. Ponoć czyszczenie wkładów w czystej wodzie może doprowadzić do plagi glonów.

Wiem, że dużo tych pytań ale postanowiłem o wszystko dopytać ponieważ wcześniej zawsze mogłem liczyć na fachową poradę :)

Re: Nowe akwa 300L

Witaj.
Pomysł z ciągłą podmianą wody jest dobry ale w tej kwestii nie mam doświadczenia praktycznego więc Ci nie pomogę, mogę podpowiedzieć jedynie jak ja to widzę.
Co do Paletek i roślinnego jakieś tam doświadczenie mam. Swego czasu zakładałem zbiornik klientom którzy uparli się na paletki i rośliniaka.
Problem w tym że, nie chcieli zrezygnować z żywego pokarmu i syf był tak duży a skoki NO3 tak ogromne że, glony zżerały cały aranż misternie układany.
Ja nie bawił bym się w otwory bo jak kiedyś Ci się zachce mieć coś innego to nie będziesz miał wyboru.
Możesz zastosować pudełko przelewowe, ja mam takie podpięte po unimaxa 700, zawsze mogę je podpiąć pod sumpa jak mi się przywidzi że unimax 700 na 360L to za mało. Kwestia dobrania pudełka pod przepływ.
Spisuje się naprawdę dobrze, mam z tej firmy ze zdjęcia i jedyne co bym zmienił to podniósł grzebień do samej góry bo to są pudełka od solniczek a ja lubię wodę na maksa w akwarium prawie.
JBL będzie za mały do tego akwarium moim zdaniem. Ciągła podmiana wody pomoże Ci tylko w skokach NO3 czy PO4 ale nie zastąpi odmulania dna.
W pudełku przelewowym są dwa otwory, tylko ewentualnie powiedz żeby zrobili Ci obydwa na tej samej wysokości bo do morszczaków jeden robi się wyższy (w pudełku).
Wtedy jeden z otworów idzie na kubeł lub sump a drugi do podmiany automatycznej.
Do podmiany ciągłej zastosował bym raczej wężyki 6mm, czyli 6mm wężykiem leci sobie woda grawitacyjnie do kanalizacji a do akwa też niech dolatuje taki wężyk z wodą (świeżą).
I teraz musisz wiedzieć co masz w kranie dokładnie jeśli zamierzasz lać tylko kran, lub ewentualnie podpiąć osmozę.
To tylko moje przemyślenia. Może ktoś bardziej doświadczony zweryfikuje to co napisałem.
Widziałem kilka instalacji w necie ciągłej Podmiany wody z filtrami narurowymi ale dla mnie to chory pomysł bo tylko skomplikowało cały system. Najprostsze rozwiązania są najlepsze.
Załączniki
1424956372_pud2.jpg