Akwarium 200x60x60cm

2020-06-20ADA i Do!aqua, Blog, Nasze Realizacje, Oase, Seachem

Akwarium 200x60x60cm | 720L | Dzień 45

Start akwarium u klienta to loteria. Nie zawsze mamy możliwość doglądać je codziennie i reagować na na bieżąco. Czasami wszystko pójdzie dobrze, a czasami pojawiają się problemy, pomimo tego, że robi się wszystko zgodnie ze sztuką. Pierwsze 6-8 tygodni w życiu akwarium to czas, kiedy powinno ono dojrzeć, przejść przez różnego rodzaju plagi glonów, by w końcu wyjść na prostą.

W tym przypadku od założenia akwarium rośliny bardzo dobrze wystartowały i po 45 dniach możemy się cieszyć pięknym trawnikiem. Rośliny łodygowe na trzecim planie rosną zdrowo i w całkiem niezłym tempie. Niektóre anubiasy odchorowały trochę aklimatyzację w nowym akwarium gubiąc część starych liści i teraz ładnie odbijają.

Akwarium 200x60x60cm.

 

Akwarium

Akwarium 200x60x60cm, o pojemności 720L. Grubość szkła 19mm. Przy tej grubości nie potrzebne są wzmocnienia na przedniej i tylnej szybie.

 

Oświetlenie

Zanim dojechało akwarium mieliśmy już szafkę i spokojnie można było powiesić oświetlenie. Nad zbiornikiem wiszą cztery lampy SkyLight Intense AQI-80S. Czemu akurat cztery? Akwarium stoi w bardzo jasnym miejscu i żeby dobre je było można oglądać oświetlenie musiało być odpowiednio intensywne.

Slylight Intense.

 

Hardscape

Hardscape, czyli kompozycja z czarnej lawy i korzeni Red Moor Wood z założenia miał być dość prosty. Gotowe, wcześniej przygotowane dwie wyspy z korzeni zostały ustawione na dnie akwarium.

Hardscape

 

Podłoże

Żyzne podłoże zapewni roślinom dobre dostarczanie składników odżywczych. Dodatkowo koryguje parametry wody. W tym przypadku na dnie została ułożona warstwa ADA Power Sand Advance, na to rozsypany węgiel aktywny i bakterie AZOO NitriPro. Na to wszystko wsypaliśmy podłoże ADA Amazonia.

ADA Amazonia

 

Rośliny

Chyba najłatwiejszym trawnikiem do kontrolowania jest Eleocharis. Nawet jeśli przerośnie to nie odrywa się od podłoża. Co jakiś czas trzeba go przyciąć i wtedy jest zabawa z wyławianiem z wody przyciętych fragmentów. Przy takim oświetleniu możemy mogliśmy sobie pozwolić na posadzenie niemal każdej dostępnej na rynku rośliny.

Akwarium 200x60x60cm

 

Filtracja

W akwarium 200x60x60cm filtracja musi być skuteczna i niezawodna. Dwa filtry OASE Biomaster 600 Thermo, które w stosunki do standardowych mediów dostarczanych przez producenta wzbogaciliśmy o Purigen i węgiel aktywny. Dzięki temu, że filtry mają wbudowane grzałki, nie musieliśmy ich umieszczać w akwarium. Oryginalne zestawy rurek zostały zastąpione rurkami ze stali nierdzewnej, przy czym jeden komplet jest ze skimmerem, co sprawia, że lustro wody jest czyste i zapewnia właściwą wymianę gazową.

 

Zestaw CO2

Odpowiedni poziom CO2 jest utrzymywany przez komputer Macro Aqua pH T2. Zestaw dodatkowo składa się z butli 5L oraz reduktora Blue Professional. Do rozpuszczania dwutlenku węgla użyty jest dyfuzor NEO CO2 Diffuser Extended L.

 

Nawozy i preparaty

Od startu używane były Aquaforest AF Micro, Aquafores AF Macro, Aquaforest AF Carbon Boost, bakterie Aquaforest Life Essence oraz Aquaforest Water Conditioner. Zanim jednak podłączyliśmy dozownik nawozów, wszystko było podawane ręcznie w zmniejszonej dawce przy serwisach.

 

Opieka nad akwarium

W zasadzie podmiany wody wykonywane są przez właściciela akwarium. My mamy możliwość skontrolowania akwarium i wykonania drobnych prac w dowolnym momencie. Staramy się aby nasze wizyty nie były rzadsze niż raz w tygodniu – szczególnie w tym pierwszym okresie, kiedy akwarium dojrzewa.

Serwis akwarium

 

Glony

Po około 2-3 tygodniach od startu akwarium pojawiły się pierwsze glony, co jest dość naturalne na tym etapie funkcjonowania zbiornika. Ich usuwanie polegało na mechanicznym wybieraniu długich nitkowatych glonów. Do akwarium trafiło kilka molinezji i całkiem spora ilość krewetek amano. Po 45 dniach od startu po tych glonach nie ma praktycznie śladu. Pozostały jeszcze do usunięcia glony Compsopogon, ale podawanie preparatu typu Carbo i ręczne ich wybieranie sprawia, że też są już w odwrocie.

Compsopogon

 

Podsumowanie

W tym momencie czekamy aż roślinność na drugim i trzecim planie bardziej się nam rozrośnie, a zbiornik nabierze dojrzałości. Z czasem do akwarium trafią paletki.

 

Dane techniczne

Akwarium 200x60x60cm
Objętość 720L
Grubość szkła 19mm

 

Zamów akwarium

Jesteś zainteresowany założeniem akwarium 200x60x60cm? Skontaktuj się z nami w celu przygotowania oferty.

 

Popularne wpisy w kategorii : Porady

 • Jak hodować bucephalandry?

  Bucephalandry rozpuściły się kilka dni po włożeniu do akwarium. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 118

 • Twardość węglanowa w akwarium roślinnym

  Co to jest Twardość węglanowa (KH) i jaki ma wpływ na rośliny w akwarium. Korygowanie Twardości węglanowej. Powiązanie KH i pH.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 76

 • NACD Optiwhite akwariumIle waży puste akwarium?

  Czy wiesz ile waży Twoje puste akwarium? Użyj naszego kalkulatora, a dowiesz się ile waży Twoje szkło.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 65

 • Twardość ogólna w akwarium roślinnym

  Co to jest Twardość ogólna (GH) i jakie ma znaczenie w akwarium roślinnym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 50

 • Czerwona rotala – jak uzyskać?

  Co trzeba zrobić, żeby takie rośliny jak Rotala nabrały pięknych czerwonych barw. Sprawdź to!Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 37

 • Ludcwifia Super Red MiniLudwigia Super Red

  Ludwigia Super Red to roślina, u której dość łatwo wydobyć piękny, czerwony kolor, a dodatkowo jest łatwą w utrzymaniu rośliną.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 37

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303