Ryby do nano akwarium

2015-11-03

Nano akwaria ze względu na swój niewielki rozmiar cieszą się bardzo dużą popularnością. Przypomnijmy, że są to akwaria, które nie przekraczają 65 litrów pojemności lub nie dłuższe niż 60cm. Na zbiorniki tej wielkości można znaleźć miejsce niemal w każdym mieszkaniu. Dobierając ryby do nano akwarium należy zwracać szczególną uwagę na rozmiary, jakie osiągają dorosłe okazy interesujących nas gatunków i to jak dużo miejsca potrzebują w hodowli. Należy pamiętać, że większość opisanych przez nas gatunków to ryby ławicowe, które lepiej czują się w towarzystwie kliku lub kilkunastu egzemplarzy ryb tego samego gatunku. Klasyfikacja i nazewnictwo ryb zmienia się bardzo często, więc my najczęściej będziemy się posługiwać nazewnictwem, które obecnie funkcjonuje w handlu. Przyjrzyjmy się bliżej proponowanym przez nas popularnym gatunkom.

 

Axelrodia riesei / Tetra rubinowa

Tetra rubinowa pochodzi z Kolumbii. Wyjątkowo śliczna rybka, choć niezbyt popularna ze względu na ograniczoną dostępność.  W akwariach dorasta do 2-2,5cm. Dla dobrego samopoczucia wymaga trzymania w ławicy nie mniej niż 10 osobnikówhttps://www.high-endrolex.com/48. Samce mogą wykazywać zachowania terytorialne, więc akwarium powinno mieć dużo kryjówek między dekoracjami lub gęstą roślinnością. Zalecana temperatura wody to około 22-26C. W naturze woda, w której żyją jest miękka i kwaśna i właśnie taka jest zalecana jeśli chcesz doprowadzić do tarła, co jest w hodowli możliwe. Ryby te są wrażliwe na gwałtowne zmiany parametrów wody. Zaleca się regularne podmiany raz w tygodniu.

 

Danio Margaritatus / Rasbora galaxy

Niewielka, smukła rybka, której ciało od pyska do ogona ma barwę ciemno szarą o metalicznym zabarwieniu usiane jasnymi niewielkimi plamkami. Brzuch nieco jaśniejszy, a płetwy zabarwione na kolor pomarańczowo czerwony. Samce mogą posiadać dodatkowo na płetwach mogą występować czarne pasy biegnące wzdłuż ciała. Dorosłe okazy mogą dorastać do 2,5cm. Planując obsadę do akwarium należy przyjąć, że jedna rybka powinna przypadać na 3-4 litry wody w akwarium. Doskonale będą się czuły w akwariach gęsto porośniętych roślinnością. Zaleca się hodować je w wodzie o temperaturze 22-26 stopni, pH 6,8-7,5 i twardości ogólnej nie przekraczającej 15 stopni niemieckich. Dość często się zdarza, że można doczekać się potomstwa w akwariach ogólnych. Ryby można zachęcić do tarła wykonując większe niż zwykle podmiany wody oraz częstszym karmieniem przy pomocy żywego pokarmu.

 

Trigonostigma heteromorpha / Rasbora klinowa

Trigonostigma heteromorpha, bardziej znana jako Rasbora klinowa to spokojna i towarzyska ryba o pomarańczowo miedzianym ubarwieniu z charakterystycznym czarnym klinem biegnącym od połowy ciała zwężając się w kierunku ogona. W naturze występują na półwyspie malajskim, Sumatrze oraz Tajlandii, gdzie osiągają rozmiar do 4cm długości. W akwariach rzadko dorastają do takich rozmiarów. Planując zakup tych rybek należy brać pod uwagę, że wymagają około 6-8 litrów na jednego osobnika, a ławica powinna składać się z minimum 10 osobników. Temperatura wody od 22 do 28 stopni C, pH 5-7,5, a twardość ogólna nie przekraczająca 16 stopni niemieckich.

 

Trigonostigma espei / Rasbora espei

Trigonostigma espei lepiej znana jako Rasbora espei występuje w naturze w Kambodży oraz Tajlandii. Wyglądem przypomina Trigonostigma heteromorpha (Rasbora klinowa), lecz jej ciało oraz charakterystyczny czarny klin są nieco smuklejsze. Dorosłe okazy dorastają do 2,5-3 cm długości. Podobnie, jak w przypadku Rasbory klinowej stado powinno liczyć minimum 10 osobników, a na każdego z nich powinno przypadać nie mniej niż 6-8L wody. Temperatura 22-28 stopni C, pH 6-7, a twardość ogólna do 12 stopni niemieckich.

 

Trigonostigma hengeli / Rasbora hengeli

Rasbora hengeli często jest mylona z rasborą espei ze względu na bardzo podobny kształt ciała oraz charakterystyczny czarny klin. Jej ciało jednak nie ma tak intensywnego miedzianego ubarwienia, jak u rasbory espei , które znajduje się tylko w niewielkim stopniu z przodu i nad klinem. Jest nieco mniejsza niż R. espei. W naturze zamieszkuje mocno porośnięte wody wolno płynących strumieni i dopływów rzek. Osiągają rozmiar do 2,5-3cm. Minimalne stado to 8-10 osobników, gdzie na każdego z nich przypada około 6-8L wody. Zalecana temperatura to 23-28 stopni C, pH 5-7,5, a twardość ogólna nie przekraczająca 18 stopni niemieckich.

