Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

2020-05-09

Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

utworzone przez | maj 9, 2020

Twoje rośliny w akwarium się rozpadają? Czy rozpadanie się roślin w nowych akwariach jest normalne? Dlaczego rośliny w akwarium się rozpadają?

Mówiąc o rozpadaniu się roślin mamy na myśli utratę niektórych lub wszystkich liści przez rośliny akwariowe. Zwykle zdarza się to w przypadku starszych liści, które tracą kolor i stają się przezroczyste przed rozpadem.

Rozpadanie się liści spowodowane jest zmianami adaptacyjnymi w komórkach roślinnych wywołanymi przez nowe warunki środowiskowe. Roślina pożytkuje całą energię na wytwarzanie nowych tkanek zoptymalizowanych pod kątem nowego środowiska, poświęcając i odzyskując składniki odżywcze ze starszych liści i odrzucając stare DNA, które nie zostało zoptymalizowane pod kątem obecnego środowiska. Poświęcenie starszych tkanek występuje, ponieważ roślina nie może zaspokoić swoich bezpośrednich potrzeb metabolicznych i skupia się na wytwarzaniu nowych tkanek, które są przystosowane do nowych warunków.

Dla roślin jedną z największych różnic między wzrostem w zanurzeniu w stosunku do wzrostu nad powierzchnią wody jest zmniejszony dostęp do gazów CO2 (dwutlenek węgla) i O2 (Tlen). Z powodu uboższej wymiany gazowej w wodzie, nagłe zanurzenie roślin, które do tej pory nie rosły pod wodą sprawia, że odcina się im dostęp do CO2 i O2, a to powoduje ogromny stres dla roślin. Rośliny muszą szybko zrekompensować to lub umrzeć. W wyniku takiego stresu rośliny przekazują całą energię w proces tworzenia nowych liści i łodyg, które są w stanie funkcjonować pod wodą, co odbywa się kosztem starszych liści i łodyg, które już nie otrzymują odpowiedniej energii do wzrostu. Wiele gatunków roślin będzie również próbować przełamać lustro wody i uzyskać ponownie dostęp do powietrza, co jest widoczne poprzez wydłużenie ich odległość między węzłami liściowymi. Podawanie do wody CO2 w dużej ilości na tym etapie, może przyczyniać się do pogłębiania stresu przejściowego roślin.

Rozpadanie się roślin może również wystąpić z powodu długo utrzymujących się złych warunków do wzrostu, na które narażone są przede wszystkim delikatne rośliny, które słabo znoszą nawet niewielkie zmiany parametrów w akwarium.

 

Czy rozpadanie się roślin jest normalne i nieuniknione?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rozpadanie się roślin nie jest normalne lub nieuniknione. Jest to jednak bardzo powszechne, szczególnie w nowych akwariach lub zbiornikach, gdzie nie jest podawane CO2. Niektóre gatunki, takie jak Cryptocoryne, a także delikatne rośliny z hodowli In Vitro są szczególnie podatne na rozpadanie się w trakcie procesu dostosowywania się do nowych warunków, jednak można temu zapobiegać lub zminimalizować skutki, jeśli ktoś wie, jakie rzeczy kontrolować.

Przede wszystkim, w sprzyjających warunkach wzrostu, nie ma potrzeby, aby roślina musiała poświęcić stare tkanki, by wygenerować wzrost nowych. Jeśli roślina może uzyskać to, czego potrzebuje bezpośrednio ze swojego otoczenia, zarówno do wzrostu nowych liści, jak i utrzymania starszych, nie ma powodów do tego by się rozpadać. Liście roślin uprawianych nad wodą wielu gatunków (Cryptocoryne, Bucephalandra) mogą przekształcić się bezpośrednio do postaci liści zanurzonych. W dobrych warunkach wiele roślin potrafi zachować nadwodną formę liści zanurzonych przez wiele miesięcy pod wodą, nawet jeśli działają one w mniej efektywnie niż te wytworzone w zanurzeniu

Rośliny z In vitro są bardzo opłacalne, gdyż można uzyskać wiele sadzonek z każdego kubka, jeśli uda ci się wyhodować wszystkie sadzonki rośliny. Są one delikatniejsze niż rośliny koszykowe czy te z uprawy podwodnej i są szczególnie podatne na amoniak w niedojrzałych akwariach lub podłożach z dużą ilością detrytusu. Unikanie stresu przejściowego pozwala w pełni wykorzystać zawartość każdego kubeczka In Vitro.

