sinice

 

Sinice – cyjanobakterie

Choć znajdują się w naszej encyklopedii w kategorii ’Glony’ to tak naprawdę są bakteriami, które posiadają zdolność do przeprowadzania procesu fotosyntezy oraz zawierają chlorofil i dzięki tym cechom wcześniej były zaliczane do roślin. W akwariach sinice występują dość powszechnie i są łatwe do zidentyfikowania. Mają barwę od ciemnozielonej po niebieska, a w akwariach morskich nawet czerwoną. Przy rozcieraniu w palcach są śliskie, a często towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Mogą pojawiać się na dwa sposoby. W pierwszym, stosunkowo niegroźnym przypadku występują w podłożu przy przedniej szybie. Tworzą ciemnozielone wykwity. Można je usuwać używając karty kredytowej, wsuwając ją miedzy podłoże, szybę. W ten sposób zsuniemy je do dna i staną się niewidoczne. Operację tę należy połączyć z odsysaniem i odmulaniem dna, tak by usunąć jak największą ilość zalegającego mułu. W drugim przypadku, znacznie bardziej niebezpiecznym sinice tworzą ciemnozielone dywany przypominające płachtę, pokrywając dno i rośliny.

 

Dlaczego sinice pojawiły się w akwarium?

Sinice występują w akwarium, kiedy mamy zaburzoną równowagę między azotem (NO3) i fosforem (PO4), przy czym NO3 jest bliskie 0, a wysoki fosfor. Dodatkowo, słaba cyrkulacja wody oraz duża koncentracja substancji organicznych także może przyczynić się do ich rozwoju.

 

Jak zwalczać sinice?

Jeśli sinice zaczną się rozwijać można je skutecznie zwalczyć wciągu zaledwie kilku dni przy pomocy preparatu Chemiclean firmy Boyd Enterpice, bez tak często polecanego zaciemnienia. Dodatkowo należy dostosować nawożenie NO3, poprawić cyrkulację wody w akwarium, a po kuracji zwiększyć częstotliwość podmian wody oraz ich wielkość. Należy jeszcze szczególnie zwrócić uwagę by nie karmić ryb nadmierną ilością pokarmu.

sinice

sinice

 

 

 

Related Entries