Nano akwarium – 31x18x26cm – 14L
Dzień 146
Nano akwaria są równie pasjonujące, jak i te większe. Stopień trudności jest wyższy niż w większych akwariach zarówno na etapie tworzenia aranżacji akwarium, jak i w trakcie późniejszej pielęgnacji zbiornika.
Akwarium jest naprawdę niewielkie. 31x18x26cm i objętość około 14L wody. Mimo tego jest kilka gatunków ryb, które można hodować w takim akwarium. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule ’Ryby do nano akwarium’.
Budowa aranżacji
Do budowy aranżacji użyte zostały skały Dragone Stone i korzenie Driftwood. Wszystkie większe kamienie i korzenie zostały sklejone ze sobą w jedną całość za pomocą kleju Scaper’s Glue. Sposób klejenia niedługo pokażemy na jednym z naszych filmów na kanale YouTube.
Musicie sobie zdawać sprawę, że rzadko kiedy jest tak, że znajdzie się jeden korzeń, który stworzy całą aranżację. Najczęściej trzeba ze sobą zestawiać i łączyć większą ilość korzeni i kamieni, żeby uzyskać ciekawy efekt końcowy. Połączenie ze sobą korzeni i kamieni ma jeszcze dodatkową zaletę. Przypadkowe uderzenie w dekoracje w trakcie czyszczenia nie spowoduje jej zniszczenia.
Odroczony start
Gotowa aranżacja niemal w całości została przeniesiona do akwarium. z tyłu zostało dosypane podłoże w miejscach gdzie przewidzieliśmy posadzenie roślin, a z frontu pokruszone drobno skały.
Następnie zalaliśmy akwarium wodą i uruchomiliśmy filtrację. Światło nie było włączane. Tak uruchomione akwarium funkcjonowało około 4 tygodnie. W tym czasie robiliśmy normalne podmiany wody, co kilka dni podając przy każdej podmianie odpowiednią dawkę bakterii i uzdatniacz.
Sadzimy rośliny
Po tym czasie cała woda z akwarium została spuszczona i mogliśmy posadzić rośliny. Z łodygowców mamy przede wszystkim Rotalę orange juice, Rotalę wallichii, a na korzeniach znalazła się jakaś mała odmiana bucephalandry, ktora akurat wpadła w nasze ręce. W tym momencie podłączony został również zestaw CO2 i oświetlenie – na start lampka AZOO Flexi mini. Od tego momentu zaczęły się nasze testy różnych linii nawozowych, które nie zawsze wychodziły nam dobrze, szczególnie jeśli przez pomyłkę źle ustawiliśmy zegar czasowy i światło świeciło się przez kilka dni 24H. Dodatkowo nie wiedzieć czemu nikt nie zwracał uwagi na kolor indykatora CO2, który jednoznacznie pokazywał. że jest za mało dwutlenku węgla.
Walka z glonami
Sytuacja zaczęła się poprawiać po skróceniu czasu oświetlenia akwarium, wpuszczeniu krewetek amano, zwiększeniu ilości podmian wody oraz ich objętości. W międzyczasie akwarium było normalnie nawożone, dzięki czemu rośliny łodygowe zachowały całkiem przyzwoite tempo wzrostu.
Zmiana oświetlenia i nawożenia
Przyszedł czas na przeniesienie akwarium w miejsce docelowe, Zbiornik stanął między dwoma innymi nano akwariami i muszę przyznać, że wszystkie trzy prezentują się teraz wspaniale. Żeby wyrównać moc oświetlenia zmieniliśmy lampę na Chihiros RGB 30. Dodatkowo, przeszliśmy na kompleksowy nawóz DOOA Suikei Liquid, którym były nawożone pozostałe dwa akwaria. Przy okazji zmieniliśmy dyfuzor co2 na Twinstar CO2 Diffuser S, który jest subtelniejszy, ma lepszy spiek i może służyć również jako licznik bąbelków.
Informacje techniczne
- Akwarium: VIV 31x18x26cm
- Oświetlenie: Chihiros LED RGB 30
- Filtracja: Eheim Classic 2213
- Podłoże: Prodibio AquaGrowth Soil
- Korzenie: Scaper’s Driftwood
- Skały: Dragon Stone
- Nawożenie: DOOA Suikei Liquid
- Dyfuzor CO2: Twinstar CO2 Diffuser S
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303