 

Zapobieganie rozpadaniu się roślin, łagodzenie stresu przejściowego

Rozpadanie się roślin następuje z powodu zmian adaptacyjnych, jakie rośliny przechodzą w procesie dostosowywania się do nowych warunków środowiskowych. Aby uniknąć rozpadania się roślin należy zastosować dwutorowe podejście do zmniejszenia stresu roślin i zabezpieczenie roślinom dobrych warunków do wzrostu.

  1. Uzyskaj zdrowe rośliny na start. Rośliny w dobrej kondycji mają więcej energii zmagazynowanej do zarządzania procesem transformacji. Słabe rośliny i wybredne gatunki są bardziej podatne na rozpadanie się. Długi transport i słabe pakowanie wpływają również na zdrowie roślin, więc to, od kogo kupujesz rośliny, ma kluczowe znaczenie.
  2. Zadbaj o wysokie poziomy O2 i CO2. Głównym czynnikiem stresu w procesie adaptacji z roślin nadwodnych do podwodnych jest to, że trafiają one nagle do środowiska, w którym roślinom jest znacznie trudniej o właściwy dostęp do CO2/O2, jak i wymiana gazowa jest znacznie uboższa pod wodą. Pierwiastki te są kluczowe dla procesów metabolicznych rośliny, a węgiel stanowi ponad 50% suchej masy roślinnej, więcej niż jakikolwiek inny składnik odżywczy.
  3. Jeśli masz możliwość sadź rośliny w dojrzałym akwarium, o zamkniętym cyklu azotowym, dojrzałym podłożu. Szczególnie w przypadku akwarystów używających podłoży dla roślin o dużej zawartości amoniaku. Amoniak w dużych ilościach jest szkodliwy dla roślin.
  4. Usuwaj organiczny detrytus z podłoża. Zbyt dużo materii organicznej gnijącej w podłożu źle wpływa na delikatne rośliny, takie jak te z In Vitro. Nagromadzenie się substancji organicznych powoduje również problemy z glonami w akwarium.
  5. Nie przesadzaj z temperaturą wody. Obniżenie temperatury spowalnia metabolizm roślin, a tym samym popyt na CO2/O2/składniki odżywcze. 22/23 stopni Celsjusza jest wystarczające, szczególnie w okresie, kiedy nie ma jeszcze zwierząt w akwarium.
  6. Rozsadź rośliny w mniejsze grupy. Pozwala to na lepszy przepływ wody wokół poszczególnych roślin, lepszy dostęp do światła i lepsze dostarczanie składników odżywczych.
  7. Podawaj nawozy dla roślin. Nowe rośliny nie mają zbudowanego systemu korzeniowego i nie mogą pobierać składników odżywczych z podłoża, ale mogą pobierać składniki odżywcze bezpośrednio z kolumny wody. Ludzie, którzy wstrzymują się z dozowania w nowych zbiornikach nie pomagają swoim roślinom zaaklimatyzować się we właściwy sposób. Dozowanie powinno odbywać się od pierwszego dnia.

 

Co zrobić , jeśli rośliny się rozpadają?

Usuń martwe fragmenty roślin. Podmiany zmniejszają ilość amoniaku w wodzie. Usuwaj zanieczyszczenia z wody i dna. Lepsza jakość wody zawsze pomaga roślinom w odpowiednim starcie.

 

 

 

 Tekst na podstawie WHY ARE MY PLANTS MELTING? ARE PLANTS MELTING IN A NEW PLANTED TANK NORMAL?

 

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303