Nano akwarium – dom dla bojownika
Dlaczego Bojownik?
Bojownik to ryba, od której wiele osób zaczyna swoją przygodę z akwarystyką. Na jej popularność ma wpływ duża ilość przyciągających oczy odmian barwnych oraz różnorodność kształtów płetw. Niemal każdy sklep akwarystyczny ma w swojej ofercie bojowniki. Stworzenie im optymalnych warunków do hodowli nie jest wcale czymś trudnym.
Bojownik – Informacje ogólne
Najczęściej hodowane w naszych akwariach bojowniki wspaniałe (Betta splendens) w naturze występują w południowo-wschodniej Azji, a dokładniej w Tajlandii, Kambodży, Laosie i Wietnamie. Spotyka się je tam w na polach ryżowych, zalanych łąkach, w wodach stojących i wolno płynących o niskiej przejrzystości, gdzie bojownik czuje się najlepiej. Bywało, że w porach suchych można było znaleźć bojowniki w malutkich kałużach, które tworzyły się na wysychających, błotnistych ścieżkach w odcisku buta pozostawionym przez człowieka. Takie znaleziska spowodowały, że w świadomości ludzi istnieje przekonanie, iż bojownik może żyć w szklance wody. W rzeczywistości dorosły samiec zamieszkuje obszar około jednego metra kwadratowego stosunkowo płytkiej wody najczęściej w miejscu z dużą ilością kryjówek. Stworzenie takich warunków jednej rybce byłoby bardzo dużym wyzwaniem w domowych warunkach.
Jednak bojowniki, które trafiają do naszych sklepów w większości pochodzą z azjatyckich hodowli, gdzie całe swoje życie spędziły w niewielkich butelkach lub pojemnikach. Wyhodowane na takich fermach odmiany barwne o różnych kształtach płetw są znacznie atrakcyjniejsze niż te spotykane w naturze. W sklepach często ze względu na sposób ich transportu pozostają w niewielkich kubeczkach, więc przeniesienie ich do niewielkiego akwarium jest znacznym poprawieniem ich warunków życiowych.
Jakie akwarium dla bojownika?
Wybierając akwarium dla bojownika trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bojownik z wielu powodów nie powinien żyć w kuli. Naczynia tego typu choć są bardzo tanie i zazwyczaj pozbawione są filtracji oraz ogrzewania, co sprawia, że utrzymanie odpowiedniej czystości wody jest wręcz nieosiągalne, a zbyt niska temperatura może wpływać na obniżenie odporności ryby. Pomijając fakt, że bojownik w takim okrągłym naczyniu nie będzie się czuła komfortowo, to dodatkowo krzywizna szkła będzie wypaczać obraz wnętrza, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Ryby z tego gatunku najlepiej czują się w temperaturze od 23 do 28°C. Niezwykle istotna dla zdrowia bojownika jest jednak różnica temperatur między wodą, a powietrzem nad nią. Dzieje się tak dlatego, że bojowniki należą do labiryntowców, czyli ryb posiadających układ oddechowy przystosowany do oddychania powietrzem atmosferycznym. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia układu oddechowego bojownika i jego śmierci. Z tego powodu zaleca hodowle bojowników w akwariach z pokrywami lub z szybami nakrywowymi.
Jaka wielkość akwarium dla bojownika będzie najlepsza? Akwarium dla bojownika powinno mieć około 20-30 litrów, przy czym nie zaleca się wysokich zbiorników, aby ułatwić im szybki dostęp do lustra wody. Filtr wewnętrzny lub kaskadowy, który nie będzie powodował zbyt silnej cyrkulacji w zbiorniku będzie idealnym rozwiązaniem. Należy pamiętać, o utrzymaniu właściwej temperatury. Oświetlenie nie musi być intensywne. Najlepiej aby zaspokoiło potrzeby łatwych w uprawie i niezbyt wymagających roślin. Na dnie akwarium doskonale sprawdzi się żwirek rzeczny, jasny lub ciemny, ale zastosowanie niewielkiej ilości podłoża dla roślin akwariowych sprawi, że żyzne dno będzie wspierać rozwój roślin, a jego porowata struktura pomoże w rozwoju pożytecznych bakterii. W takim akwarium możemy z powodzeniem hodować jednego samca bojownika w towarzystwie dwóch lub trzech krewetek Amano i otosków, które będą odpowiadały za oczyszczanie akwarium z glonów.
Czy bojownik może mieć towarzystwo?
Nie należy w jednym akwarium umieszczać więcej niż jednego samca, gdyż te terytorialne ryby potrafią walczyć ze sobą, aż do śmierci jednego z samców. Inne, mniejsze gatunki krewetek mogą być atakowane i zjadane przez bojowniki. Jego łakomstwo może czasami sprawić, że udławi się zbyt dużą zdobyczą. Należy także unikać w takich akwariach dłuższego przetrzymywania samca i samicy, co również może skończyć się bójką i zabiciem samicy. Samicę można wpuścić tylko na czas tarła.
Wprowadzanie bojownika do nowego, większego domu należy przeprowadzać powoli, stopniowo wyrównując temperaturę wody między akwarium, a woreczkiem lub kubeczkiem w którym został zakupiony. Wymagana jest cotygodniowa pielęgnacja akwarium. W jej zakres wchodzi podmiana około 20-30% wody, zebranie zalegającego na dnie brudu oraz okresowe czyszczenie filtra. W przypadku gąbkowych filtrów wewnętrznych dobrze jest czyścić gąbki co najmniej raz na dwa tygodnie i koniecznie w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Bojowniki chętnie zjadają sztuczny pokarm, a ich wybór w sklepach jest naprawdę duży tym bardziej, że jest duża gama pokarmów dla bojowników.
W warunkach domowych możliwe jest doprowadzenie do tarła i odchowanie młodych bojowników. Ciekawostką może być fakt, że duża ilość samców z tego samego miotu może egzystować w jednym akwarium bez większej szkody dla siebie. Ustalona hierarchia sprawia, że wręcz nie dochodzi do bójek, ale należy zadbać o odpowiednią ilość kryjówek w takim akwarium.
Bojowniki to rybki stosunkowo łatwe w hodowli, a spełnienie tych kilku warunków sprawia, że możemy się cieszyć dobrym zdrowiem i długim życiem naszych podopiecznych…
Popularne artykuły
- Krasnorosty – Glony pędzelkowate
Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 361
- Ryby do nano akwarium
Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 129
- Kalkulatory
Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 100
- Portfolio
Nasze wybrane realizacje. Akwaria naszych klientów i te, które znajdziecie w naszym salonie akwarystycznym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 62
- Podmiana wody w akwarium
Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 60
- Dlaczego nowe rośliny się rozpadają
Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 53
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303