Nano Nature Aquarium
Nature Aquarium w wydaniu nano
Akwarium naturalne to obecnie jeden z najciekawszych sposobów na pokazanie podwodnego świata, nawet takiego w rozmiarze nano. Efektowna aranżacja i gustownie dobrane elementy zestawu mogą być ozdobą niejednego salonu, czy biura.
Kształt akwarium będzie miał duży wpływ na odbiór całej kompozycji. Znacznie lepiej będzie się oglądać akwarium dłuższe niż wysokie. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wzorców stworzonych przez Takashi Amano, doskonałego obserwatora, fotografa i twórcy nurtu akwarystyki naturalnej. Jedno z proponowanych przez niego rozmiarów nano akwariów ma wymiary 36x22x26cm i jest wręcz idealne do stworzenia podwodnego krajobrazu. Jeśli jednak ten wymiar Ci nie odpowiada, przy wyborze akwarium kieruj się dostępnymi możliwościami, jakie dają dostępne na rynku lampy.
Bogate w składniki odżywcze podłoże w dużym stopniu będzie odpowiadało za kondycję roślin, które posadzimy w akwarium. Nawet w tak małych zbiornikach warto zadbać o odpowiednią kompozycję podłoża, które może się składać z kilku warstw pełniących różne role. Podstawowym rozwiązaniem jest użycie podłoża dla roślin, które ma postać niewielkich granulek. Takie podłoża wytwarza się z ziemi o odpowiednich właściwościach, a w procesie produkcji zostaje wzbogacone o dodatkowe minerały, związki humusowe, co sprawia że mają one zdolności do obniżania pH, oraz korygowania twardości KH i GH. Porowata struktura jest idealnym miejscem dla pożytecznych bakterii rozkładających szkodliwe związki amoniaku i azotu. Podłoża takie mają zdolność do klarowania wody. Przy wyborze podłoża warto kierować się jakością. Niektóre z dostępnych na rynku podłoży mimo pozornie podobnych cech potrafią tracić swoje właściwości po kilku miesiącach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że podłoży granulowanych dla roślin nie płucze się przed użyciem. Nie powinno się także kupować podłoży na wagę. Fabryczne opakowanie zachowuje wewnątrz właściwą wilgotność o ile worek nie został uszkodzony. Zbytnie przesuszenie podłoża może doprowadzić do nadmiernego kruszenia się granulek, zamulaniu dna i pylenia.
Podłoże dla roślin może być wzbogacone przez odpowiednie dodatki. Dodanie bogatej warstwy nawozowej, z której nawozy uwalniane są stopniowo sprawi, że rośliny będą miały dostęp do składników odżywczych za pośrednictwem systemu korzeniowego przez długi czas. Taka, żyzna warstwa nawozowa może być rozsypana bezpośrednio na szkło lub na wcześniej wsypany porowaty substrat pochodzenia wulkanicznego. Materiał z którego wykonany jest taki substrat posiada granulki znacznie większe niż podłoże dla roślin. Zapewnia to odpowiedni obieg wody w dolnych warstwach podłoża, co zabezpiecza przed powstawaniem stref beztlenowych. Większa granulacja ułatwia korzeniom roślin penetrację i ich rozwój, a wysoko porowata struktura daje doskonałe warunki dla rozwoju kultur bakterii. Dzięki większej granulacji i twardości zabezpieczamy dolne warstwy podłoża przed zbijaniem się pod wpływem nacisku, jaki wywołuje słup wody. Żeby przyśpieszyć proces dojrzewania akwarium należy dodać do podłoża szczepy bakterii oraz odpowiednią dla nich pożywkę.
W akwariach naturalnych do stworzenia efektu piaszczystej plaży na pierwszym planie lub tak zwanych ścieżek wykorzystuje się odpowiednio doprane piaski dekoracyjne. Grubość warstwy takiego piasku zazwyczaj nie przekracza 1cm i wygląda bardzo efektownie. Nie polecam takich plaż początkującym, gdyż ich zabezpieczenie i pielęgnacja wymaga doświadczenia.
