Seachem Pristine – Test – Błona białkowa

2015-04-02Blog, Porady, Seachem

W jednym z naszych akwariów pojawiła się na lustrze wody błona białkowa, która nie wygląda zbyt estetycznie. Cieniutka warstwa tłustej substancji w całości pokryła taflę wody. Postanowiliśmy przetestować w tym zbiorniku nowy produkt Seachem Pristine, który jak podaje producent radzi sobie z usuwaniem błony białkowej.

Seachem Pristine to zestaw bakterii, które redukują i rozkładają odpady powstające podczas przemiany materii. Preparat może być stosowany w akwariach słodkowodnych oraz morskich. Testowe akwarium ma rozmiar 40x25x25cm i objętość 25L i wewnętrzny filtr gąbkowy.

Dzień 1

Widoczna gołym okiem błona białkowa na tafli wody. Podajemy pierwszą dawkę 3ml preparatu – mniej więcej zgodnie z zaleceniami producenta (5ml na 40l wody przy pierwszym użyciu).

Seachem Pristine - Test - Dzień 1

Seachem Pristine – Test – Dzień 1

 

Dzień 3

W akwarium widać kolosalną poprawę. Z lustra wody niemal całkowicie zniknęła błona białkowa oraz znacznie poprawiła się klarowność wody. Na zniknięcie błony białkowej znaczny wpływ miało znaczne odparowanie wody, które sprawiło że część błony osadziła się na wewnętrznych ściankach akwarium ,a wylot z filtra znalazł się tuż pod lustrem wody i powodował mocniejsze falowanie jej powierzchni. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że bakterie nie rozpoczęły jeszcze pracy na pełnych obrotach. Na zdjęciu widać wyraźnie, że nie ma obfitej błony białkowej, a jedynie trochę kurzu. Po zrobieniu zdjęcia uzupełniamy wodę w akwarium bez wcześniejszego wycierania szyb.

Seachem Pristine - Test - Dzień 3

Seachem Pristine – Test – Dzień 3

 

Dzień 5

Po dolaniu wody osad z błony białkowej, który był na szybach przeniósł się na taflę wody. Zjawisko nie jest tak intensywne, jak przed dodaniem preparatu, ale jednak jest. Woda utrzymuje swoją klarowność. Uzupełniamy odparowaną wodę.

Seachem Pristine - Test - Dzień 5

Seachem Pristine – Test – Dzień 5

 

Dzień 7

Po kilku dniach od zastosowania preparatu na lustrze wody nie widać błony białkowej. Unosi się na nim tylko trochę kurzu. Woda jest doskonale przejrzysta.

Seachem Pristine - Test - Dzień 7

Seachem Pristine – Test – Dzień 7

 

W naszym testowym akwarium preparat się sprawdził. W miarę możliwości jeśli spotkamy się z podobnym problemem w jakimś innym zbiorniku na pewno przeprowadzimy ponowny test, by potwierdzić skuteczność bakterii.

Kolejne dawki preparatu będą podawane zgodnie z zaleceniami producenta (5ml na 80L wody), czyli około 1,5ml po każdej podmianie wody.

 

Popularne wpisy w kategorii : Porady

 • Jak hodować bucephalandry?

  Bucephalandry rozpuściły się kilka dni po włożeniu do akwarium. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 96

 • Twardość węglanowa w akwarium roślinnym

  Co to jest Twardość węglanowa (KH) i jaki ma wpływ na rośliny w akwarium. Korygowanie Twardości węglanowej. Powiązanie KH i pH.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 94

 • NACD Optiwhite akwariumIle waży puste akwarium?

  Czy wiesz ile waży Twoje puste akwarium? Użyj naszego kalkulatora, a dowiesz się ile waży Twoje szkło.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 64

 • Twardość ogólna w akwarium roślinnym

  Co to jest Twardość ogólna (GH) i jakie ma znaczenie w akwarium roślinnym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 58

 • Czerwona rotala – jak uzyskać?

  Co trzeba zrobić, żeby takie rośliny jak Rotala nabrały pięknych czerwonych barw. Sprawdź to!Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 51

 • Ludcwifia Super Red MiniLudwigia Super Red

  Ludwigia Super Red to roślina, u której dość łatwo wydobyć piękny, czerwony kolor, a dodatkowo jest łatwą w utrzymaniu rośliną.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 46

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303