Węgiel aktywowany w filtrze

Węgiel aktywowany w filtrze

Węgiel aktywowany to jedno z najstarszych mediów filtracyjnych, stosowanych w akwarystyce. Istnieje wiele opinii, często błędnych, które są powielane na wielu forach wprowadzając w błąd początkujących akwarystów. W tym artykule chcielibyśmy obalić wiele mitów dotyczących stosowania węgla aktywowanego w filtrach i pokazać Wam zalety jego stosowania.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny

Węgiel aktywowany, nazywany także węglem aktywnym to nic innego jak zwęglone drewno, które charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią właściwą, która w zależności od materiału, z którego powstaje oraz procesu wytwarzania może wahać się od 500 do 2500 m²/g. Właściwości węgla aktywnego zależą od drewna,  które zostanie użyte do produkcji oraz procesu w jakim powstaje, a także często są modyfikowane np poprzez usuwanie popiołu lub impregnacją związkami chemicznymi. Z tego powodu niezmiernie ważne, aby w filtrach używane były tylko i wyłącznie produkty przeznaczone do użycia w akwarystyce. Należy wystrzegać się produktów po okazyjnych cenach, które mogą pochodzić z różnego rodzaju pochłaniaczy lub jako węgiel o innym przeznaczeniu niż akwarystyka, gdyż może to się skończyć zatruciem środowiska w akwarium i uśmierceniem obsady.

Węgiel aktywny - Powiększenie

Węgiel aktywny – Powiększenie

Węgiel aktywny może działać równocześnie na dwa sposoby. Pierwszy z nich do absorpcja, czyli pochłanianie. Węgiel aktywny, dzięki swojej niezwykle porowatej strukturze wchłania usuwając z wody substancje organiczne, czyli między innymi substancje pochodzące z metabolizmu ryb, gnijących szczątków roślin, rozkładających się martwych zwierząt, czy też garbniki uwalniane przez drewno w akwarium. W tym przypadku węgiel usunie zabarwienie wody, wyłapie drobne zanieczyszczenia sprawiając, że woda stanie się krystalicznie czysta i wolna od nieprzyjemnego zapachu. Będzie miał też duży wpływ na zahamowanie wzrostu glonów takich jak krasnorosty, które powstają głównie na bazie nadmiaru związków organicznych w wodzie. Drugi sposób działania węgla aktywnego opiera się o zjawisko po podobnej nazwie, czyli adsorpcji. Adsorpcja to proces łączenia się cząsteczek, atomów lub jonów. Krótko mówiąc, niektóre związki chemiczne przepływając przez wkład z węgla aktywnego przyczepiają się do niego. Celowo użyłem słowa „niektóre”, gdyż nie dotyczy to wszystkich związków chemicznych i tak dla przykładu węgiel aktywny nie ma wpływu na istotne z punktu widzenia akwarystyki roślinnej azotany i fosforany. Węgiel aktywny ma jednak ograniczone możliwości pochłaniania i przyłączania i należy pamiętać o regularnej wymianie. W zależności od sposobu produkcji i materiału czas ten może wahać się od 4 tygodni jak w przypadku Fluval Carbon do 6 miesięcy w przypadku Seachem Matrix Carbon. Złe miejsce umieszczenia węgla w filtrze może skrócić czas jego przydatności. Dzieje się tak jeśli węgiel jest jednym z pierwszych mediów filtracyjnych przez jakie przepływa woda. Większe zanieczyszczenia, nie są wcześniej zatrzymywane, co prowadzi do szybszego zamulania się i zapychania wkładu z węglem aktywnym. Dlatego też, węgiel aktywny powinien byś jednym z ostatnich mediów filtracyjnych przez jakie przepływa woda w filtrze. Węgiel jako bardzo leki materiał nie powinien być wsypywany bezpośrednio do koszy filtra. W przypadku kiedy nie jest przez producenta zapakowany w nylonowy woreczek, należy go w takim umieścić zwracając uwagę, aby oczka w siateczce z której uszyty jest woreczek nie były za duże. To jakie ilości węgla będą spełniały swoje zadanie może być uzależnione od wielu czynników. W naszych akwariach używamy jednej saszetki węgla Fluval Carbon o wadze około 100g do akwariów o objętości nie przekraczających 250l. W większych akwariach używamy węgla Seachem Matrix Carbon w ilość około 250ml na akwarium o objętości do 400l.

Większość lekarstw dla ryb jest usuwana przez węgiel aktywny, więc podczas kuracji leczniczych należy węgiel czasowo usuwać z filtra.

Zachęcam do ciągłego używania węgla aktywnego w filtrze i regularnej jego wymianie zgodnie z zaleceniami producenta, a przekonacie się, jak poprawi się jakość wody w waszym akwarium.

Zapisz się do naszego Newslettera

Zapisz się do naszego Newslettera

Otrzymuj powiadomienia o nowościach, produktach, nowych wpisach.

Dziękujemy, właśnie zapisałeś się do naszego newslettera.