Florestas Submersas | Forest Underwater

Najwieksze na świecie akwarium naturalne.

IMG_0726

22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium długości 40m, szerokości 2,5 i wysokości 1,45m o pojemności około 160 000L założył twórca Akwarystyki Naturalnej -Takashi Amano, które stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

IMG_0662

IMG_0651

Zanim jednak nadszedł dzień kiedy Takashi Amano wraz ze swoim zespołem wszedł do pomieszczenia, w którym znajdowało się akwarium przez rok przygotowywano się do jego uruchomienia. W tym czasie zajmowano się zebraniem i przygotowaniem odpowiedniej ilości roślin, korzeni oraz lawy. Jednym z większych problemów, jakie trzeba było rozwiązać to takie ułożenie kompozycji by zasłonić cztery okrągłe słupy znajdujące się wewnątrz akwarium w jego najdłuższej części, co udało się doskonale bo na zdjęciach praktycznie są nie do odnalezienia. Również odpowiednie doświetlenie tak dużego zbiornika nie było łatwe i wymagało zastosowania odpowiednio dużej ilości 800W lamp HQI o temperaturze barwowej 6500K i 10000K. Samo akwarium wykonane jest z bardzo grubych tafli akrylowych i ma kształt przypominający kanciastą literę C. Akwarium znajduje się na 70cm podeście dzięki czemu oglądanie go jest bardzo wygodne i przyjemne.

IMG_0569

Prace w oceanarium rozpoczęły się 28 stycznia 2015 i trwały do  3 lutego 2015. W trakcie zakładania akwarium zużyto:

 • 8550L podłoża ADA Amazonia,
 • 3,5 tony ADA Power Sand Special L,
 • 2,5 tony pumeksu,
 • 4 tony piachu dekoracyjnego,
 • 25 ton lawy wulkanicznej z Azorów,
 • 78 kolosalnych rozmiarów korzeni ze Szkocji i Malezji,
 • 2 tony mniejszych korzeni,
 • 46 gatunków roślin,
 • Około 10000 ryb z 40 gatunków.

IMG_0554

IMG_0536

Dzień 1 – Lawa i korzenie

Pierwszego dnia praca polegała na odpowiednim ułożeniu lawy tak, aby stworzyła odpowiednie podniesienie terenu w tylnych częściach kompozycji, w miejscach gdzie planowane były rośliny. Następie przystąpiono do ułożenia korzeni.

Dzień 2 – Podłoże

Suche korzenie wymagały dociążenia kamieniami,które były do nich przymocowywane za pomocą drutu. Przestrzeń między kawałkami lawy tworzącymi góry zostały wypełnione pumeksem. To sprawiło, że zbocza stały się bardziej stabilne, a podłoże, które będzie wsypywane w następnej kolejności nie będzie zsypywało się między kawałkami lawy do dna. Ta k przygotowane góry i zbocza zostały zasypane dużą ilością podłoża ADA Amazonia.Pumeks zabezpiecza także przed przedostawaniem się składników z ADA Power Sand Special do wody, co mogło by spowodować zmętnienie. Dodatkowo, porowata struktura lawy i pumeksu doskonale sprawdza się, jako podłoże do rozwoju koloni bakterii.  W betonowym dnie akwarium, w miejscach przeznaczonych dla roślin przygotowane zostały specjalne zagłębienia. Dookoła tych zagłębień biegnie niewielki wał betonowy wał, który ma za zadanie nie dopuścić do przesypywania się podłoża na piach dekoracyjny. Pomalowanie tego zabezpieczenia na kolor piachu sprawiło, że są one nie widoczne i zlewają się z piachem. Dzięki temu unikalnemu pomysłowi Takashiego Amano, warstwa systemu podłoża może być większa niż piachu. W zagłębienia na dno wsypany został pumeks, na to  warstwa ADA Power Sand Special L, a następnie ADA Amazonia.

Dzień 3 – Mchy i epifity

Trzeciego dnia korzenie i lawa częściowo została obsadzona różnego rodzaju mchami, anubiasami, microsoriami oraz bolbitisami. Mech do korzeni był przywiązywany przy pomocy ADA Moss Cotton – rozpuszczalnej nici przeznaczonej do tego celu. W trakcie obsadzania mchy były obficie zraszane, a następnie obsadzone mchami korzenie owinięto folią by zabezpieczyć je przed wyschnięciem. Epifity, były przymocowane do korzeni i lawy przy pomocą ADA Wood Tight – drutu w brązowym, teflonowym oplocie.

Dzień 4-6 – Sadzenie roślin

Do obsadzenia tak wielkiego  akwarium potrzebna była niespotykana ilość roślin.  Część z nich to kule Wabi-Kusa, a część dostarczona była w koszykach. Samo obsadzanie było bardzo dokładnie przemyślane i rozplanowane. Kule Wabi-Kusa zostały rozłożone w miejscach wcześniej do tego przygotowanych na górkach i skarpach, a przestrzeń między nimi wypełniona podłożem ADA Amazonia. Czterdziesto metrowego akwarium nie da się obsadzić roślinami jednego dnia. Z tego powodu zespól ludzi przez całą noc zraszał rośliny by nie dopuścić do ich wyschnięcia. Po posadzeniu wszystkich roślin przyszedł czas na wyrównanie piasku dekoracyjnego i podłączenie całego oświetlenia. Na koniec Takashi Amano umieścił na jednej z wysp kamień z jego podpisem i datą zakończenia prac.

IMG_0513

IMG_0446

IMG_0432

IMG_0425

IMG_0383

IMG_0356

IMG_0341

IMG_0333

IMG_0289

 

 

Florestas Submersas  to niestety ekspozycja tymczasowa i prawdopodobnie będzie dostępna dla zwiedzających tylko do końca września 2017 roku.

 • Bilety dla dorosłych 17 euro.
 • Godziny otwarcia: 10-19 (goście wpuszczani są tylko do godziny 18).

 

Filmy przedstawiające proces zakładania

 

Related Entries