Aklimatyzacja w akwarium

2020-06-18

Aklimatyzacja w akwarium

Dlaczego aklimatyzacja w akwarium jest ważna?

Głównym problemem zarówno dla roślin jak i zwierzą jest to, że chociaż wiele z nich funkcjonować w szerokim zakresie wartości GH/KH, to gwałtowny proces przeniesienia do wody o innych stężeniach soli może być la nich stresujący. Przede wszystkim problem dotyczy alkaliczności i stężenia soli, które powodują stres osmotyczny podczas przenoszenia zwierząt między dwoma akwariami o różnych parametrach wody. Różnicę zasadowości można zmierzyć za pomocą wartości KH wody.

 

Red cherry

 

Na przykład krewetki Red cherry potrafią rozmnażać się w zbiornikach o twardości KH zaledwie 1–2, ale także w zbiornikach o znacznie większej wartości KH 12+.

 

aKLIMATYZACJA

 

Jeśli jednak przeniesiemy krewetki bezpośrednio między tymi dwoma zbiornikami, możemy stracić znaczną ich liczbę z powodu szoku osmotycznego, ponieważ różnica wartości KH między dwoma zbiornikami jest bardzo duża. W obu zbiornikach krewetki potrafiły dostosować się do panujących tam parametrów wody, ale gwałtowna ich zmiana może doprowadzić do ich umierania.

Ponadto w zbiornikach, w których podawany jest dwutlenek węgla zwierzęta muszą zaaklimatyzować się do poziomu CO2 w akwarium. Przejście tego jest na ogół dość łatwe. Zwierzęta należy wprowadzać do akwarium tylko wtedy, gdy CO2 jest wyłączone. Nigdy nie dodawaj ich, gdy woda w zbiorniku jest mocno nasycona CO2.

 

 

Aklimatyzacja kropelkowa

W przypadku wrażliwych gatunków, takich jak krewetki karłowate, przenoszenie ich między zbiornikami gdzie różnica KH wynosi 3dKH lub więcej jest dla nich stresujące i potencjalnie śmiertelne. Objawy szoku osmotycznego często nie są natychmiastowe – stres trwa wiele godzin, a czasami nawet dni. Dlatego samo obserwowanie zwierząt w akwarium w ciągu kilku godzin po wprowadzeniu ich do zbiornika nie jest odpowiednim sposobem na sprawdzenie, czy cierpią z powodu szoku osmotycznego. Krewetki pospiesznie wprowadzone w stres słabną przez wiele dni, a nie natychmiast. Dlatego spotyka się wiele informacji, że krewetki zachowują się normalnie po wprowadzeniu do akwarium, ale dychają po tygodniu.

 

Jednym ze sposobów obejścia tego problemu jest kupowanie żywego inwentarza w sklepach, gdzie mają parametry wody podobne do tych w twoim akwarium. Dotyczy to szczególnie wrażliwych gatunków, takich jak krewetki. Jeśli różnica między wodą w zbiorniku jest mała, czyli poniżej 5dKH, wielogodzinna aklimatyzacja kropelkowa sprawdzi się doskonale w przypadku zminimalizowania stresu. Jeśli różnica jest bardzo duża np. 10dKH lub więcej, aklimatyzacja zajmie kilka dni i nie ma szybkiej metody jej obejścia.

Aklimatyzację kropelkową możesz wykonać, prowadząc do pojemnika ze zwierzętami cienki wężyk, taki jak od napowietrzania z założonym zaworkiem, którym możesz regulować przepływ. Staraj się podwoić ilość wody w pojemniku, co około 2 godziny. Możesz usunąć trochę wody z pojemnika, co jakiś czas. Aklimatyzacja powinna trwać od 2-4 godzin.

 

Kiedy aklimatyzacja kropelkowa nie zadziała?

Aklimatyzacja kroplowa nie zadziała w przypadku dużych różnic parametrów. Jeśli różnica jest duża, na przykład 10dKH, aklimatyzacja kroplowa nie wystarczy. W takich przypadkach zwierzęta należy umieścić w zbiorniku kwarantannowym gdzie utrzymane będą parametry wody, z jakiej pochodzą i wykonać powolne podnoszenie parametrów wody w zbiorniku, tak by je zmieniać o 2-3 dKH tygodniowo, aż osiągnie się wymagane parametry wody w akwarium docelowym.

 

Szybkie wpuszczanie?

W wielu sytuacjach szybka aklimatyzacja w akwarium jest koniecznością. Zwierzęta można wpuścić bezpośrednio do zbiornika bez przeprowadzania aklimatyzacji kropelkowej. Robi się tak czasami, gdy zwierzęta podczas długich podróży cierpią z powodu nagromadzenia się amoniaku w workach transportowych, a korzyści z ich szybkiego wprowadzenia natychmiast przewyższają potencjalny stres przejściowy w stosunku do pozostawania w wodzie nasyconej amoniakiem przez dłuższy czas.

Dodanie alkalicznej wody do worka z kwaśną wodą, z dużą ilością amoniaku jest potencjalnie śmiertelne, ponieważ toksyczność amoniaku wzrasta wraz z zasadowością – amoniak jest bardziej toksyczny przy pH powyżej 7.

 

Podsumowanie

Aklimatyzacja w akwarium zwierząt jest procesem, który może uratować im życie, a Wam przyjemność z posiadania akwarium. Dlatego warto na nią poświęcić trochę czasu…

 

 

Popularne artykuły

 • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

  Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 268

 • Kalkulatory

  Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 132

 • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

  Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 102

 • O nas

  Nasze studio Dane kontaktowe O...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 74

 • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

  Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 60

 • Podmiana wody w akwarium

  Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 50

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303