Nano akwarium – Krewetkarium

2015-03-02

Krewetkarium

Krewetkarium to małe akwarium, idealne do hodowli krewetek. Mało wymagające krewetki z powodzeniem rozmnażają się w takich akwariach i mogą być doskonałym obiektem obserwacji życia w podwodnym świecie.

Krewetkarium - Red Bee Shrimp

Red Bee Shrimp

Do najpopularniejszych, a zarazem najłatwiejszych w hodowli zaliczamy krewetki z rodzaju Neocaridina davidi. Występują w wielu odmianach barwnych – najczęściej spotyka się je w kolorze czerwonym (Red cherry) oraz żółtym (Yellow). Inne rodzaje krewetek takie, Red Bee, Taiwan Bee, Tiger są trudniejsze w hodowli lecz są one ciekawiej ubarwione oraz charakteryzują się ciekawszymi wzorami. W jednym akwarium można trzymać kilka rodzajów krewetek, ale należy uważnie je dobierać do siebie, tak aby nie zachodziło prawdopodobieństwo, że się skrzyżują ze sobą.

Do założenia krewetkarium możemy użyć gotowych, dedykowanych do tego celu zestawów lub skompletować wszystko we własnym zakresie. Jeśli zdecydujemy się na gotowy zestaw w jego skład powinny wchodzić takie elementy jak:

  • Nano akwarium – najlepiej z pokrywą, około 20-30l.
  • Filtr – wewnętrzny gąbkowy lub zewnętrzny kaskadowy. W przypadku filtra kaskadowego ważne jest zabezpieczenie rurki zasysającej odpowiednią gąbką, aby krewetki nie były zasysane do filtra.
  • Oświetlenie – w przypadku, kiedy hodowla krewetek, a nie roślin będzie priorytetem wystarczy nam oświetlenie dołączane do zestawu.
  • Grzałka
  • Podkładka pod akwarium

Kompletowanie wszystkich elementów niezbędnych do założenia krewetkarium pozwala na dobór lepszego systemu filtracji niż ma to miejsce w gotowych zestawach. W takich przypadkach najczęściej instaluje się filtry podżwirowe lub tak zwaną filtrację hamburską. Filtracja podżwirowa opiera się na specjalnych kratkach rozkładanych bezpośrednio na dnie akwarium, które w następnej kolejności zasypywane są podłożem. Zadaniem kratek jest stworzenie wolnej przestrzeni wypełnionej wodą między spodnią szybą akwarium, a podłożem. Z jednej z kratek wyprowadzona jest rurka, na której może być zamontowana pompa zasysająca wodę spod podłoża. Często spotyka się, filtry podżwirowe, gdzie zasysanie wody wymuszane jest przez pompki napowietrzające. Woda zasysana jest przez całą powierzchnię dna, na której znajdują się kratki filtra podżwirowego, a samo podłoże spełnia rolę medium filtracyjnego odpowiedzialnego za mechaniczną i biologiczną filtrację.  Filtracja hamburska polega na odseparowaniu części akwarium, na przykład jednego z narożników lub całej tylnej części za pomocą płata gąbki filtracyjnej. Gąbkę o grubości około 3-5cm wsuwa się w specjalnie wklejone prowadnice, które zabezpieczają ją przed przemieszczaniem się. W otworze wykonanym w gąbce montuje się wylot z pompki tłoczącej wodę do hodowlanej części krewetkarium. Takie rozwiązanie techniczne sprawia, że cała powierzchnia gąbki służy do filtrowania wody. Można też użyć podobnego gotowego rozwiązania jakim jest filtr JBL CristalProfi M Greenline. W krewetkariach nie jest potrzebny duży przepływ wody i duża cyrkulacja lecz odpowiednio duża powierzchnia filtracyjna.

Pozostałe elementy nie różnią się znacznie od tych spotykanych w zestawach dla krewetek.