Dobranie odpowiedniego oświetlenia będzie miało wpływ nie tylko na właściwy rozwój roślin w akwarium, ale także na, to jak akwarium jako całość będzie się prezentować. Elegancja i estetyka lampy będzie miała znaczenie w przypadku kiedy akwarium stanie się ozdobą w domu lub biurze. W akwariach z roślinami najczęściej mamy znacznie mocniejsze oświetlenie, co jest podyktowane potrzebami roślin. W ostatnim czasie odchodzi się od stosowania oświetlenia na bazie żarówek energooszczędnych na korzyć nowocześniejszych i bardziej trwałych lamp LED w świetle których rośliny świetnie rosną. Producenci zauważyli potrzeby, jakie mają akwaryści pasjonujący się uprawą roślin akwariowych dzięki czemu mamy duży wybór takich produktów. Trzeba jednak uważać, aby lampy LED nie były zbyt słabe, co zahamuje wzrost roślin.
Potrzeby roślin i mocne oświetlenie sprawi, że koniecznością będzie zainstalowanie systemu, który dostarczy dwutlenek węgla do wody CO2 jest podstawowym składnikiem niezbędnym roślinom do prawidłowego wzrostu. Do dyspozycji mamy zestawy, w których stosuje się butle jednorazowe i klasyczne zestawy dedykowane do akwarystyki. Pierwszy z wspomnianych zestawów ma niewielkie rozmiary i jest wyposażony w jednorazową butlę nieco większą niż używane w przeszłości naboje do syfonów. Po tym, jak skończy się CO2 w takiej butli odkręca się od niej regulator i wymienia na nową. Zestaw, w skład którego wchodzi butla wielorazowego użycia ma większe gabaryty i jest droższy w zakupie. Sercem takiego zestawu jest dobrej jakości reduktor. To on w głównej mierze odpowiada za poprawną pracą zestawu. Zakup tańszego zestawu, który wyposażony jest w niskiej jakości reduktor, bez precyzyjnej regulacji na pewno się zemści. Zestaw z butlą, którą można nabijać w punktach z gazami technicznymi z biegiem czasu jest tańszy w użyciu niż pierwsze rozwiązanie. Niezależnie od wybranego zestawu rozpylanie gazu w wodzie odbywać się będzie w podobny sposób. Do tego celu mogą być wykorzystane dyfuzory ze spiekiem ceramicznym, czy też drabinka. Idealnie by było gdyby akwarium zostało wyposażone w stały test CO2. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w wodzie może mieć negatywny wpływ na krewetki i ryby. Dodawanie dwutlenku węgla nie jest konieczne jeśli oświetlenie nie jest zbyt mocne, a obsada ryb odpowiednio duża.
Do tej wielkości akwariów należy umiejętnie dobierać gatunki roślin jakie zamierzamy hodować. Nie wszystkie rośliny ze względu na rozmiary i tempo wzrostu nadają się do małych akwariów. Należy bardzo uważać, żeby posadzone rośliny nie przytłumiły kompozycji, więc konieczne będzie okresowe ich przycinanie. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane odpowiednio często sprawiają, że rośliny stają się bardziej zwarte i mniejsze. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na wymagania roślin dotyczących światła i zapotrzebowania na dwutlenek węgla. Do nano akwariów należy wybierać rośliny o jak najdrobniejszych liściach, dzięki czemu akwarium będzie sprawiało wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Dla osób, które boją się plagi ślimaków doskonałą propozycją będą rośliny z hodowli In vitro, które są sprzedawane sterylnie zamknięte w plastikowych kubeczkach. Wadą tego rozwiązania jest ograniczona liczba gatunków, która jest dostępna w sprzedaży.
