Podmiana wody w akwarium

Podmiana wody w akwarium

Podmiany wody w akwarium jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, jakie należy wykonywać w akwarium są okresowe podmiany wody. W warunkach naturalnych mamy wody płynące lub akweny znacznie większe niż nasze akwaria.

Podmiana wody w akwarium

W akwariach na skutek rozkładu materii organicznej, podawania nawozów i wydalania odchodów przez zwierzęta może dojść do kumulacji szkodliwych dla ryb substancji lub związków mogących powodować nadmierny rozrost glonów. Podmiany wody mają za zadanie usuwać ich nadmiar, a także pomagają utrzymywać parametry na poziomach odpowiednich dla ryb i roślin. Podmiany powinno się wykonywać raz w tygodniu, co pomaga usystematyzować opiekę nad akwarium, kontrolowanie parametrów, oraz nawożenie roślin.

Podmiana wody to czynność, która jest ściśle z kilkoma innymi, czynnościami, które pozwalają utrzymać akwarium w czystości. Zanim do niej przystąpimy należy wykonać odpowiednie testy, żeby określić kondycję zbiornika. Jeśli w akwarium nie ma problemów z glonami wystarczy jeśli zmierzymy pH, KH oraz GH. Jeśli jednak mamy problem z nadmierna ilością glonów dodatkowo należy dodatkowo zmierzyć PO4, NO3, oraz Fe.

Ważne jest, żeby przed podmianą wyłączyć grzałkę oraz filtr.

Wielkość podmiany zależy od aktualnego stanu zbiornika powinny wynosić od 20-50%. W przypadku problemów z glonami stosuje się podmiany większe, a jeśli ze zbiornikiem, rybami i roślinami nic złego się nie dzieje zazwyczaj podmiana oscyluje w okolicach 30%.

Sama podmiana nie polega tylko i wyłącznie na spuszczeniu wody i jej uzupełnieniu. Zanim ją rozpoczniemy należy wyczyścić szyby z glonów. Glony, które po takiej czynności będą się unosić w toni wody zostaną częściowo usunięte wraz z wylewaną wodą z akwarium.

Kolejną czynnością pielęgnacyjną wykonywaną w trakcie podmiany jest odmulanie dna. W jej trakcie należy odessać muł, odchody oraz szczątki roślin zalegające na dnie. Jeśli w akwarium mamy żwir lub piasek można użyć klasycznego odmulacza. W przypadku podłoży dla roślin lub krewetek lepiej się sprawdzi wężyk o niewielkiej średnicy (9-12 lub 12-16mm), którym przy spuszczaniu wody trzeba energicznie machać nad dnem, co spowoduje wbicie się zalegającego na dnie brudu i zassanie go przez wąż.

W akwariach z dużą ilością roślin w trakcie podmiany wykonuje się ich przycinki, czyli skraca się je i formuje. Pływające w toni wody fragmenty roślin powinny być odessane w trakcie podmiany.
Jeśli do podmian używamy wody kranowej jest bardzo prawdopodobne, że parująca woda pozostawia na granicy lustra wody osad z wapnia i magnezu, czyli tak zwany kamień. W trakcie podmiany można go usunąć wstępnie mechanicznie za pomocą żyletki lub ostrza z nożyka tapicerskiego, a następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym nasączonym octem, który świetnie usuwa nalot.

W przypadku dużych akwariów podmianę wody można sobie ułatwić zadanie używając do spuszczania wody węża ogrodowego, którym wodę można wylewać na przykład do najbliższej toalety lub zlewu. Tym samym wężem woda może być nalewana do akwarium, jeśli podłączymy go w miejsce słuchawki prysznicowej lub do kranu po użyciu odpowiedniej przejściówki.

Po każdej podmianie należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego uzdatniacza, który neutralizuje metale ciężkie, amoniak oraz chlor. Dodatkowo zaleca się uzupełnienie wody o odpowiednie bakterie odpowiadające za czystość wody.

Wyrobienie sobie nawyku, jakim jest systematyczna podmiana wody pomoże Wam uporać się z wieloma problemami oraz poprawi kondycję ryb, roślin oraz wody.

Warto wspomnieć, że wiele gatunków ryb spotykanych w naszych akwariach bardzo pozytywnie reaguje na taką świeżą wodę często podchodząc do tarła.

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowościach, produktach, nowych wpisach.

Dziękujemy, właśnie zapisałeś się do naszego newslettera.