Źródło : Aqua Journal – Nature Aquarium Q&A

Mam pytanie na temat napowietrzania. W publikacjach wydanych przez ADA wśród danych o akwarium był opis „Natlenianie: Natlenianie z Lily Pipe przez 14 godzin, gdy światło jest wyłączone w nocy. Chciałbym zapytać, w jaki sposób natleniane są akwaria. Myślę, że do tego celu używany jest zegar.
Pytanie 1: Jak napowietrzanie może być wykonywane tylko w nocy za pomocą Lily Pipe, która jest zazwyczaj jest zanużona w wodzie?
Pytanie 2: Czy używane są dwa filtry zewnętrzne i są one przełączane w momencie zgaszenia/zapalenia z oświetlenia?

Jeżeli w opisie występuje natlenianie za pomocą Lily Pipe, oznacza to, że Lily Pipe jest ręcznie podnoszona w górę bez użycia timera. Gdy oświetlenie jest wyłączone w nocy, podnosi się Lily Pipe wyżej tak aby prawie połowa kielicha wylotuowego znajdowała się powyżej powierzchni wody. Można to również wykonać zmniejszając poziom wody w akwarium na noc do poziomu, przy którym prawie kielicha wylotowego będzie powyżej lustra wody. Następnego dnia, po włączeniu oświetlenia, pozycja Lily Pipe jest obniżana (lub woda jest uzupełniana). Jeśli nie możesz tego robić codziennie samodzielnie, można użyć pompy napowietrzającej i dyfuzora do natleniania akwarium w nocy i kontrolować ten proces za pomocą Zegara czasowego. Zegar, który steruje pompą, oświetleniem oraz napowietrzaniem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przy sterowaniu napowietrzaniem za pomocą timera napowietrzaniepowinno się rozpocząć za raz po wyłączeniu oświetlenia. Napowietrzanie ma wpływ na uwalnianie nadmiernej ilości CO2 z wody i utrzymanie niezbędnego poziomu tlenu w wodzie. Bezwzględnie zaleca się napowietrzać wodę w jakikolwiek sposób w Akwarium Naturalnnym, gdy oświetlenie w nocy nie świeci.