Filtracja
Filtracja w akwarium naturalnym
Za utrzymanie akwarium w dobrej kondycji, poza okresowymi zabiegami pielęgnacyjnymi kluczowe znaczenie ma właściwa filtracja. Krystalicznie czystą wodę, zdrowe ryby oraz kontrolowanie glonów zapewni Wam odpowiednio dobrany filtr.
W przypadku akwarium naturalnego najczęściej stosuje się filtry kubełkowe, które zapewniają dużą objętość mediów filtracyjnych, odpowiedni przepływ wody oraz właściwą cyrkulację wody w akwarium . W takich akwariach największe znaczenie odgrywa filtracja biologiczna i chemiczna. Filtracja mechaniczna ma tutaj drugorzędne znaczenie i może być realizowana pośrednictwem wspomnianych wcześniej rodzajów filtracji wspomaganych przez często spotykane w filtrach gąbki oraz waty. Do zalet tego typu filtrów można zaliczyć możliwość zastosowania szklanego wylotu i wlotu, dzięki czemu zyskuje estetyka naszego akwarium, lecz traci zawartość portfela.
Zasada działania
Na rynku można spotkać kilku producentów filtrów kubełkowych, które opierają się na podobnej zasadzie funkcjonowania. Zazwyczaj woda pod wpływem grawitacji spada do filtra trafiając na jego dno. Ciśnienie wody wspomagane pompą zamontowaną w lub na głowicy filtra przepycha wodę przez wkłady filtracyjne w kierunku górnej części filtra, skąd pompa wypompowuję ją do akwarium. Istnieją również u niektórych producentów bardziej skomplikowane rozwiązania lub działających nieco inaczej.
Dobór filtra
Producenci sugerują do jakich akwariów są dedykowane ich produkty. Aby dobrze dobrać filtr do akwarium naturalnego należy ich szacunki potraktować z przymrużeniem oka i podzielić je przez 2 lub trzy. Dzięki temu zapewnimy sobie dużą objętość mediów filtracyjnych oraz odpowiednią wydajność pomp w głowicach. Taki dobór filtra sprawia, że konieczne staje się użycie zaworów, dzięki którym będziemy mogli kontrolować siłę strumienia z jaką woda dostaje się do akwarium, która nie powinna w nim powodować zbyt mocnego ruchu wody, ale i nie może on być za mały. Woda w zbiorniku powinna płynnie przepływać dostarczając w okolice roślin wodę bogatą w CO2 oraz nawozy do niej dodawane. W miarę, jak wraz z zamulaniem się wkładów filtracyjnych przepływ przez media spada. Otwierając nieco zawór mamy możliwość ustawienia właściwej wydajności filtra. Część filtrów jest wyposażona w takie zawory, a do części można dokupić – najlepiej takie, które umożliwiają łatwe rozłączenie tzw. zawory podwójne.
W dużych akwariach zasadne jest stosowanie więcej niż jednego filtra.
Media filtracyjne
Filtrację mechaniczną z powodzeniem w naszych filtrach będą realizować gąbki i maty z waty lub włókien kokosowych. Dostarczane z filtrem wkłady mechaniczne w postaci różnego rodzaju ceramiki lepiej jest zastąpić wkładami na bazie lawy, pumeksu takich jak Seachem Matrix lub odpowiednich spiekanych granulatów, które są materiałami o dużej porowatości. Dzięki temu uzyskujemy dużą powierzchnię, na której będą się mogły osiedlać bakterie odpowiedzialne za filtrację biologiczną. W górnych koszykach filtra warto umieścić węgiel aktywny. W początkowej fazie, zaraz po założeniu akwarium absorbuje on nadmiary uwalnianych przez podłoża dla roślin składników organicznych oraz jest świetną pożywką dla bakterii. Dzięki odpowiedniej ilości węgla w filtrze pozbędziemy się brązowo-żółtego zabarwienia i uzyskamy krystalicznie czystą wodę. Węgiel po starcie należy używać przez minimum dwa miesiące, wymieniając wkład co około trzy, cztery tygodnie. W naszych akwariach stosujemy węgiel przez cały czas funkcjonowania zbiornika.
