CO2 w akwarium i naturze

2020-07-25

Dlaczego podawać CO2 do akwarium? Jak to jest w przypadku jezior i rzek?

 

Pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących – dlaczego podaje się CO2 w akwarium, choć w naturalnych wodach, jak jeziora i rzeki nikt nie dodaje dwutlenku węgla, a rośliny rosną?

Prawda jest taka, że poziom rozpuszczonego dwutlenku węgla w naszych akwariach roślinnych wynosi około 2-3ppm, co jest dość niewielką wartością w porównaniu do poziomu dwutlenku węgla występującego w naturalnych wodach, gdzie rośliny tropikalne wykazują dobry wzrost.

 

W naturze, w jeziorach i rzekach, w których dochodzi do bujnego rozrostu roślin poziom CO2 waha się w granicach 10-40ppm, a czasami nawet więcej. Taki poziom dwutlenku węgla wynika z rozkładu organicznego i podziemnych magazynów CO2. W wodzie gruntowej, gdzie wymiana gazowa jest ograniczona, CO2 często osiąga wyższy poziom. Z tego powodu woda źródlana zazwyczaj jest bogata w CO2. Przy źródłach, poziom CO2 i może wynosić nawet około 40-50ppm. Zmniejsza się on wraz z odległością, a wzrost roślin maleje. Wiele gatunków roślin akwariowych w handlu pochodzi z takich obszarów. Jest to poziom znacznie wyższy niż 2-3ppm w standardowych akwariach z rybami, gdzie nie jest podawane CO2.

 

W przyrodzie poziom CO2 zazwyczaj wzrasta przez całą noc i jest szybko wykorzystywany przez rośliny wodne, gdy tylko pojawi się słońce. W małych stawach poziom CO2 i pH zmieniają się w znacznym stopniu, gdy słońce wschodzi i rośliny zaczynają fotosyntezę.

Wiele roślin wodnych rośnie również w szybko płynących strumieniach i płytkiej wodzie, gdzie powierzchnia lustra wody jest duża w stosunku do głębokości i objętości wody. W takich warunkach rośliny mogą pobrać CO2 z wody, która została nasycona dwutlenkiem węgla jeszcze, jako woda gruntowa. Istnieją również gatunki roślin z regionów, w których w wodzie jest mniej rozpuszczonego CO2. Gatunki te będą dobrze rosnąć nawet bez podawania dwutlenku węgla.

 

Niektóre rośliny mogą również zaspokoić swoje zapotrzebowanie na CO2 w inny sposób. Możliwe jest oddzielenie go od węglanów / wodorowęglanów w wodzie (np. gatunki Valisnerie). Rośliny te pochodzą głównie z wód bardziej alkalicznych. Proces ten jest bardzo energochłonny w porównaniu z użyciem rozpuszczonego CO2.

 

Wpływ podawania CO2 W akwariach

Podanie CO2 zwiększa tempo wzrostu 5-10 razy w porównaniu do wzrostu w akwariach typu low tech. Pozwala na uzyskanie bujnych, wybarwionych kęp roślin, oraz pięknych trawników. Rośliny mają lepszą formę, kolor i kondycję, gdy są uprawiane w środowisku, w którym CO2 jest stale na odpowiednim poziomie. Cienkie łodygi, karłowate liście, słabe zabarwienie, glony na roślinach są częstymi oznakami, że poziom CO2 jest nieodpowiedni do optymalnego wzrostu roślin. Tempo wzrostu nie jest jedyną korzyścią, jaką zapewnia wzbogacanie CO2.

 

40-50% suchej masy roślin jest z węgla

 

Ponieważ węgiel jest głównym składnikiem tkanki roślinnej, ma zdecydowanie największy wpływ na wzrost roślin. Powszechnie myślimy o NPK (Azot, fosfor, potas), jako o ważnych składnikach odżywczych koniecznych do prawidłowego wzrostu roślin. Stanowią one jednak niewielką część masy roślinnej w porównaniu do węgla. Roślina zużywa 10 razy więcej węgla w masie niż wszystkich innych „makro składników odżywczych” razem wziętych. Pomyślcie teraz, jak akwaryści skupiają się na odpowiednim nawożeniu, gdzie w rzeczywistości znacznie większy wpływ na kondycję roślin i ich prawidłowy wzrost ma odpowiednie podawanie CO2.

