Krasnorosty – Glony pędzelkowate
Krasnorosty lub inaczej glony pędzelkowate (szantrancje) należą do grupy glonów czerwonych. Ich naturalny kolor nie jest jednak czerwony, lecz zmienia się od ciemnozielonego przez szary do głębokiej czerni. Jeśli jednak zamoczy się je w alkoholu, staną się czerwonawe. Jest to łatwy dowód, że krasnorosty, z którymi mamy do czynienia, są w rzeczywistości glonami czerwonymi. Krasnorosty dość mocno przyczepiają się do podłoża, na którym rosną. Najczęściej jest to wyposażenie techniczne, brzegi liści roślin akwariowych (szczególnie tych wolno rosnących), korzenie i kamienie, a nawet ziarna żwiru czy podłoża dla roślin. Czasami nawet na muszlach żywych ślimaków. Czubki alg wyglądają jak pędzelki lub szczotka i stąd pochodzi potoczna nazwa.
Najczęstsze przyczyny
Krasnorosty z różnych powodów występują zarówno w akwariach roślinnych w akwariach, jak i typowo przeznaczonych do hodowli ryb. W zbiornikach z dużą obsadą ryb, często występuje wariant czarny krasnorostów. W tych akwariach przyczyną ich pojawienia się jest wysokie zanieczyszczenie wody substancjami organicznymi z powodu przekarmienia w połączeniu małymi o rzadkimi podmianami wody. W wielu przypadkach populacja glonów w tych akwariach rozrasta się bardzo szybko, jeśli w filtrze i podłożu zgromadzi się dużo zanieczyszczeń i mułu. W wielu przypadkach krasnorosty kolonizują dekoracje. Pomocne może być oczyszczenie filtra i odmulanie podłoża.
Zazwyczaj w takim zbiorniku nie ma systemu CO2. Uważa się, że zawartość wolnego dwutlenku węgla (CO2 ) w wodzie odgrywa ważną rolę w pojawieniu krasnorostów. Jeśli występuje niedobór CO2 , glony te mogą pobierać węgiel, którego potrzebują z wodorowęglanu znacznie łatwiej niż wyższe rośliny wodne. Mogą oddzielać węgiel od jonu wodorowęglanowego, tworząc jony wodorotlenkowe, które podnoszą pH. W procesie tym następuje tak zwane odwapnienie biogeniczne, wytrąca się kamień (węglan wapnia), który z kolei wykorzystywany jest przez glony do wzmocnienia ścian komórkowych. Stają się twardsze i mało atrakcyjne dla zjadaczy glonów.
Zwłaszcza w zbiornikach typowo rybnych, gdzie podaje się dużo pokarmu, lecz tak naprawdę we wszystkich akwariach należy pamiętać o regularnych pracach pielęgnacyjnych, gdzie cotygodniowa podmiana wody jest koniecznością. Jeśli odpuści się podmiany wody, niepożądane substancje mogą gromadzić się w toni. Zalecamy wtedy dość duże cotygodniowe podmiany – co najmniej 50% wody w akwarium.
Krasnorosty w akwariach roślinnych
W akwariach roślinnych dobrze zrównoważone dostarczanie składników odżywczych jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. W takich akwariach krasnorosty pojawiają się najczęściej, gdy występuje nierównowaga mikroelementów (pierwiastków śladowych, zwłaszcza żelaza) oraz występuje słaba kondycja roślin akwariowych. Jeśli już używasz nawozu żelazowego , powinieneś zmniejszyć dawkę. Zmierz zawartość żelaza w wodzie za pomocą testu. Poziom Fe powinien wynosić około 0,05 do 0,1 mg/l. Oczywiście należy również podawać dwutlenek węgla (CO2) i makroelementy (NPK). Poniżej znajdziesz zalecane wartości dla podstawowych składników odżywczych:
- Zawartość CO2: około 20-30 mg/l, którą można zmierzyć indykatorem CO2.
- NO3: 10–25 mg/l
- K: 5-10 mg/l
- PO4: 0,1-1 mg/l
- Mg > 10 mg/l
Jeśli w akwarium masz krasnorosty, a rośliny wykazują jednocześnie oznaki niedoboru żelaza (końcówki pędów mają znacznie jaśniejszy kolor niż reszta), możesz rozważyć zmianę na mniej intensywnie chelatowane żelazo. Czasami dodawanie żelaza wyłącznie (bez innych pierwiastków śladowych) sprawdza się lepiej.
Jak sobie poradzić z krasnorostami
Masz problem z krasnorostami w swoim akwarium? Zalecamy korzystanie z preparatów typu Carbo. Zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta najczęściej należy dodać 1 ml na 25L wody w akwarium. Jest to dawka dzienna. Po kilku dniach krasnorosty powinny stać się siwe lub nawet różowe. Jeśli tak się stanie, możesz przestać dodawać Easy Carbo. Martwe glony są zjadane przez glonożerców, takich jak na przykład krewetki Amano, kosiarki, a nawet ślimaki). Dodatkowo aby zmniejszyć ilość substancji organicznych w wodzie należy robić częstsze i większe podmiany wody oraz włożyć do filtra węgiel aktywny – o jego zaletach możesz przeczytać w tym artykule lub w tym wpisie.
Jeśli kuracja nie powiedzie się, możesz spróbować podawać Carbo miejscowo ze strzykawki. Wcześniej należy wyłączyć filtr. Carbo należy podać bezpośrednio w miejsce, gdzie są krasnorosty. Filtr włączyć dopiero po upływie około 5min. Następnego dnia podać Carbo w innym miejscu. Można także wypędzelkować dekoracje Carbo jeśli spuści się odpowiednio dużą ilość wody.
Zobacz jeszcze
Podsumowanie
Przyczyny pojawiania się krasnorostów w akwarium roślinnym
- słaba kondycja roślin akwariowych
- problemy z wahaniami ilości substancji organicznych
- odkładanie takich czynności jak wyczyszczenie filtra
- problemy z poziomem żelaza
- problemy z poziomami składników odżywczych
- źle zbilansowane nawożenie
Jak walczyć z krasnorostami
- regularne prace pielęgnacyjne w tym wyczyszczenie filtra
- częste podmiany wody
- stosowanie preparatów Carbo
- do filtra węgiel aktywny, który skutecznie usuwa substancje organiczne
- mechaniczne usuwanie zainfekowanych liści
- stabilny poziom dwutlenku węgla
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303