Jako pierwsi w Polsce przedstawiamy i testujemy nowe lampy LED Fluval Aqualife & Plant firmy Hagen. Producenci sprzętu akwarystycznego coraz częściej wypuszczają belki i lampy oświetleniowe oparte na diodach LED. Jakiś czas temu Hagen pokazał swoje nowe rozwiązania oświetleniowe oparte na tej technologi. Od kilku dni posiadamy belkę Fluval Aqualife & Plant 35W, którą można umieścić na akwariach o długości od 90cm do 114cm.

Dane techniczne:

 • Moc: 35W
 • Ilość diod LED: 504
 • Temperatura barwowa: 5200K
 • Strumień świetlny: 2980 lm
 • Natężenie oświetlenia: 5952 lx
 • Żywotność: 50000h
 • Kąt świecenia: 120 stopni
 • Gwarancja: 3 lata
 • Dedykowana do akwariów o długości od 90 do 114cm

Z niecierpliwością czekaliśmy aż nowe lampy Fluval trafią w nasze ręce. Hagen w dziedzinie oświetlenia akwarium znany jest w naszym kraju głównie z wysokiej jakości belek oświetleniowych GLO. Niestety jakiś czas temu ich produkcja została zakończona i coraz trudniej je kupić. Co prawda pod marką Fluval pojawiły się nowsze belki oparte na tej samej konstrukcji, lecz są one nieco droższe w stosunku do swoich poprzedników, dlatego warto zapoznać się z rozwiązaniami opartymi na diodach LED ze stajni Fluval.

FLUVAL LED 07

Fluval Aqualife & Plant LED

 

Nowe belki Fluval Aqualife & Plant charakteryzują się bardzo niskim profilem. Dzięki temu belka nie rzuca się w oczy jak ich odpowiedniki na świetlówki T5. szkieletem lampy jest obudowa wykonana z aluminiowego profilu w czarnym kolorze, który poza zachowaniem sztywności doskonale odprowadza ciepło emitowane przez diody. Lampa nawet po kilkugodzinnej pracy jest lekko ciepła, dzięki czemu nie ma ryzyka poparzenia. Oczywiście belka jest całkowicie wodoodporna. Do uzyskania temperatury barwowej 5200K użyto kombinacji diod białych, czerwonych i niebieskich. Lampa posiada trzy tryby pracy:

 • oświetlenie dzienne, kiedy świecą wszystkie diody
 • oświetlenie nocne, czyli tylko diody niebieskie
 • wyłączenie

FLUVAL LED 08

FLUVAL Aqualife & Plant

Fluval Aqualife & Plant LED

Rozsuwane nóżki pozwalają na montaż belki na akwaria przekraczającą jej długość, a konstrukcja stopek na których stawiana jest na akwarium sprawia, że żaden element lampy nie jest zamoczony w wodzie, nawet przy niemal całkowitym wypełnieniu akwarium, co było bardzo irytujące w przypadku lamp Hagen GLO.

Fluval Aqualife & Plant LED

Fluval Aqualife & Plant LED

Fluval Aqualife & Plant LED

Hagen podaje w parametrach technicznych, że belka może pracować przez 50000 godzin, co przy oświetlaniu akwarium przez 8 godzin dziennie daje ponad 17 lat, a przy 10 godzinach dziennie ponad 13 lat bez wymiany świetlówek!

Zasilacz belki może być rozłączony z obu swoich stron co pozwala na łatwe umieszczenie go w szafce i nie powoduje problemów przy zdejmowaniu i przenoszeniu belki.

Nasza belka oświetla zbiornik o wymiarach 90x60x45cm (dł x szer x wys). Niebawem, wystartujemy to akwarium i będziemy uważnie się przyglądać, jak radzą sobie rośliny w takim oświetleniu.

Na tą chwilę można porównać, jak nad tym samym akwarium świeci nowa belka Fluval Aqualife & Plant w porównaniu do lampy Aqua Medic Ocean Light 4x39W (2x Aqua Medic Plant Pro, 2x Aqua Medic Reefwhite 10000K). Lampa Aqua Medic zawieszona jest nad akwarium na wysokości około 15cm.

Fluval LED vs Aquamedic 4x39W T5

Wyższa pozycja lampy Aqua Medic powoduje, że całe otoczenie akwarium jest znacznie bardziej oświetlone.

Lampy są również dostępne w rozmiarach:

 • 60cm – 25W
 • 120cm – 46W

Na ten moment oceniamy nowe belki bardzo dobrze. Podoba nam się jakość wykonania i konstrukcja, barwa światła, sposób montażu na akwarium. Jak tylko będzie to możliwe opublikujemy uzupełnienie do tej recenzji opierające, się na praktycznym teście na roślinach.