Nawet w tak małym akwarium filtracja ma kolosalne znaczenie. Miejsce w akwarium jest bardzo cenne, więc jeśli filtr ma być zamontowany wewnątrz musi posiadać niewielkie rozmiary przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Najczęściej ze względu na niską cenę spotykane są filtry gąbkowe. Sprawdzają się dość dobrze o ile pamiętamy o regularnym, co tygodniowym czyszczeniu gąbki. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtra zewnętrznego. Świetnie do tego celu nadają się filtry kaskadowe, a jeszcze lepiej kanistrowe. Obie konstrukcje dają nam możliwość zastosowania dużej ilości zróżnicowanych mediów filtracyjnych i odpowiedni przepływ zapewniający odpowiednią cyrkulację wody w akwarium. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić filtracji biologicznej i zapewnić jak największą ilość miejsca na media pełniącą taką rolę. W filtrach kanistrowych dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie ceramiki lub plastikowych mediów przeznaczonych do filtracji mechanicznej mediami biologicznymi. To dzięki rozwijającym się na tych mediach kulturom bakterii rozkładane są szkodliwe związki amoniaku i azotu, które są szkodliwe dla zwierząt lub mogą powodować nadmierny rozwój glonów. Nawet w przypadku dużych, kanistrowych filtrów nie można zapomnieć o okresowym czyszczeniu wkładów filtracyjnych. Zalecamy przepłukiwanie koszyków z mediami co około 4 tygodnie, co będzie zapobiegać zbyt dużemu gromadzeniu się materii organicznej na w filtrze. W przypadku, kiedy mamy problem z zabarwioną przez korzenie wodą lub w toni unosi się duża ilość drobnych zanieczyszczeń dobrze jest umieścić w filtrze węgiel aktywny jako ostatnie medium filtracyjne. Usunie on zabarwienie i zanieczyszczenia. Węgiel z powodzeniem usuwa również brzydki zapach wody. Niestety, te możliwości w zależności od sposobu, w jaki wyprodukowany został węgiel dość szybko się kończą. Zaleca się wymianę węgla zgodnie z zaleceniami producenta (w zależności od produktu od 4 tygodni do 6 miesięcy). Podczas okresowego czyszczenia filtrów należy pamiętać, że media i gąbki należy przepłukiwać i czyścić w wodzie spuszczonej z akwarium. Zapobiega to całkowitemu zniszczeniu kultur bakterii.
Do zaaranżowania wnętrza akwarium naturalnego najczęściej używa się naturalnych dekoracji w postaci skał i korzeni. Sposób, w jaki ułożymy takie materiały zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni i tego co udało nam się zgromadzić. Zazwyczaj aranżację buduje się na podstawie wyselekcjonowanych korzeni i kamieni układając je tak, by stworzyły ciekawy wewnętrzny krajobraz. Czasami jednak, w przypadku aranżacji robionych na konkursy odtwarza się konkretny pomysł. Ta droga jest nieco trudniejsza bo wymaga wyszukania materiałów zgodnie z założeniami projektu. Pomijając zasady samej kompozycji, które są obszernym zagadnieniem jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę tworząc aranżacje. I tak na przykład trzeba zdawać sobie sprawę, że zbyt małe kamienie, które doskonale wyglądają w momencie, kiedy aranżacja nie została obsadzona roślinami zostaną przez nie całkowicie pochłonięte jeśli nie będzie się odpowiednio kontrolować i przycinać roślin. Mchy zasłonią każdą nawet najładniejszą fakturę kamieni. Należy unikać korzeni, które dotykają do ścian akwarium, co będzie utrudniać ich czyszczenie. Powinny być one zabezpieczone przed przypadkowym przesunięciem. Korzenie można zabezpieczyć przed wypływaniem przyklejając je do dna akwarium. Po wsypaniu podłoża nie będzie widać klejenia. Zrezygnuj z plaży jeśli masz małe doświadczenie w tworzeniu tego typu aranżacji. Piasek należy umiejętnie zabezpieczyć przed przesypującymi się granulkami podłoża. Tych kilka prostych zasad u łatwi Ci życie przy zakładaniu pierwszego akwarium naturalnego.
