Zakładanie akwarium ELOS Concept80

ELOS Concept80 to kompletny i łatwy w rozbudowie zestaw akwariowy składający się z :

  • Akwarium ELOS Pool o wymiarach 80x43x43cm oraz pojemności około 148l brutto.
  • Szafki ELOS Square
  • Pokrywy oświetleniowej ELOS Aquatop – dedykowanej do akwarium o tych wymiarach

Elos Bottom System

 

 

Użycie pełnego systemu podłoży ELOS pozwala na zbudowanie bogatego w składniki odżywcze podłoża, które przez długi czas będzie dostarczać roślinom wszystkiego, co niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, co powoduje, że nawożenie do słupa wody jest mniejsze niż w innych przypadkach.

Zapraszamy na krótką fotorelację, gdzie pokażemy w jaki sposób użyć takich produktów ELOS jak AquaUno, TerraZerro, BottomMineral i podłoża TerraBlack.

ELOS AquaUno

Elos AquaUno to kapsułki z bakteriami wspomagającymi start akwarium oraz wspierającymi utrzymanie doskonałej równowagi biologicznej. Użycie bakterii AquaUno podczas zakładania akwarium pozwala na szybkie skolonizowanie bakteriami podłoża. W takim przypadku należy rozsypać na dno zawartość jednej kapsułki na każde 25 litrów wody w akwarium. W naszym przypadku zużyliśmy sześć kapsułek. Kapsułki AquaUno mogą być również stosowane w trakcie prowadzenia akwarium. Zawartość może zostać rozsypana bezpośrednio do wody lub w całości włożone do filtra w ilości jedna kapsułka na 50 litrów wody w akwarium raz na miesiąc.

concept_02

 

 

ELOS TerraZero

TerraZero to wolno uwalniający się nawóz dla rośli stosowany podczas zakładania akwarium. Wzbogaca on podłoże w składniki odżywcze, które poprzez powolne uwalnianie dostępne są dla roślin przez długi czas. Dzięki zastosowaniu TerraZero w akwarium stworzymy roślinom warunki zbliżone do tych jakie występują w naturalnych zbiornikach wodnych. Zawartość jednego opakowania przeznaczona jest do akwarium o pojemności około 100l. Elos TerraZero można rozsypać na dno akwarium lub wymieszać z 1/3 podłoża, które będzie wsypane do akwarium. Tak przygotowane podłoże należy wsypać do akwarium i przykryć pozostałą ilością podłoża. Przy zakładaniu naszego akwarium wsypujemy zawartość opakowania bezpośrednio na dno akwarium, gdzie wcześniej rozsypane były bakterie AquaUno.

ELOS TerraZero

 

 

ELOS BottomMineral

BottomMineral to bogaty w mikro i makro elementy podkład podłożowy na bazie wysokoporowatego naturalnego materiału, którego zadaniem jest stworzenie bogatej w składniki odżywcze warstwy podłoża, gdzie będą mogły osiedlać się bakterie. Odpowiednia granulacja zapobiega zbijaniu się dolnej warstwy podłoża, dzięki czemu nie powstają strefy beztlenowe. Elos BottomMineral może być stosowany pod każde podłoże granulowane. Należy użyć jedno opakowanie o pojemności 5l na każde 100l wody w akwarium. Po wsypaniu na dno zbiornika należy odsunąć BottomMineral od przedniej szyby w taki sposób, aby nie było ono widoczne po nasypaniu podłoża granulowanego.

concept_04

 

 

ELOS TerraBlack

Podłoże granulowane TerraBlack to naturalny substrat, który nie jest dodatkowo przetwarzany, dzięki czemu zachowuje on swoje unikalne właściwości. Niespotykana cechą jest fakt, że podłoże nie uwalnia amoniaku co sprawia, że już od samego jest idealne do uprawy roślin akwariowych oraz  jest doskonałym podłożem do hodowli krewetek oraz ryb tropikalnych. Podłoże nie powoduje zmętnienia podczas zalewania, co jest niespotykane w przypadku podobnych granulatów. Doskonale koryguje parametry wody, co sprawia, że z powodzeniem można używać wody kranowej. Poro9wata struktura granulek jest doskonałym miejscem dla bakterii. Podłoże Elos TerraBlack jest bogate w mikro i makro elementy i może być samodzielnie używane w akwariach z niezbyt mocnym oświetleniem bez CO2. Podłoża nie należy płukać przed użyciem w akwarium.

concept_05

 

Wsypywanie podłoża zaczynamy od rozsypania go przy przedniej szybie w miejsce, które pozostało po odsłoniętym BottomMineral.

concept_06

 

Warstwa podłoża powinna być na tyle gruba, aby przy sadzeniu przypadkowo nie wyciągać na wierzch granulek BottomMineral. Zalecamy z przodu około 4-5cm podłoża. W zależności od aranżacji jaką będziemy układać warstwa podłoża z tyłu zbiornika może mieć różną wysokość. W przypadku prostszych aranżacji należy zachować spadek podłoża do przedniej szyby, co ułatwi tworzenie planów (rośliny na pierwszy, drugi i trzeci plan)  przy sadzeniu roślin i wydobycie głębi akwarium. Warstwa około 8-10cm pozwoli dodatkowo w sposób komfortowy sadzić z tyłu rośliny łodygowe.

Aby sprawdzić ile podłoża potrzebujesz do swojego akwarium możesz użyć naszego kalkulatora.

concept_07

 

 Hardscape

W zależności od koncepcji, fantazji i dostępnych materiałów możemy stworzyć własną wizję akwarium naturalnego. Przy kreowaniu naszego akwarium użyliśmy korzeni Iron Wood oraz kamieni Seiryu Stones

concept_08

 

concept_09

 

Elos Concept80 Basic Hardscape