Rośliny trzeciego planu.

Trzeci plan ma szczególne znaczenie w kompozycji, gdyż stanowi tło dla dekoracji oraz ryb pływających w akwarium. W tym artykule chcemy przedstawić Wam kilka roślin, które świetnie nadają się do obsadzenia tylnej części akwarium.

 

Alternanthera reineckii

Alternathera reinecki to jedna z bardziej wymagających roślin, jakie możemy uprawiać w akwarium. Charakteryzuje się przepięknie czerwonymi, lancetowatymi liśćmi, które osiągają około 4-5cm. W niewłaściwych warunkach szybko traci dolne liście i marnieje. Dobrze wygląda sadzona w grupie. Temperatura 20-26 stopni, pH 6,5-7,5.

Hotonia palustris

Hotonia palustris to prosta w uprawie roślina łodygowa polecana szczególnie dla początkujących. Zielony kolor oraz piękny kształt liści jest dodatkową zaletą tej rośliny. Nie wymaga podawania dwutlenku węgla, choć lepiej się rozwija kiedy jest dozowany do wody. Częste przycinanie powoduje zagęszczanie się kępy. Temperatura 15-26 stopni, pH 6-7,5.

Eleocharis vivipara

Eleocharis vivipara to najwyższy przedstawiciel gatunku Eleocharis. Liście przypominające długie, cienkie igły mogą osiągać nawet do 100cm. Roślina wytwarza na liściach nowe sadzonki i bardzo trudno jest utrzymać ją bez tych rozgałęzień. Wymaga światła średniego do mocnego, oraz zrównoważonego nawożenia. Podawanie do akwarium CO2 jest konieczne do prawidłowego rozwoju. Temperatura wody 18-26 stopni, pH 6-7,5.

Eleocharis sp

Eleocharis sp to druga wysoka odmiana Eleocharis. Długie liście przypominające długi cienki szczypiorek są stosunkowo sztywne. Roślina ma ciemnozielony kolor. Liście zachowują sztywność. Rozmnaża się przez tworzenie nowych roślin na kłączach rozrastających się w podłożu. Jest doskonałą propozycją dla początkujących oraz do akwariów ze słabym oświetleniem bez CO2. Temperatura 15-28 stopni, pH 5-8.

Hygrophila polysperma

Hygrophila polysperma to jedna z częściej spotykanych roślin w akwariach. Jest odporna i potrafi się rozrastać w akwariach bez dwutlenku węgla oraz przy umiarkowanym oświetleniu, lecz w takich warunkach wydłuża międzywęźla, a tempo wzrostu jest umiarkowane. W zależności od warunków może mieć kolor od jasnozielonego, poprzez żółty aż do czerwonego w bardzo mocnym świetle. W trakcie pielęgnacji nie należy obawiać się częstego przycinania, co powoduje zagęszczanie się kępy. Temperatura 22-28 stopni, pH 5-8.

Limnophila aromatica

Limnophila aromatica to jedna z ciekawszych roślin łodygowych, która przy odpowiedniej pielęgnacji tworzy pomarańczowo-czerwone, pierzaste kępy. Na wybarwienie rośliny bardzo duży wpływ ma intensywność oświetlenia. Wąskie liście osiągają długość od 2 do 6cm. W celu osiągnięcia dobrych rezultatów w uprawie należy podawać dwutlenek węgla oraz stosować odpowiednie nawożenie. Temperatura 22-28 stopni, pH 5-7.

Ludwigia repens

Ludwigia repens ze względu na swoje niezbyt wygórowane wymagania jest rośliną bardzo często spotykaną rośliną w akwariach. Polecana szczególnie dla początkujących. Szybkie tempo wzrostu powoduje, że świetnie się nadaje do akwariów z problematycznym rozrostem glonów. Intensywny czerwony kolor można wydobyć przy mocniejszym oświetleniu. Nie wymaga CO2. Temperatura 15-28 stopni, pH 6-7,5.

Myriophyllum simulans

Myriophyllum simulans to łodygowa roślina o charakterystycznym pierzastym liściu. Liście rośliny mają kolor jasno zielony i nadają jej bardzo dekoracyjnego wyglądu. Jest dość łatwa w uprawie. Lepiej się czuje w akwariach dobrze doświetlonych z dodatkiem CO2. Temperatura 15-27 stopni, pH 6-8.

Proserpinaca palustris

Proserpinaca palustris to roślina o bardzo dekoracyjnym i charakterystycznym liściu w hodowli podwodnej. Mocno poszarpane liście w dobrych warunkach nabierają pomarańczowego, a nawet czerwonego koloru, ale do tego potrzebne jest nawożenie dwutlenkiem węgla oraz mocne oświetlenie. Temperatura 20-28 stopni, pH 5,5-8.

Rotala rotundifolia

Rotala rotundifolia to łatwa w uprawie roślina o barwie od zielonej po czerwoną w zależności od warunków. Jej nazwa pochodzi od okrągłego kształtu liści jakie ma w uprawie emersyjnej. W wodzie wytwarza wąskie podłużne listki o długości 1-2cm. Łodygi bez problemu osiągają wysokość nawet 60cm. Z powodzeniem można ją uprawiać w akwariach bez CO2, lecz trzeba się liczyć z wolniejszym wzrostem. Światło średnie do mocnego, temperatura 18-28 stopni, pH 5,5-7,5.

Rotala sp Green

Rotala sp Green to odmiana Rotali rotundifolii, której łodyga oraz liście mają kolor soczystej, jasnej zieleni.  Zdecydowanie lepiej się czuje w akwarium, gdzie dozowane jest CO2. Często zdarza się, że płoży się po ziemi lub dekoracjach. Rozmnażanie poprzez przycinanie łodyg, gdzie z węzła liściowego poniżej linii cięcia wyrośnie jedna lub dwie nowe łodygi. Ścięte rośliny ze stożkiem wzrostu można również wsadzać, dzięki czemu zagęszcza się kępę roślin.

Rotala macrandra

Rotala macrandra to popularna lecz wymagająca łodygowa roślina czerwona. Wymaga mocnego oświetlenia oraz nawożenia CO2. Przy słabszym świetle delikatne dolne części łodygi często ulegają zniszczeniu. Teperatura 20-28 stopni, pH 5,5-7.

Rotala indica

Rotala indica to odmiana Rotali rotundifolii, która w odpowiednio mocnym świetle i właściwym nawożeniu przybiera barwę soczyście czerwoną. W takich warunkach charakteryzuje się również szybkim tempem wzrostu. Częste przycinanie pomaga uzyskać piękną, zwartą kępę.

Rotala wallichii

Rotala wallichi to przepiękna, lecz wymagająca roślina łodygowa. Łodygę porastają delikatne, przypominające igiełki liście, które sprawiają, że łodyga wygląda jak opierzona. W mocnym świetle, przy odpowiednim nawożeniu Rotala wallichii przybiera kolor czerwony. Temperatura 18-28 stopni, pH 5,5-7,5.

Vallisneria nana

Vallisneria Nana to trawa o ciemnozielonych liściach, których długość może osiągać od 30-80cm. Łatwa w uprawie, szybko się rozmnaża poprzez nowe sadzonki na płożących się po dnie kłączach. Temperatura 20-28 stopni, ph 6-8.