Dość niedawno na rynku pojawił się skimer Eheim Skim350, który mieliśmy okazję przetestować. Urządzenie jest przeznaczone do akwariów o objętości 350l i maksymalną wydajność 300l/h, którą można regulować do własnych potrzeb. W naszym testowym zbiorniku 243l brutto skimer pracował z minimalną wydajnością. Urządzenie jest bardzo mobilne i łatwe w obsłudze. Pobór mocy do 5W.

W opakowaniu znajduje się skimer, przyssawki oraz instrukcje w kilku językach. Jeśli skimer pochodzi z polskiej dystrybucji, instrukcja w języku polskim posiada pieczęć firmy Badis, który jest polskim przedstawiciela Eheima.

Konstrukcja skimera jest wręcz banalnie prosta i każdy jest go w stanie uruchomić bez zaglądania w instrukcję.  Skimer posiada głowice zasysającą, która unosi się swobodnie nad lustrem wody. Wycięcia w głowicy sprawiają, że woda zasysana jest z czterech stron. Błona białkowa i zanieczyszczenia zbierają sie na niewielkiej gąbce, do której jest dość łatwy dostęp.

 

 

Porównanie skimera ze znanymi do tej pory rozwiązaniami

Najczęściej do tej pory używane były skimery Fluval, bądź Eheim montowane na rurce zasysającej. Takie rozwiązanie posiadało kilka podstawowych wad. Często dochodziło do zapowietrzania się filtra na skutek spadku poziomu wody. Rozwiązanie nie wyglądało najciekawiej w akwarium. Skimery tego typu nie były zbyt łatwe w montażu i demontażu. Tych wad pozbawiony jest skimer Skim350.

Porównanie skimera Eheim Skim350 do ADA Vuppa-I

Wielkością oba urządzenia nie odbiegają znacząco od siebie. Skimer Eheim’a nie prezentuje się tak okazale jak śliczna Vuppa-I, ale jest to jego jedyna wada w porównaniu do konkurencji. Dzięki głowicy, która swobodnie unosi się na lustrze wody Skim350 nie jest wrażliwy na spadek poziomu wody (np w wyniku odparowania wody), tak jak ma to miejsce w przypadku Vuppy. Skim350 ściąga wodę z czterech stron – Vuppa tylko od frontu. Skim350 posiada regulację swojej wydajności, czego nie ma w Vuppie. Vuppa czasami wpadała w rezonans i zaczynała hałasować. No i jeszcze jeden argument przemawiający na korzyść Eheima – cena.

Podsumowanie

Podsumowując krótko – design na korzyść ADA Vuppa-I, funkcjonalność na korzyść Skim350 Eheim’a.

 

 

Z czystym sumieniem możemy polecić skimmer Eheim Skim 350. Na pewno Jego zalety docenią wszyscy, którzy do tej pory miewali problemy z błoną bakteryjną na lustrze wody, a nawet Ci, którzy będą używać tego skimera tylko po przycięciu roślin do zebrania z powierzchni pływających liści i zanieczyszczeń.