Red Bee Shrimp

Red Bee Shrimp

W zależności od tego, czy chcemy w naszym akwarium hodować krewetki mniej lub bardziej wymagające różnić się będzie sposób założenia krewetkarium. Krewetki z rodzaju Neocardina będą doskonale czuły się w akwarium, gdzie na dnie będzie piach, który nie zmienia parametrów wody. Na dno akwarium przed wsypaniem podłoża należy wsypać lub rozlać niewielką ilość bakterii, aby przyśpieszyć star akwarium. Do zalania można użyć wody kranowej. Pierwsze zwierzęta można wpuścić po ustabilizowaniu się akwarium. Dla krewetek bardziej wymagających takich jak Red Bee i Taiwan Bee niezbędne jest odpowiedniego podłoża do hodowli krewetek. Jego głównym zadaniem jest długotrwałe korygowanie parametrów wody. Zanim jednak wsypiemy podłoże trzeba na dnie rozsypać bakterie i minerały, które w późniejszym okresie będą potrzebne krewetkom do prawidłowego przechodzenia wylinki i  budowy pancerza. Akwarium powinno być zalewane odpowiednio spreparowaną wodą z filtra odwróconej osmozy. Pierwsze krewetki wpuszcza się po ustabilizowaniu warunków w akwarium. Najczęściej jest to po około 3-4 tygodniach od założenia.

Red Bee Shrimp

Red Bee Shrimp

Krewetki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują kryjówek, w których się chowają po zrzuceniu pancerza, zanim nowy nabierze odpowiedniej twardości. Zanim pancerz stwardnieje są one niezwykle wrażliwe, a jakikolwiek dotknięcie w tym czasie może spowodować ich zgon. W krewetkarium z powodzeniem można hodować mchy akwariowe i kilka prostych roślin. Ma to pozytywny wpływ na usuwanie z wody związków azotu i fosforu oraz tworzy kryjówki dla krewetek. Należy unikać stosowania niewiadomego pochodzenia materiałów dekoracyjnych, które mogą mieć negatywny wpływ na parametry wody.

Krewetki wymagają czystej chemicznie i biologicznie wody. Niezmiernie ważne są regularne podmiany wody, co pomaga usuwać nadmiar związków azotu i fosforu z wody. Raz w tygodniu powinno się podmienić około 20-30% wody na świeżą. Jeśli w akwarium hodujemy mniej wrażliwe krewetki z rodzaju Neocaridina do podmian można używać wody kranowej z dodatkiem środków wiążących metale ciężkie. W przypadku krewetek takich jak Red Bee, Taiwan Bee, czy podobnych, które mają znacznie wyższe wymagania, używa się odpowiednio przygotowanej wody z filtrów odwróconej osmozy. Do tego celu wiele firm produkujących preparaty dla krewetek ma swoje specyfiki.

W przypadku filtrów wewnętrznych i kaskadowych trzeba pamiętać o i regularnym czyszczeniu. Podczas prac pielęgnacyjnych nie można zapomnieć o czyszczeniu szyb. Mimo, że krewetki żywią się glonami to pomijając krewetki Amano nie są one tak skuteczne w ich zjadaniu jak można by zakładać. Z tego powodu trzeba regularnie czyścić szyby w akwarium. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawiania fragmentu jednej z szyb bez czyszczenia, by mogły tam żerować młode krewetki.

Do codziennych obowiązków należy karmienie krewetek. Na rynku znajduje się wiele pokarmów, które poza składnikami odżywczymi zawierają także pełną gamę minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozmnażania krewetek. Krewetki o większych wymaganiach zazwyczaj potrzebują dodatkowego podawania odpowiednich suplementów.

Założenie krewetkarium nie jest trudne. Warto zaczynać zabawę w hodowlę krewetek od tych mało wymagających podnosząc sobie z czasem poprzeczkę. Długotrwałe selekcjonowanie okazów hodowlanych może zaowocować ciekawymi egzemplarzami, które mogą zdobywać nagrody w konkursach dla hodowców krewetek.

 

Popularne artykuły

  • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

    Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 372

  • Kalkulatory

    Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 179

  • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

    Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 115

  • Węgiel aktywnyWęgiel aktywowany w filtrze

    Węgiel aktywowany to jedno z najstarszych mediów filtracyjnych, stosowanych w akwarystyce. Istnieje wiele opinii na jego temat - często błędnych.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 97

  • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

    Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 77

  • O nas

    Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 61

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303