Caridina multidentata i Otocinclus vittatus

Caridina multidentata to jena z najpopularniejszych krewetek akwariowych znana jest także jako krewetka amano. Wraz z popularnym otoskiem, czyli Otocinclus vittatus stanowi podstawę ekipy pielęgnacyjnej, która zajmuje się zjadaniem glonów w akwarium.

Krewetka Amano (Caridina multidentata)

Krewetka amano znacznie skuteczniej niż inne krewetki akwariowe zjada glony. Szczególnie dobrze radzą sobie z przeróżnymi nitkami.

Otocinclus affinis

Zadaniem Otosków jest usuwanie zielonego nalodu z roślin, dekoracji oraz szyb. Żeby czyszczenie przebiegało efektywnie trzeba wpuścić do akwarium odpowiednią ilość krewetek amano oraz otosków. Zaleca się jedną krewetkę Caridina multidentata na 5l oraz jednego otoska na 10L. Wpuszczenie mniejszych ilości może okazać się niewystarczające. Warto również wspomnieć, że otoski są bardzo delikatnymi rybami i często zdychają z niewyjaśnionych przyczyn, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia i powolna aklimatyzacja nowych ryb.

W akwariach które dopiero startują wpuszcza się je małymi partiami już od 3 dnia od zalania zbiornika. Dzięki temu pojawiające się glony są od razu pod kontrolą, a odchody wydalane przez ryby i krewetki stanowią pożywkę dla bakterii, co przyspiesza dojrzewania akwarium.