Węgiel aktywowany w filtrze

2015-01-24

Węgiel aktywowany w filtrze

Węgiel aktywowany to jedno z najstarszych mediów filtracyjnych, stosowanych w akwarystyce. Istnieje wiele opinii, często błędnych, które są powielane na wielu forach wprowadzając w błąd początkujących akwarystów. W tym artykule chcielibyśmy obalić wiele mitów dotyczących stosowania węgla aktywowanego w filtrach i pokazać Wam zalety jego stosowania.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny

Węgiel aktywowany, nazywany także węglem aktywnym to nic innego jak zwęglone drewno, które charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią właściwą, która w zależności od materiału, z którego powstaje oraz procesu wytwarzania może wahać się od 500 do 2500 m2/g. Właściwości węgla aktywnego zależą od drewna,  które zostanie użyte do produkcji oraz procesu w jakim powstaje, a także często są modyfikowane np poprzez usuwanie popiołu lub impregnacją związkami chemicznymi. Z tego powodu niezmiernie ważne, aby w filtrach używane były tylko i wyłącznie produkty przeznaczone do użycia w akwarystyce. Należy wystrzegać się produktów po okazyjnych cenach, które mogą pochodzić z różnego rodzaju pochłaniaczy lub jako węgiel o innym przeznaczeniu niż akwarystyka, gdyż może to się skończyć zatruciem środowiska w akwarium i uśmierceniem obsady.

Węgiel aktywny - Powiększenie

Węgiel aktywny – Powiększenie

Węgiel aktywny może działać równocześnie na dwa sposoby. Pierwszy z nich do absorpcja, czyli pochłanianie. Węgiel aktywny, dzięki swojej niezwykle porowatej strukturze wchłania usuwając z wody substancje organiczne, czyli między innymi substancje pochodzące z metabolizmu ryb, gnijących szczątków roślin, rozkładających się martwych zwierząt, czy też garbniki uwalniane przez drewno w akwarium. W tym przypadku węgiel usunie zabarwienie wody, wyłapie drobne zanieczyszczenia sprawiając, że woda stanie się krystalicznie czysta i wolna od nieprzyjemnego zapachu. Będzie miał też duży wpływ na zahamowanie wzrostu glonów takich jak krasnorosty, które powstają głównie na bazie nadmiaru związków organicznych w wodzie. Drugi sposób działania węgla aktywnego opiera się o zjawisko po podobnej nazwie, czyli adsorpcji. Adsorpcja to proces łączenia się cząsteczek, atomów lub jonów. Krótko mówiąc, niektóre związki chemiczne przepływając przez wkład z węgla aktywnego przyczepiają się do niego. Celowo użyłem słowa “niektóre”, gdyż nie dotyczy to wszystkich związków chemicznych i tak dla przykładu węgiel aktywny nie ma wpływu na istotne z punktu widzenia akwarystyki roślinnej azotany i fosforany. Węgiel aktywny ma jednak ograniczone możliwości pochłaniania i przyłączania i należy pamiętać o regularnej wymianie. W zależności od sposobu produkcji i materiału czas ten może wahać się od 4 tygodni jak w przypadku Fluval Carbon do 6 miesięcy w przypadku Seachem Matrix Carbon. Złe miejsce umieszczenia węgla w filtrze może skrócić czas jego przydatności. Dzieje się tak jeśli węgiel jest jednym z pierwszych mediów filtracyjnych przez jakie przepływa woda. Większe zanieczyszczenia, nie są wcześniej zatrzymywane, co prowadzi do szybszego zamulania się i zapychania wkładu z węglem aktywnym. Dlatego też, węgiel aktywny powinien byś jednym z ostatnich mediów filtracyjnych przez jakie przepływa woda w filtrze. Węgiel jako bardzo leki materiał nie powinien być wsypywany bezpośrednio do koszy filtra. W przypadku kiedy nie jest przez producenta zapakowany w nylonowy woreczek, należy go w takim umieścić zwracając uwagę, aby oczka w siateczce z której uszyty jest woreczek nie były za duże. To jakie ilości węgla będą spełniały swoje zadanie może być uzależnione od wielu czynników. W naszych akwariach używamy jednej saszetki węgla Fluval Carbon o wadze około 100g do akwariów o objętości nie przekraczających 250l. W większych akwariach używamy węgla Seachem Matrix Carbon w ilość około 250ml na akwarium o objętości do 400l.

Większość lekarstw dla ryb jest usuwana przez węgiel aktywny, więc podczas kuracji leczniczych należy węgiel czasowo usuwać z filtra.

Zachęcam do ciągłego używania węgla aktywnego w filtrze i regularnej jego wymianie zgodnie z zaleceniami producenta, a przekonacie się, jak poprawi się jakość wody w waszym akwarium.

 

Popularne artykuły

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 135

 • Podmiana wody w akwarium

  Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 99

 • peHa:68Kontakt

  peHa:68 - Salon akwarystyczny specjalizujący się w dostarczaniu sprzętu do akwarystyki w stylu nature oraz realizowaniu projektów zakładania akwariów...
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 94

 • Korzenie i kamienie do akwarium

  Korzenie i kamienie to najczęściej spotykane dekoracje w akwarium. Przegląd materiałów dostępnych w handlu.
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 91

 • Bojownik wspaniałyNano akwarium – dom dla bojownika

  Bojowniki to bardzo wdzięczne rybki. Sprawdź, jak przygotować akwarium dla bojownika.
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 81

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.
  Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 66

No events found

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowościach, produktach, nowych wpisach.

Dziękujemy, właśnie zapisałeś się do naszego newslettera.