Jak hodować bucephalandry?

2020-06-10Blog, Porady

Bucephalandra – jak hodować?

Bucephalandry to endemiczne rośliny spotykane w Indonezji na wyspie Borneo. Są to wolno rosnące spokrewnione z popularnymi anubiasami. Odporne i szczególnie dobrze rosną przymocowane do dekoracji takich jak korzenie i skały. Można je również sadzić podłożu, o ile kłącza nie będą przysypane. Ze względu na ich elastyczne wymagania dotyczące światła, można je uprawiać w zacienionych częściach zbiornika lub w pełnym oświetleniu, które również nie będzie im przeszkadzać.

 

 

Bucephalandry należą do kwitnących reofitów. Liście wyrastają z pełzającej łodygi. Mogą one przybierać w zależności od odmiany różne kształty i kolory. Charakterystyczną cechą wszystkich Bucephalandr są jasne, opalizujące kropeczki na liściach, które mienią się wieloma kolorami oglądane pod różnymi kontami.

 

Rośliny z rodzaju Bucephalandra bywają kapryśne i często dochodzi do rozpuszczania się liści. W niedojrzałych, świeżych akwariach często na starcie występuje wysoki poziom amoniaku lub duża koncentracja substancji organicznych, co przyczynia się do rozpadania się liści. Jest to powszechne wśród początkującychhttps://www.high-endrolex.com/46, którzy nie obsadzają wystarczająco gęsto swoich zbiorników. Rozpadanie się bucy nie jest normalną sytuacją. Gatunki Bucephalandra radzą sobie lepiej w stabilnych, dojrzałych akwariach. Zwłaszcza w przypadku stresu transportowego lub stresu związanego z przenoszeniem rośliny między zbiornikami o różnych parametrach, posiadanie chłodnej, czystej wody oraz CO2 jest bardzo ważne, aby zapobiegać rozpadaniu. Dlatego lepiej jest sadzić Bucephalandry w akwariach po 4-6 tygodniach od startu zbiornika.

 

Bucephalandry to odporne rośliny, które mogą przetrwać w akwariach bez CO2 lub mocnego nawożenia. Jednak, aby rozwijały się prawidłowo, należy zadbać o właściwą cyrkulację wody, CO2 i nawożenie – wbrew pozorom bardzo dobrze reagują na podawanie makroelementów. Jeśli osiągną dobre tempo wzrostu i wzrost ten będzie prawidłowy będą znacznie bardziej odporne na glony.

 

W zależności od odmiany tempo wzrostu może się różnić. Wolniejsze gatunki mogą produkować zaledwie 1 liść, co 3 tygodnie, podczas gdy gatunki szybciej rosnące mogą produkować 2, a nawet 3 liście tygodniowo w dobrych warunkach.

 

 

O co należy zadbać?

  • chłodniejsza woda 21–26C
  • czysta, dobrze przefiltrowana woda o dobrej cyrkulacji
  • stabilne, biologicznie dojrzałe akwarium
  • twardość wody 5dGH i więcej
  • odpowiedni poziom CO2 – nawożenie wydobywa zabarwienie, przyspiesza wzrost.

 

Bucephalandra – światło, a glony

Bucephalandra rośnie wystarczająco dobrze przy słabszym oświetleniu. Hodowanie jej w wodzie bogatej w CO2 i nawozy, ale przy słabym oświetleniu jest dość proste. Jeśli jednak rosną bardzo powoli, stają się bardzo podatne na obrastanie glonami. Możesz je hodować w mocnym oświetleniu, ale musisz utrzymywać akwarium w czystości, a roślina musi być bardzo zdrowa, aby pozostać wolna od glonów. Oznacza to konsekwentne podmiany wody, usuwanie resztek organicznych i skupienie się na przycinaniu. Jeśli masz problemy z glonami na Bucephalandrach, najprawdopodobniej wynika to z dużej koncentracji substancji organicznych w akwarium (dużego obsady ryb, lub na przykład niedojrzałego filtra biologicznego) lub z faktu, że nie są spełnione kluczowe warunki w akwarium (brak przepływu, brak właściwego nawożenia są częstymi przyczynami).

 

Jeśli na liściach Bucephalandry są glony, możesz je wypędzelkować preparatem typu carbo – np. Seachem Excel.

 

Wybarwianie Bucephalandry

Po pierwsze, nie wszystkie Bucephalandra się będą wybarwiać na atrakcyjne kolory. Większość z nich jest w różnych odcieniach zieleni. Wiele gatunków, które wytwarzają kolorowe liście w zanurzeniu mają zielonkawe liście sprzedawane w koszykach, więc ważne jest, aby kupować w kompetentnym sklepie.

