Korzenie i kamienie do akwarium

2015-01-11

Korzenie i kamienie do akwarium

Korzenie lub skały jako dekoracje można spotkać w niemal każdym akwarium. Ich odpowiednia selekcja i właściwe ułożenie kompozycji ma kluczowy wpływ na to, jak akwarium będzie się prezentować. Użycie w akwarium naturalnych materiałów dekoracyjnych pomaga nam odtworzyć piękny obraz podwodnego świata. Opiszemy kilka najczęściej spotykanych w sprzedaży gatunków korzeni i skał, które są używane w aranżacjach zdobywających najwyższe miejsca w prestiżowych konkursach na całym świecie. To właśnie konkursy sprawiają, że akwaryści poszukują nowych materiałów dekoracyjnych i nowatorskich sposobów ich wykorzystania w akwarium. W zależności od koncepcji jaką przyjmiemy przy projektowaniu kompozycji możemy użyć samych korzeni, samych kamieni lub ich kombinacji.

Naturalnie pozyskiwane materiały dekoracyjne mogą mieć różny wpływ na wodę w akwarium i jej parametry lub sprawiać różne inne problemy. Korzenie mogą pleśnieć, barwić wodę, a kamienie mogą zmieniać jej parametry lub pełnić rolę dobrego materiału dla osiedlających się bakterii. Korzenie są również nośnikiem dużej ilości substancji organicznych, które są jednym z czynników generujących rozwój glonów w akwarium, więc trzeba będzie zadbać o właściwy sposób ich usuwania.

 

Korzenie Red Moor Wood / Branch Wood

Red Moor Wood

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do dekoracji akwariów są korzenie Red Moor Wood znane także pod nazwą Branch Wood. Co ciekawe, inaczej niż w przypadku innych rodzajów drewna używanego przez akwarystów, są to rzeczywiście korzenie, a nie konary, dzięki czemu ich cechą charakterystyczną są gęste, poskręcane odnogi. Rozgałęzienia wychodzą najczęściej z grubych bulwiastych części korzenia. Świeże korzenie są żółto beżowej barwy i nie wyglądają najlepiej po włożeniu do akwarium. W miarę, jak działa na nie woda ich kolor zmienia się na brązowy. W trakcie ich wydobywania używa się pił łańcuchowych, co sprawia, że posiadają na bulwach i zakończeniach rozgałęzień widoczne krawędzie cięcia. Przy wybieraniu korzeni z tego gatunku drewna należy się kierować przede wszystkim atrakcyjnym wyglądem rozgałęzień. W przypadku egzemplarzy o mniejszej ilości odnóg dobrym rozwiązaniem jest zestawianie ze sobą kilku korzeni w taki sposób, aby uzyskać atrakcyjny kształt kompozycji i zadowalającą ilość rozgałęzień. Najwygodniej jest ustawiać korzenie na bulwach z odnóżami skierowanymi w kierunku lustra wody. Bulwy pomagają w stabilnym ustawieniu korzeni, ale nie należy się bać przycinania bulw w taki sposób, aby ułatwiały ustawianie. Gęste drewno nie jest jednak łatwe do przecięcia za pomocą ręcznej piły. Zadarte do góry rozgałęzienia świetnie nadają się do obsadzania roślinami i mchami, co nadaje naturalnego wyglądu. Zbyt duża ilość rozgałęzień może powodować problemy z cyrkulacją wody, zacieniać rośliny poniżej oraz utrudniać prace porządkowe i lepiej jest przerzedzić nieco koronę korzenia przy pomocy sekatora lub piłki. Nienaturalnie wyglądające krawędzie cięcia na rozgałęzieniach można zamaskować wiążąc na ich końcach mchy lub nadając im bardziej naturalnego wyglądu rozgniatając je i sprawiając przy pomocy narzędzi, że będą miały bardziej nieregularny kształt. Mech zawiązany na samej końcówce odnogi może wyglądać nienaturalnie i aby temu zapobiec należy go także przymocować w kilku innych częściach rozgałęzień. Używając korzeni Red Moor Wood w akwarium trzeba wiedzieć o kilku rzeczach. Kupione w sklepie korzenie nie będą tonąć. Trzeba je wcześniej moczyć, aż zaczną tonąć lub przycisnąć za pomocą kamieni po ułożeniu w akwarium. Kamienie usuwa się kiedy korzenie nie będą już wypływać. Niemal zawsze po dwóch lub trzech dniach od włożenia korzeni do wody tworzy się na nich biały, galaretowaty nalot. Jeśli jest taka możliwość zaleca się jego odsysanie i usuwanie za pomocą szczoteczki do zębów. Krewetki Amano i ryby z gatunku Otocinclus również świetnie sobie radzą z tym nalotem. Zjawisko to występuje tylko na świeżych korzeniach Red Moor Wood. Moczenie korzeni przed użyciem w akwarium lub wystawienie ich na długotrwałe działanie deszczu może zminimalizować występowanie tego problemu. Do zalet korzeni Red Moor Wood można zaliczyć niewielki wpływ jaki mają na zabarwienie wody na żółto lub brązowo oraz niezbyt długi czas potrzebny na ich zatopienie.