Zabiegi konserwacyjne
Aby utrzymać odpowiedni poziom filtracji należy w odpowiedni sposób dbać o czystość mediów filtracyjnych oraz węży i rurek. Przepływająca przez węże i rurki woda powoduje osadzanie się na ich wewnętrznych ściankach zanieczyszczeń, które w znaczny sposób mogą zmniejszyć wydajność filtra. Podobnie wygląda sprawa mediów filtracyjnych, które ulegają zamuleniu, co powoduje zmniejszenie powierzchni na jakiej mogą osiedlać się i funkcjonować bakterie. Najłatwiej zaplanować zabiegi konserwacyjne na dzień podmiany wody np. w pierwszy lub ostatni tydzień miesiąca. Woda spuszczona przy podmianie z akwarium jest niezbędna do wyczyszczenia mediów filtracyjnych. W sytuacji kiedy media znajdują się luźno w koszyczku filtra należy taki koszyczek kilkukrotnie zanurzyć w wiadrze wypełnionym wodą. W przypadku mediów znajdujących się w woreczku zanurzamy go w wiadrze z wodą, a następnie kilkukrotnie mieszamy palcami jego zawartość. Media nie mają być po tym zabiegu sterylnie wyczyszczone, lecz jedynie pozbawione większych zanieczyszczeń. Należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu gąbek. Jeśli maty z waty znajdują się w filtrze przy czyszczeniu należy ocenić ich stan i regularnie je wymieniać jeśli są już bardzo zbite przez co zmniejszają wydajność filtra.
Węże czyścimy za pomocą długich nawet metrowych szczotek na drucie. Do czyszczenia plastikowych lub szklanych rurek należy użyć szczotek na drucianych giętkich sprężynach. Trzeba tu zwrócić uwagę na to, aby głowica takiej szczotki była stosunkowo krótka, co ułatwi pokonywanie krzywizn rurek. Odpowiednio dobrana długość włosia takich szczotek pozwoli na utrzymanie czystości węży i rurek różnej średnicy.
Wszelkiego rodzaju uszczelki należy przy każdym czyszczeniu filtra dokładnie obejrzeć, czy nie są uszkodzone i konserwować je za pomocą odpowiednich smarów na bazie wazeliny.
Sztuczki i kruczki
- Zabiegi konserwacyjne można przyśpieszyć, jeśli zaopatrzymy się w drugi komplet węży i rurek. Dzięki temu możemy szybko odpiąć brudne elementy, podpiąć czyste, a czyszczeniem zająć się po uruchomieniu filtra.
- Aby usunąć glony ze szklanych lub plastikowych rurek należy dodać trzy lub cztery nakrętki wybielacza do wiadra wypełnionego do połowy wodą i umieścić w nim elementy do czyszczenia. Gdy rurki są już oczyszczone trzeba je dokładnie wymyć wodą.
- Prefiltry z gęstej siatki zakładane na rurki zasysające zapobiegają dostawaniu się do filtra małych krewetek i ryb oraz przeciwdziałają zamulaniu się filtra. Taki prefiltr należy oczyszczać z przyklejonych liści lub innych zanieczyszczeń, gdyż powodują zmniejszenie wydajności filtra.
- Zastosowanie deszczowni może poprawić natlenienie wody, lecz zmniejsza cyrkulację wody w akwarium i wydajność filtra.
- W przypadku problemów z klarownością wody spowodowanym dużą ilością unoszących się w niej cząstek organicznych możemy użyć syntetycznych wkładów filtracyjnych takich jak Purigen.
- W przypadku mlecznej lub zielonej wody najlepiej użyć lampy UV. Przepływ wody przez lampę UV nie musi być duży i najlepiej ją podłączyć do drugiego filtra lub na bajpasie.
- Jeśli masz w akwarium dwa filtry kubełkowe nigdy ich nie czyść jednocześnie.
- Węże zakłada się łatwiej jeśli wcześniej rozgrzejemy je we wrzątku, a końcówka rurki jest wilgotna.
- Jeśli wąż na rurce mocno się zassał należy go lekko popchnąć tak jak przy zakładaniu, to zazwyczaj sprawia, że wąż przesunie się delikatnie, a następnie można go w łatwy sposób zdjąć.
- Warto pod ręką posiadać komplet uszczelek, wirnik, trzpień ceramiczny i ewentualnie pokrywę wirnika. Dzięki temu w przypadku awarii tych elementów można szybko przywrócić filtrację w akwarium.
- Przy każdej podmianie wody sprawdzaj, czy węże nie są pozałamywane, co może spowodować znaczne zmniejszenie wydajności filtra.
Popularne artykuły
- Krasnorosty – Glony pędzelkowate
Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 247
- O nas
Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 135
- Ryby do nano akwarium
Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 101
- Kalkulatory
Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 81
- Style w akwarium naturalnym
Style w akwarium. Korzenie i skały mogą być łączone ze sobą na różne sposoby.Czy wiesz, że nawet nieświadomie możesz tworzyć w konkretnym stylu?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 58
- Dlaczego nowe rośliny się rozpadają
Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 54
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303