Wyładowcze źródło światła, w którym jest ono generowane dzięki wyładowaniu elektrycznemu w gazie. Zasada działania wysokoprężnych lamp wyładowczych różni się znacznie od zasady działania żarówek. Światło wytwarzane jest przez wyładowanie, które następuje po zapłonie w jarzniku między dwiema elektrodami. Przewodnictwo elektryczne zapewniają zjonizowane komponenty wypełniające bańkę. Elektrody są umieszczone w szczelnie zamkniętym jarzniku.
Podczas wyładowania w gazie, dodatki (halogenki metali) i rtęć są wzbudzane przez przepływ prądu i emitują energię w postaci charakterystycznego promieniowania. Mieszanina różnych komponentów promieniowania pozwala uzyskać pożądaną temperaturę barwową światła i właściwości oddawania barw. Rtęć zostaje całkowicie odparowana w czasie działania lampy.

Żarnik HQI

Żarnik HQI

 

HQI wykorzystuje tę zasadę przez zastosowanie różnych metali i materiałów wypełniających do tworzenia różnych typów lamp. Są to lampy metalohalogenkowe. Większość lamp wyładowczych wymaga statecznika elektronicznego w celu umożliwienia zapłonu i ograniczenia prądu.

W akwarystyce najczęściej używa się lamp metalohalogenkowych w technologii kwarcowej

Lampa HQI ADA Solar I

Lampa HQI ADA Solar I

Lampy metalohalogenkowe w technologii kwarcowej to pierwszej generacji lampy metalohalogenkowe. Lampy te działają w oparciu o jarznik wykonany z przezroczystego szkła kwarcowego, odpornego na wysokie temperatury i wahania temperatur.

Zalety

  • Sprawdzona i przetestowana technologia oświetleniowa
  • Dostępne w różnych mocach, od 70 W do 2000 W
  • Barwy światła od 3000 K do 7250 K (WDL, neutral white, NDL, daylight, cool daylight)
  • Dobre właściwości optyczne dzięki zastosowaniu przezroczystego jarznika
  • Długa trwałość lampy
  • Wysoki strumień świetlny

 

[products ids=”6819, 6818, 2398, 4392″ pagination=”yes”]