 

Drewno Iron Wood / Horn Wood

Twarde drewno o ciemnobrązowej barwie. Nie są tak atrakcyjnie rozbudowane, jak wcześniej opisywane Red Moor Wood. Rzadko się zdarza jeden kawałek drewna, który będzie miał na tyle atrakcyjny wygląd, że samotnie będzie podstawą kompozycji. Zestawienie ze sobą kilku kawałków pozwala stworzyć dużo ciekawsze układy. Iron Wood zawdzięczają swoją temu, że toną bez najmniejszego problemu. Niestety drewno tego rodzaju w znacznym stopniu barwi wodę na żółty lub nawet brązowy kolor. Nie ma to negatywnego wpływu na ryby i rośliny. Używając w filtrze węgla aktywnego i regularne podmiany pomagają w usunięciu tego zabarwienia wody i nadmiaru substancji organicznych. To także doskonałe dekoracje do akwariów odtwarzających biotop czarnych wód. Nie ma potrzeby wcześniejszego ich preparowania i przygotowywania przed włożeniem do akwarium. Wybierając kawałki drewna Iron Wood warto zwrócić na ich zewnętrzną fakturę. W akwarium ciekawiej się prezentują takie o nieregularnej strukturze, ponacinane niewielkimi bruzdami. Nie posiadają one bulwiastych części, więc dużo trudniej ustawić je na podłożu w taki sposób, aby stały stabilnie. W takiej sytuacji trzeba się ratować podpierając je innymi kawałkami drewna lub kamieniami.

 

Kora dębu korkowego

Materiał od lat znany i używany w akwarystyce do dekorowania zbiorników. Dostępny w tubach doskonale nadaje się jako schronienie dla dyb dennych. Szaro oliwkowy kolor ładnie komponuje się z zielenią, a chropowata struktura pomaga w szczepieniu mchów i wątrobowców. Duża wyporność kory sprawia, że trzeba ją odpowiednio zamocować, aby nie wypływała lub przycisnąć na stale kamieniami, tak aby stworzyła grotę.

 

Drewno Mopani

Pochodzi z Afryki i pozyskuje się je zbierając stare gałęzie drzew Mopani. Ma naturalny wygląd i sękatą strukturę. Wierzchnia warstwa może mieć ciemne i jasne smugi wymieszane ze sobą. Mopani to bardzo gęste drewno i nie potrzebuje zbyt wiele czasu na zatonięcie w akwarium. Zawiera bardzo dużo garbników, które będzie uwalniać do wody. Z tego powodu najlepiej wcześniej odpowiednio spreparować kawałki tego drewna lub długo moczyć. Drewno Mopani jest cenione przez akwarystów ze względu na dużą trwałość w wodzie. Podobnie jak w przypadku korzeni Red Moor Wood na świeżych kawałkach drewna Mopani może pojawiać się biała galaretowata pleśń, którą należy odsysać.

 

Kamienie Manten Stone

Manten Stone

Miejscem, z którego pochodzą te magmowe skały to Japonia Są często używane w aranżacjach akwariów naturalnych. Te kamienie są zbierane w wysokich partiach gór, gdzie są narażone na wpływ czynników powodujących erozję. To właśnie dzięki temu długotrwałemu procesowi nabywają one charakterystycznych kształtów, a powierzchnia staje się ponacinana wieloma nieregularnymi spękaniami. Pojedyncze kamienie często przypominają górskie skalne masywy spotykane w naturze. Manten Stone mogą mieć barwę od jasno brązowych przez odcienie szarości do oliwkowych. Poza pęknięciami na powierzchni kamieni często spotyka się białe nitki. Bezpiecznie można ich używać w akwarium bez ryzyka, że stanie się coś krewetkom lub rybom, gdyż nie wpływają negatywnie na parametry wody. Idealny materiał do aranżacji typu Iwagumi.

 

Kamienie Scenery Stone / Seyriu Stone

Scenery Stone

Jeden z najpopularniejszych kamieni używany obecnie w akwariach. Pochodzące z Azji kamienie są koloru szarego i spotyka się je pod kilkoma nazwami w zależności od importera lub dostawcy. Czasami zdarzają się widoczne na ich powierzchni żyłki kalcytu. Ostro postrzępione krawędzie, wiele spękań i zagłębień sprawia, że jest to bardzo atrakcyjny materiał dekoracyjny do akwarium. Dzięki nim akwaria typu Iwagumi, czy Ragwork mogą wyglądać naprawdę imponująco. Podczas wybierania kamieni do aranżacji należy zwracać uwagę, aby miały atrakcyjną, popękaną powierzchnię, a sposób ułożenia spękań pokrywał się z ich ułożeniem na innych kamieniach, co sprawi, że kompozycja będzie wyglądać bardziej naturalnie. Niestety nie ma róży bez kolców. Scenery Stone mogą mieć wpływ na parametry wody i podnosić pH, KH i GH. W akwariach, w których używa się aktywnego podłoża dla roślin, negatywne skutki jakie wywołują kamienie są redukowane, dzięki czemu można je oglądać w wielu aranżacjach. W innych przypadkach może być konieczne użycie wody z filtra odwróconej osmozy. Kamieni Scenery Stone można bezpiecznie używać przy hodowli takich krewetek jak Amano i Neocaridina davidi.