W akwarium roślinnym podawanie dwutlenku węgla (CO2) zwiększa tempo wzrostu, a także poprawia kondycję roślin niezależnie od tego, czy używasz słabego czy mocnego oświetlenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie trzeba mieć silnego oświetlenia, aby podawać CO2.

Ludcwifia Super Red Mini

Ludwigia Super red jest jedną z najprostszych roślin czerwonych, które są łatwo dostępne na rynku. Jednak podawanie CO2 jest niezbędne, aby wydobyć piękne czerwone zabarwienie, a także uzyskać większe zagęszczenie. Wszystkie mchy mogą być uprawiane bez CO2, podobnie jak Bucephalandra. Jednak, są one znacznie zdrowsz,e gęstsze i lepiej wybarwione, gdy CO2 jest podawane do akwarium.

 

Adaptacja roślin wodnych w przyrodzie

W przyrodzie większość gatunków wodnych to rośliny bagienne, które mogą przetrwać pod wodą lub nad wodą. Biorąc pod uwagę ich wybór, rośliny zazwyczaj wolą być powyżej linii wodnej, ponieważ daje im to dostęp do gazowej formy CO2/O2. Ponieważ dyfuzja gazu w wodzie jest 10000 razy wolniejsza w wodzie w porównaniu do powietrza, o wiele łatwiej jest roślinom „oddychać” w powietrzu. Ich potrzeby w zakresie CO2/O2 są znacznie łatwiejsze do zaspokojenia, gdy rosną w formie nadwodnej. Przykładem tego mogą być gatunki Anubiasa, które szukają miejsc ponad lustrem wody, żeby je porastać..

 

Forma emersyjna kontra submersyjna

Woda jest trudnym środowiskiem dla roślin, ponieważ dyfuzja gazu w wodzie jest znacznie wolniejsza niż w powietrzu. Z tego powodu wiele roślin wodnych musi przejść proces adaptacji, który umożliwiają lepszą wymianę gazową, na przykład zmieniając ich formę (często dramatycznie).

forma emersyjna to forma nadwodna. Submersyjna to forma podwodna.

 

Na przykład, zanurzone liście są często bardzo rozcięte lub podzielone. Ma to tę zaletę, że tworzy bardzo dużą powierzchnię absorpcji i fotosyntezy. Zanurzone formy nie mają zewnętrznych tkanek ochronnych występujących u roślin rosnących ponad wodą, aby ograniczyć utratę wody. Naskórkowe (najbardziej zewnętrzne) warstwy roślin wodnych zwykle wykazują bardzo mało oznak powstawania naskórka. Komórki powierzchniowe są w stanie wchłaniać wodę, składniki odżywcze i rozpuszczone gazy bezpośrednio z otaczającej wody, podczas gdy wewnętrzny system kanalików, który zwykle transportuje wodę z korzeni do wszystkich części rośliny, jest często znacznie zmniejszony.

Tak, więc, jeśli te zanurzone formy zostaną wyjęte z wody, wiele z nich bardzo szybko więdnie. Dzieje się tak, dlatego, że normalny system transportu wody jest słabo rozwinięty.

 

Jeśli CO2 jest tak ważne, czy na plantacjach roślin do akwarium podaje się CO2?

Plantacje, które dostarczają rośliny akwariowe do handlu, uprawiają je w formie emersyjnej, czyli tak, że co najwyżej tylko koszyki są zanurzone w wodzie. Oczywiście nie wszystkie rośliny można tak uprawiać (np. Valisneria).  To sprawia, że zapotrzebowanie na CO2 jest o wiele mniejsze, a uprawiane emersyjnie rośliny są bardziej wytrzymałe (emersyjne rośliny muszą tworzyć wytrzymalsze struktury, aby utrzymać własną wagę przed grawitacją, podczas gdy zanurzone formy mają wodę do utrzymania ich wagi). Formy emersyjne są, zatem łatwiejsze w uprawie i łatwiejsze w transporcie.

 

 

Popularne artykuły

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 391

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 171

 • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

  Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 109

 • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

  Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 87

 • O nas

  Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 79

 • CO2 w akwarium w praktyce

  Jak wybrać zestaw CO2 do akwarium? Z elektrozaworem, czy bez? Dyfuzor CO2 czy reaktor? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć bazując na n...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 62

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303