Nano akwarium

2015-01-08

Nano akwarium

Niewielkie akwarium, proste w założeniu i utrzymaniu może się znaleźć  w każdym domu lub mieszkaniu. Maksymalna wielkość „nano akwarium” nie jest jednoznacznie zdefiniowana, ale dzięki podziałom na kategorie w konkursach akwarystycznych przyjęło się, że tak są nazywane akwaria, których pojemność nie przekracza sześćdziesięciu litrów wody, a długość sześćdziesięciu centymetrów. Zakup i uruchomienie nano akwarium pozwala stosunkowo niewielkim kosztem ocenić, czy takie hobby jest dla nas tym wymarzonym, a często jest wstępem i nauką przed założeniem większego akwarium.

Wybór akwarium

Aquael Shrimp Smart Set

Najczęściej są spotykane są akwaria o długości od 20 do 30 cm długości, potocznie nazywane kostkami ze względu na kształt przypominający sześcian. Akwaria tego typu są dostępne, jako zestawy, które zawierają oświetlenie, filtrację oraz ogrzewanie, czyli wszystko, co jest wymagane do uruchomienia akwarium. Tu warte polecenia są kompletne nano akwaria Aquael Shrimp Set Smart z oświetleniem LED, Dennerle Scaper’s Tank Complete, czy też seria Aquatic Nature Cocoon. Zestawy takie to doskonała propozycja dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Bojownikom idealnie zastąpią szklane kule stwarzając im nieporównywalnie lepsze warunki do życia.

Istnieje również możliwość kompletowania wszystkich komponentów zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Obecnie bardzo popularne są akwaria wykonane  ze szkła  Pilkington Optiwhite, które charakteryzuje się większą przejrzystością i mniejszym zielonkawym zabarwieniem. Akwaria z tego szkła dla podkreślenia jego szlachetności mają zazwyczaj wykończone krawędzie szlifem trapezowym, a do klejenia używa się bezbarwnej spoiny. W tym przypadku polecamy najlepiej wykonane akwaria w Polsce firmy NACD.  Wiele osób docenia  również akwaria o zaokrąglonych narożnikach, gdzie boki i przednia szyb wykonana jest z jednej, odpowiednio wyprofilowanej tafli szkła, co sprawia, że wygląda ono bardzo interesująco. Tak wykonane są akwaria Dennerle Scaper’s Tank i Aquatic Nature Cocoon. Do oświetlenia akwarium możemy użyć designerskich lamp ADA Aquasky i Flexi Mini o pięknym wyglądzie i doskonałych parametrach pozwalających na stworzenie w akwarium doskonałych warunków dla najbardziej wymagających gatunków roślin akwariowych lub lampki emitujące mniej światła, które idealnie nadają się do hodowli krewetek lub bojownika takich jak Aquael Leddy Smart. Podobnie wygląda sprawa z filtrami. W  zależności od potrzeb i przeznaczenia wykorzystuje się filtry zewnętrze kanistrowe, wieszane na ściankach akwarium zewnętrzne filtry kaskadowe lub najbardziej popularne filtry wewnętrzne. Ostatnim ważnym elementem nano akwarium jest ogrzewanie. Przy tak małych zbiornikach bardzo ważne jest aby nie dopuścić do nadmiernego  wychłodzenia i przegrzania. Z tego powodu istotne jest zastosowanie grzałek z termostatem, które automatycznie będą utrzymywać temperaturę wody na ustalonym poziomie. Niekiedy, w okresie letnim temperatura wody może nadmiernie wzrastać. W takich sytuacjach można ochłodzić wodę specjalnymi wiatrakami lub innymi domowymi sposobami. Woda w nano akwariach w napowietrzana dzięki odpowiedniej konstrukcji wylotu filtra lub odpowiednie falowanie lustra wody.

Miejsce na akwarium

Akwarium w kuchni

Akwarium w kuchni

 

Niewielkie rozmiary takich akwariów sprawiają, że z powodzeniem mogą być dekoracją salonu, biura, pokoju dziecięcego, czy też kuchni.  Szukając miejsca na akwarium należy brać pod uwagę takie, które nie jest narażone na działanie bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą mieć duży wpływ na powstawanie glonów oraz na niekontrolowany wzrost temperatury. Podobnie w przypadku kiedy akwarium miałoby stanąć w okolicy kominka. Jeśli w planie jest zasiedlenie zbiornika płochliwymi gatunkami ryb, należy unikać ruchliwych miejsc. Jeśli mieszkańcem akwarium ma być bojownik trzeba zadbać, aby akwarium stało w miejscu, gdzie nie występują przeciągi, co mogło by spowodować przeziębienie układu oddechowego zwanego labiryntem. W takich sytuacjach warto zadbać o przykrycie akwarium specjalną szybą, która często znajduje się w niektórych zestawach. Powierzchnia, na której ustawiony będzie zbiornik powinna stosunkowo równa oraz wypoziomowana. Zastosowanie pianki pod akwarium minimalizuje ryzyko pęknięcia akwarium na nierównej lub niezbyt dobrze oczyszczonej powierzchni.

Krewetki, rybki, rośliny, czy rafa?

Aquael Nano Reef

Aquael Nano Reef

 

Wbrew pozorom w nano akwarium możemy stworzyć miejsce dla wielu gatunków ryb, krewetek, roślin, a nawet malutkie akwarium morskie. Najniższym kosztem można założyć akwarium dla bojownika. W następnej kolejności akwarium dla krewetek lub rybek, i dalej akwarium roślinne. Wiele firm produkuje i dostarcza odpowiednie dekoracje sztuczne i naturalne, które pomagają nam w stworzeniu własnego podwodnego świata. Największe nakłady trzeba ponieść na założenie akwarium morskiego, które jest także najtrudniejsze w uruchomieniu i pielęgnacji.

Konkursy akwarystyczne

Z roku na rok na rok  organizowanych jest coraz więcej konkursów skierowanych do posiadaczy nano akwariów. To sprawia, że do rywalizacji z akwarystami z całego świata staje coraz więcej osób. Do dyspozycji mamy konkursy akwariów biotopowych, czyli akwariów, w których należy jak najdokładniej odtworzyć środowisko występowania konkretnych gatunków ryb. Największą popularnością cieszą się jednak konkursy na najładniejsze nano akwaria naturalne i roślinne. W tej dziedzinie możemy się pochwalić naprawdę dobrymi osiągnięciami, a konkurencja jest bardzo duża. W 2014 roku pierwsze miejsce w konkursie Dennerle Scaper’s Tank Contest 2014 zdobył Mikołaj Weterle, a nasze akwarium zajęło 10 miejsce.

Mikołaj Weterle

Mikołaj Weterle

Nano akwarium - Marcin Wnuk

Marcin Wnuk

Pozytywny wpływ akwarium

Akwarium sprawia, że wzrasta wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co jest dobre dla zdrowia. Obserwacja podwodnego świata działa kojąco oraz pełni funkcje edukacyjne. Nano akwarium sprawdza się doskonale w roli lampki nocnej w dziecięcym pokoju dając delikatnie rozproszone światło. Akwaria są bezpieczne dla alergików i uczą najmłodszych systematyczności.

 

 

 

Popularne artykuły

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 260

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 98

 • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

  Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 93

 • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

  Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 68

 • O nas

  Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 59

 • CO2 w akwarium w praktyce

  Jak wybrać zestaw CO2 do akwarium? Z elektrozaworem, czy bez? Dyfuzor CO2 czy reaktor? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć bazując na n...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 51

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303