Na glony w akwarium

2014-06-14

Glony w akwarium – Sposoby zwalczania

Glony w akwarium to rzecz naturalna. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że występują w każdym akwarium. Skala występowania glonów może być różna co sprawia, że w jednym widzimy plagę i wysyp glonów, a w innym trzeba się mocno przyglądać, aby je dojrzeć. W utrzymaniu glonów pod kontrolą pomaga nam kilka gatunków ryb i bezkręgowców.

 

Krewetka Amano

Krewetka Amano (Caridina multidentata)

Krewetki Amano to najczęściej spotykane krewetki w akwariach z roślinami. Sa doskonałym lekarstwem na glony w akwarium, szczególnie te zielone. Wprowadzona do akwarystyki w celach pielęgnacyjnych przez Takakashi Amano często nazywana jest jego nazwiskiem. Jej skuteczność zauważyć można dopiero przy odpowiedniej liczbie krewetek w akwarium. Przyjmuje się, że jedna krewetka przypada na 4-6 litry. W naszych testach 50 krewetek amano w 100 litrowym akwarium w ciągu 24 godzin oczyściło z wszelkiego rodzaju glonów zielonych rośliny i dekoracje, które im dostarczyliśmy, aby zobaczyć jak sobie radzą. Zdarza się, że gdy zabraknie pokarmu krewetki amano zjadają rośliny. W takiej sytuacji trzeba je dokarmiać pokarmami roślinnymi. Samce osiągają rozmiar do 3,5 cm, a samice w naszych akwariach dorastały nawet do 5 cm. W warunkach domowych można rozmnożyć krewetki amano, lecz należy odtworzyć proces jaki zachodzi w naturze, gdzie samice zrzucają jaja w rzece, które następnie spływają z prądem wody do morza do słonej wody. Larwy po wykluciu rozpoczynają swoją drogę w górę rzeki czemu towarzyszy stopniowe zmniejszenie zasolenia.

W świeżo założonych akwariach wprowadzamy je po około 7 dniach od startu. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu podłoża jeśli mamy w akwarium strome zbocze lub plażę z piasku. Krewetki potrafią skutecznie zsunąć taką górkę i przenosić ziarenka podłoża na piasek.

 

Otocinclus affinis

Otocinclus affinis

Otocinclus affinis

Otosy to ryby bardzo spokojne i towarzyskie. Nie należy ich trzymać w ilości mniejszej niż 4 osobniki. Mimo, że jest to ryba mało wymagająca jest bardzo wrażliwa na złe parametry wody. Należy szczególną uwagę przykładać do zapobiegania gwałtownym zmianom parametrów wody. W odpowiedniej ilości doskonale radzi sobie z glonami zielonymi, brunatnicami i okrzemkami. Do nowego akwarium w celu zapobiegania glonom można je wprowadzić już w pierwszym tygodniu. Jeden otosek powinien przypadać na  10-15 litrów wody w akwarium. Dorosłe egzemplarze osiągają do 4 cm długości. Możliwe jest rozmnożenie otosów w akwariach dekoracyjnych.

 

Crossocheilus siamensis

Crossocheilus siamensis

Kosiarka to kolejna ryba, która dobrze czuje się w ławicy składającej się z kilku osobników. Ryba ruchliwa o łagodnym usposobieniu. W naszych akwariach ryby te dorastają do 12cm. Doskonale radzi sobie z różnego rodzaju glonami zielonymi. W nielicznych przypadkach zauważyć można kosiarki zrywające kępki krasnorostów. Zasiedlając akwarium wpuszczamy jedną rybę na 20-30 litrów wody.

 

Neritina natalensis

Neritina natalensis

Doskonałym sprzymierzeńcem w walce z glonami jest, także ślimak potocznie nazywany zebra.  Dorasta do 2,5 cm długości. Nie rozmnaża się w zastraszającym tempie, więc nie ma powodów do obaw, że spotka nas plaga ślimaków, tym bardziej, że podobnie jak u krewetek Amano larwy znoszone są do morza, gdzie żywią się planktonem. W przypadku zbiorników odkrytych należy uważać, gdyż ślimaki te mają tendencję do wychodzenia z akwarium.

 

Molinezja

Mało kto wie, że molinezje to doskonała broń w walce z glonami. Potrafią skutecznie żywić się różnego rodzaju glonami zielonymi, brunatnicami i okrzemkami. Molinezje w niespotykany sposób potrafią sobie poradzić z sinicami, co potwierdziły także nasze testy. Skutecznie zwalczają błonę białkową.

 

Wszystkie wymienione gatunki stosujemy w akwariach już po kilku dniach od startu. Skuteczne ich działanie wymaga odpowiedniej ilości osobników każdego z gatunku.

 

Popularne artykuły

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 391

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 166

 • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

  Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 103

 • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

  Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 82

 • O nas

  Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 79

 • CO2 w akwarium w praktyce

  Jak wybrać zestaw CO2 do akwarium? Z elektrozaworem, czy bez? Dyfuzor CO2 czy reaktor? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć bazując na n...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 62

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303