Do akwariów o tak niewielkich rozmiarach można wpuścić tylko niektóre gatunki ryb o małym rozmiarze. Zazwyczaj są to ryby żyjące w ławicach i zaliczyć możemy do nich Danio margaritatus, Neon innesa, Neon simulans, Drobniczka jednodniówka, Hemigrammus erythrozonus, Nannostomus beckfordi, Boraras maculatus, Boraras Brigitte, Boraras merah, Boraras urophtalmoides, Boraras micros, Hyphessobrycon amandae. Do takiego akwarium możemy również wpuścić kilka otocinclusów i krewetek Amano, które będą pełnić role pielęgnacyjne czyszcząc akwarium z glonów.
W zależności od intensywności oświetlenia i tego, czy podawany jest dwutlenek węgla należy odpowiednio dobrać nawozy do takiego akwarium, aby rośliny rozwijały się w prawidłowy sposób. Przy słabszym świetle w akwarium bez CO2 wystarczy nam podawanie nawozów w których skład wchodzi potas i mikroelementy. Składniki takie jak azot i fosfor będą dostawały się do wody na skutek procesów przemiany materii oraz z pokarmem i z powodzeniem zaspokoją potrzeby roślin. W akwariach o mocniejszym oświetleniu trzeba wzbogacać wodę o te składniki podając je wraz z nawozem, aby zapewnić roślinom wszystko, co im potrzebne w przypadku intensywniejszego wzrostu w takich warunkach. W śród wielu linii nawozowych można spotkać takie, które zawierają mieszankę wszystkich składników w jednej butelce lub takie, które rozbite są na poszczególne składniki odżywcze. Pierwsze dają większą wygodę, drugie zaś większą kontrolę. Niektóre z nawozów wymagają podawania codziennie, a niektóre podaje się raz w tygodniu po podmianie wody. Przy tak małych zbiornikach warto się skusić na nieco droższe i sprawdzone rozwiązania.
Każde akwarium wymaga wykonywania czynności pielęgnacyjnych, które sprawią że będzie ono zachwycać swoim widokiem. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na cotygodniowe podmiany wody. Powinny one wynosić od 30-50%. W ten sposób usuwa się nadmiary nawozów, odświeża wodę, usuwa się substancje organiczne. Przy podmianach odsysa się zalegające szczątki roślin i zwierząt, gromadzący się bród i niezjedzony pokarm. Należy usuwać pojawiające się na dekoracjach glony. Do tego celu świetnie nadaje się szczoteczka do zębów lub specjalna rękawica. Jeśli rośliny nadmiernie się rozrosły należy je przyciąć. Czyszczenie filtra zgodnie z wcześniej opisanymi wytycznymi. Należy dbać o czystość węży i rurek. Zaniedbanie ich zmniejszy wydajność filtra. Przy podmianach trzeba pamiętać o czyszczeniu wewnętrznych szyb z osadzającego się kamienia. Do tego celu można użyć gotowych preparatów lub octu. Szklane rurki i dyfuzory można wyczyścić z glonów kąpiąc je w roztworze wybielacza. Po każdej podmianie należy pamiętać o dodaniu preparatu odbudowującego florę bakteryjną.
Tworząc swoje pierwsze akwarium naturalne wybierajcie proste rozwiązania, które pomogą Wam zdobywać doświadczenie. Z czasem będziecie tworzyć bardziej zaawansowane aranżacje z trudniejszymi w hodowli roślinami. Szukajcie wzorów do naśladowania wśród najlepszych konkursowych prac, a nauczycie się tworzyć przepiękne podwodne krajobrazy.
Popularne artykuły
- Krasnorosty – Glony pędzelkowate
Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 369
- Ryby do nano akwarium
Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 151
- Kalkulatory
Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 112
- O nas
Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 90
- Portfolio
Nasze wybrane realizacje. Akwaria naszych klientów i te, które znajdziecie w naszym salonie akwarystycznym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 84
- Podmiana wody w akwarium
Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 66
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303