 

W przypadku wielu odmian nowe liście mogą mieć silne zabarwienie, ale wraz z wiekiem liście mogą się przebarwiać w kierunku zielonkawych odcieni. Dlatego, aby uzyskać kolor, bardziej skuteczne jest hodowanie ich w kępach, gdzie w dowolnym momencie jest obecnych kilka nowych, ładnie wybarwionych liści.

 

Wiele Bucephalandr ma opalizujące punkciki na liściach, co oznacza, że ​​potrafią dobrze odbijać niektóre kolory. Zwłaszcza, gdy patrzy się pod pewnym kątem. Używanie kolorowych lamp T5 lub mieszanie kolorów diod RGB pozwala na odzwierciedlenie większej liczby kolorów.

 

W wodzie zmienią kolor

Większość Bucephalandr jest sprzedawanych w formie emersyjnej większość z nich ma zielone liście, nawet, gdy ich zanurzone formy mają inne kolory. Nowe liście wytwarzane pod wodą są ciemniejsze i bardziej kolorowe. W zależności od parametrów wody w akwarium nowo zanurzone rośliny mogą poświęcić część starszych liści, podczas gdy młodsze liście w pełni przekształcają się w zanurzone formy. Ten proces transformacji może być stresujący dla rośliny – jeśli warunki w zbiorniku są złe, może to prowadzić do obszernego rozpadania się rośliny i nadmiernej utraty istniejących liści.

 

Kępy Bucephalandr

Jeśli twoje Bucephalandry pochodzą z indonezyjskich farm, często pochodzą z dużych mat lub kęp. Niektórzy ludzie mają duże obawy przed podzieleniem takiej kępy, myśląc, że zniszczy to Bucephalandrę. Jednak Bucephalandra rośnie znacznie lepiej, podobnie jak wszystkie inne rośliny, gdy mają odpowiednią przestrzeń – rozdzielenie kęp na poszczególne rośliny pozwoli na znacznie szybsze i zdrowsze rozmnażanie, ponieważ każda roślina ma lepszy dostęp światła i składników odżywczych w nurcie wody.

 

Wybierając kępę, upewnij się, że poszczególne kłącza nie są zbyt krótkie. Części dłuższe niż 3,5-4cm są ok (mogą być krótsze w przypadku bardzo małych gatunków). Często z gołych kłączy wyrastają również nowe liście, jeśli są zdrowe, a warunki wzrostu są dobre – wystarczy przykleić je do powierzchni dekoracji.

Rozdzielanie kęp pozwala również na usunięcie martwych, starych liści i kłączy, tworząc miejsce dla nowych stożków wzrostu. Usuwanie starych, gnijących liści jest ważne dla utrzymania Bucephalandr w czystości i wolnej od glonów – co jest jednym z głównych priorytetów w rozwoju Bucephalandry na dłuższą metę.

Wiele gatunków Bucephalandr w handlu nie otrzymało formalnych nazw naukowych. Jednak grono bardziej renomowanych sprzedawców z dużą precyzją używa swoich nazw handlowych. Te nazwy handlowe są tworzone na podstawie nazw regionów lub rzek, w których zostały zebrane (np. Lamandau [centralny kalimantan], Sintang [zachodni kalimantan]). Nazwy są również tworzone zgodnie z kolorem i kształtem liści (np. Dark Wave, Super blue, Brownie purple).

 

Popularne wpisy w kategorii : Porady

  • Jak hodować bucephalandry?

    Bucephalandry rozpuściły się kilka dni po włożeniu do akwarium. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 84

  • NACD Optiwhite akwariumIle waży puste akwarium?

    Czy wiesz ile waży Twoje puste akwarium? Użyj naszego kalkulatora, a dowiesz się ile waży Twoje szkło.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 67

  • Twardość węglanowa w akwarium roślinnym

    Co to jest Twardość węglanowa (KH) i jaki ma wpływ na rośliny w akwarium. Korygowanie Twardości węglanowej. Powiązanie KH i pH.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 54

  • Szkło Optiwhite i FloatSzkło Float i OptiWhite

    To to jest szkło Optiwhite i czym się różni od szkła float. Różnice między tymi dwoma popularnymi szkłami.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 41

  • Twardość ogólna w akwarium roślinnym

    Co to jest Twardość ogólna (GH) i jakie ma znaczenie w akwarium roślinnym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 34

  • Microsorum spMicrosorium – czy to niedobory?

    Microsorium - czy to niedobory? Wiele razy spotykamy się z pytaniami, które dotyczą określenia niedoborów widocznych na Microsorium w postaci przeźroc...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 29

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303