 

Skały Dragon Stone / Ohko Stone

Dragon Stone

Jeden z najciekawszych kamieni często używany w akwariach naturalnych. Można je spotkać w różnych odcieniach żółtego, czasami pomarańczowe, oliwkowe i brązowe. Waga tych kamieni jest nieco mniejsza niż podobnych rozmiarów kamieni innego gatunku. Na powierzchni Dragon Stone znajdują się niewielkie otwory i wgłębienia, które przypominają smoczą łuskę. Kamienie te są stosunkowo miękkie i dają się dość łatwo modelować. Skały tego rodzaju można znaleźć w wielu zakątkach świata. Powstają w pobliżu jezior, stawów i na wybrzeżach, gdzie woda nanosi pyły i osady, które w czasie pdpływów lub w porach suchych są osuszane i utwardzane przez promienie słońca. Można uznać, że skały Dragon Stone to w naturalny sposób utwardzona glina. W trakcie pozyskiwania tych kamieni często używa się pił łańcuchowych przez co miewają one nieatrakcyjne powierzchnie cięcia. Rowki i otworki mogą być wypełnione nietrwałą gliną, która jeśli nie będzie usunięta przed włożeniem do akwarium może się później z nich wysypywać na rośliny i podłoże powodując chwilowe, niewielkie zmętnienie. Glinkę i pył można usunąć szczoteczką do zębów lub na myjni samoobsługowej używając myjki ciśnieniowej. Dragon Stone to idealny materiał dla początkujących akwarystów. Nie zmieniają pH oraz nie mają negatywnego wpływu na parametry wody i są bezpieczne dla krewetek. Akwarium z aranżacją wykonaną przy użyciu tych skał zdobyła najwyższe miejsce w konkursie The International Aquatic Plants Layout Contest 2014.

 

Kamienie Grey Mountain

Kamienie o jasno szarej barwie poprzecinane licznymi, nieregularnymi spękaniami. Zaokrąglone krawędzie, różnorodność kształtów, ciekawa faktura i kolor sprawiły, że często są wykorzystywane w akwariach jako jedyne dekoracje, jak i w połączeniu z korzeniami. Szorstka powierzchnia pomaga mchom w przyczepieniu się do kamienia. Kamienie Grey Mountain w niewielkim stopniu mogą podnosić poziom wapnia w wodzie.

 

Lawa wulkaniczna

Akwaryści od wielu lat wykorzystują lawę do tworzenia podwodnych kompozycji. Spotyka się jej kilka rodzajów o strukturze bardzo zbitej i bardzo porowatej, ciężką i lekką w kolorach od pomarańczowych przez ciemnobrązową, aż do lawy stalowoczarnej. Lekka i porowata lawa jest bardzo łatwa w obróbce. Można ją w ten sposób dostosować do własnych potrzeb, miejsca w którym ma się znajdować lub przygotować odpowiednie otwory na posadzenie roślin. Lawa nie wpływa na parametry wody. Jej porowata struktura wnętrza jest doskonałym miejscem dla bakterii, dzięki czemu wpływa na biologiczne oczyszczanie wody. Dzięki tym właściwościom warto używać lawy do podnoszenia podłoża w tylnej części akwarium lub do stabilizowania korzeni i kamieni. Szorstka powierzchnia daje mchom i roślinom możliwość zakotwiczenia się i ukorzenienia. Niewielkie kawałeczki lawy są idealne do szczepienia na nich mchów, które można później rozkładać w rożnych częściach akwarium dla urozmaicenia aranżacji. Porowate wnętrze może sprawiać, że lawa będzie pękać. W akwariach z lawą bezpiecznie można hodować różne rodzaje krewetek. To doskonały materiał aranżacyjny dla początkujących i zaawansowanych akwarystów.

 

Tagi: skały do akwarium słodkowodnego, jakich kamieni nie dawać do akwarium, jak wyparzyć kamienie do akwarium, namasu stone

 

Popularne artykuły

  • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

    Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 372

  • Kalkulatory

    Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 174

  • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

    Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 118

  • Węgiel aktywnyWęgiel aktywowany w filtrze

    Węgiel aktywowany to jedno z najstarszych mediów filtracyjnych, stosowanych w akwarystyce. Istnieje wiele opinii na jego temat - często błędnych.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 94

  • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

    Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 82

  • Podmiana wody w akwarium

    Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 62

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303