 

Rasbora urophthalmoides

Jedna z najmniejszych rasbor, jakie można spotkać w akwariach, dorosłe okazy rzadko dorastają do rozmiarów większych niż 1,5cm. W naturze występują w płytkich, porośniętych roślinnością akwenach Kambodży, Malezji, Sumatry oraz Tajlandii. Samiec jest nieco mniejszy i smuklejszy. Ta łagodna i spokojna rybka świetnie się prezentuje i czuje w sporej ławicy, więc planując zakup należy brać pod uwagę stado minimum 15 osobników. Może być trzymana w nano akwariach. Zalecana temperatura wody to między 23 a 28 stopnie C, pH 6-7, a twardość ogólna nie przekraczająca 14 stopni niemieckich.

 

Rasbora brigittae / Boraras brigittae

Kolejna wręcz mikroskopijna rybka pochodząca z Azji. Dorasta do 2 cm długości. Posiada smukłe ciało o bardzo intensywnym czerwonym, połyskującym ubarwieniu. Ciało podzielone jest wzdłuż wąskim czarnym pasem o łódeczkowatym kształcie. Przeźroczyste płetwy posiadają czerwone oraz czarne akcenty. Stado powinno składać się minimum z 10 osobników, a na każdego z nich powinno przyopadać od 4-6 litrów wody. Temeperatura wody 20-28 stopni C, pH 4-7, a twardość ogólna do 18 stopni niemieckich.

 

Hyphessobrycon amandae / Bystrzyk Amandy

Niewielka rybka pochodząca z Brazylii, gdzie zamieszkuje spokojne wody niewielkich rozlewisk, starorzeczy oraz dopływy rzek. Długość ciała dorosłych okazów nie przekracza 2cm. Ciało posiada ubarwieni od pomarańczowo-miedzianego do malinowego. Bystryk amandae to ryba ławicowa o spokojnym charakterze. Dobrze czuje się w akwariach z gęstą roślinnością oraz roślinami pływającymi. Zalecana temperatura wody to 20-28 stopni C, pH 5-7, a twardość ogólna nie przekraczająca 18 stopni niemieckich.

 

Paracheirodon innesi / Neon Innesa

Neon innesa to charaktyrystyczna, bardzo popularna rybka o spokojnym charakterze. Smukłe ciało posiada dwa pasy. Górny, niebieski pas ciągnie się od pyska do połowy ciała, a dolny czerwony zaczyna się w połowie ciała i ciągnie do ogona. Dorosłe egzemplarze dorastają do 3cm. Samce są nieco smuklejsze od samic. Dobrze czują się w grupie co najmniej dziesięciu osobników tego samego gatunku, a na każdego z nich należy przeznaczyć minimum 4-6 litów wody. Temperatura 21-28 stopni C, pH 4-7,5, a twardość ogólna nie przekraczająca 18 stopni niemieckich.

 

Paracheirodon simulans / Neon simulans

Paracheirodon simulans, czyli inaczej Neon simulans to ryba pochodząca z Ameryki Południowej (Brazylia, Kolumbia, Wenezuela). Najłatwiej ją rozpoznać po niebiesko błękitnym pasie ciągnącym się od pyska do ogona, oraz czerwonym pasie pod spodem który zaczyna się mniej więcej w połowie długości ciała i biegnie do ogona. Czasami czerwony pas jest bardzo słabo widoczny. Dorosłe osobniki osiągają długość do 2,5cm. Ryba stadna, płochliwa o spokojnym charakterze. Temperatura 23-28 stopni C, pH 3-6,5, a twardość ogólna nie większa niż 18 stopni niemieckich.

 

Heterandria formosa / Drobniczka jednodniówka

Drobniczka jednodnówka to jedna z najmniejszych ryb żyworodnych jakie znamy.
Występuje w Ameryce Północnej, gzie zamieszkuje wody stojące lub wolno płynące. Samce osiągają długość 2-2,5cm a samice do 3cm. Ubarwienie szaro oliwkowe, brzuch wyraźnie jaśniejszy. Wzdłuż ciała ciągnie się od pyska do ogona delikatny czarny pasek. Widocznych jest też kilka delikatnych pionowych pręg. U nasady płetw odbytowej i grzbietowej charakterystyczne czarne kropki. Ryba jest bardzo spokojna i wytrzymała. Ciekawostką jest to, że po ciąży z jaj rozwijających się w ciele samicy rodzą się po 3-4 małe drobniczki dziennie. Temperatura wody 20-26 stopni C, pH 7-8, a twardość ogólna 5-20 stopni niemieckich.

 

Poecilia wingei / Gupik endlera

Gupik Endlera to niewielka, często spotykana w akwariach ryba. Samce mniejsze i smuklejsze od samic dorastają do 2,5cm, a samice do 4cm. Tułów ryby może mieć barwę srebrną lub złotą, z charakterystycznymi wielokolorowymi plamami (czarne, pomarańczowe, zielone). Pochodzą z Wenezueli, gdzie występują jako gatunek endemiczny. Zaleca się w akwarium nie mniejszym niż 30 litrów trzymanie jednego samca i trzy samice. Zalecana temperatura 24-30 stopni C, pH 7-8,5, a twardość ogólna nie większa 15-35 stopni niemieckich.

 

Tagi: male rybki akwariowe, akwarium dla bojownika 10l, ile żyją ryby, razbora galaxy wymagania, razbora klinowa temperatura, rybki akwariowe, rybki akwariowe małe

 

Popularne artykuły

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 283

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 106

 • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

  Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 100

 • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

  Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 71

 • O nas

  Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 59

 • CO2 w akwarium w praktyce

  Jak wybrać zestaw CO2 do akwarium? Z elektrozaworem, czy bez? Dyfuzor CO2 czy reaktor? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć bazując na n...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 55

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303