Całkiem niedawno do sprzedaży trafiło ciekawe rozwiązanie oświetleniowe, jakim są panele SG Aqua LED. Dostępne są dwie linie – słabsza Basic i mocniejsza Pro. Poza standardowymi rozmiarami możliwe jest wykonanie takich paneli na dowolny rozmiar akwarium o podstawie kwadratowe lub prostokątnej. Testowany przez nas panel w wersji Pro miał moc 50W. Montaż jest bardzo łatwy i zajmuje kilka sekund, gdyż aluminiowy panel zakłada się na akwarium po wcześniejszym zdemontowaniu wszystkich urządzeń takich jak filtry, grzałki, czy CO2. Po włączeniu światła, rośliny w akwarium wyglądają naturalnie i prezentują przyjemne dla oka kolory. Panel zapewnia dość łatwy dostęp do akwarium. Pozwala także aby korzenie wystawały ponad lustro wody, ale trzeba mieć na uwadze, że jego część wystająca ponad panel będzie w cieniu. Niewielka wysokość pozwala sprawia, że panel świetnie się sprawdzi w miejscach, gdzie nie można podwiesić czy postawić wyższej lampy. Aluminiowy profil zasłania linię lustra wody, więc jeśli akwarium stoi delikatnie przekoszone to będzie to niezauważalne. Panel bardzo ładnie pokrywa światło na całej długości i szerokości akwarium. Jest jeszcze kila spraw na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli masz akwarium ze wzmocnieniami będziesz musiał je utrzymywać w idealnej czystości, gdyż zabrudzenia będą wpływać na ilość światła docierającego do dna. W naszym przypadku do filtra mieliśmy zamontowane szklane rurki, których ze względu na nieduży promień zagięcia nie mogliśmy zamontować. Fabryczne rurki, które dostarczają producenci lepiej się spiszą. Lampa, przynajmniej na ten moment nie ma możliwości regulacji mocy oświetlenia. Świeci pełną mocą lub wcale. Diody zamontowane wewnątrz panelu nie są zabezpieczone przed zabrudzeniem, więc trzeba będzie je regularnie czyścić. Jakość wykonania mogła by być troszeczkę lepsza, choć doskonale wiem, że znalezienie w tym kraju kompetentnych i dobrych podwykonawców graniczy niemal z cudem. Duży zasilacz, którego nie można odpiąć od lampy nie zmieści się prawdopodobnie w otworach jakie są w szafkach na przeprowadzenie węży i przewodów.
Zalety
- Niski profil
- Przyjemna dla oka barwa światła
- Łatwy montaż
- Maskuje lustro wody
- Łatwy dostęp do wnętrza akwarium
- Niskie, bezpieczne napięcie zasilania 12V
- Dobre oświetlenie całego akwarium
- Światło nie razi oglądającuch
Wady
- Możliwe problemy z montażem rurek od filtra
- Brak zabezpieczenia przed zabrudzeniem diod
- Duży zasilacz i brak możliwości odłączenia go od lampy
- Brak możliwości sterowania mocą
Podsumowanie
Ciekawy pomysł, który musi być jeszcze lekko dopracowany, ale widać, że wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli ktoś nie chce inwestować w akwarium optiwhite i chce uprawiać rośliny akwariowe, to na pewno jest to godne uwagi rozwiązanie do oświetlenia akwarium, tym bardziej że można takie panele wykonać w niestandardowych wymiarach co też jest dużą zaletą.
Aktualizacja 2015.07.06
Dostaliśmy informację od producenta, że będzie możliwość odłączenia zasilacza od lampy co pozwoli na łatwe schowanie go w szafce. Wykończenie narożników zostanie poprawione, a diody zostaną zabezpieczone wysokiej jakości pleksiglasem. Za dodatkową opłatą będzie można dokupić ściemniacz do lampy.
[products ids=’6404,6403,6399,6397′]
[products ids=’6817,6818,6819,6820′]