AZOO Skim 250

Niedawno na rynku pokazał się azjatycki konkurent dla skimera Eheim Skim 350. Produkt firmy AZOO według producenta jest dedykowany do akwariów od 10 do 250L. Konstrukcją jest bardzo zbliżony do skimmera oferowanego przez EHEIM’a. Mamy okazję testować go od kilku dni i chcielibyśmy podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami.

Azoo Skim 250

Azoo Skim 250

Azoo Skim 250

 

Skimmer AZOO Skim 250 posiada białą obudowę silnika z którego wychodzi biały przewód zasilający. Moc pompy podana przez producenta to 3,5W (EHEIM Skim 350 ma 5W). Górna część korpusu skimmera AZOO jest wykonana z bezbrwnego, lekko zmatowionego tworzywa sztucznego. Z jednej strony ta biała kolorystyka sprawia, że bardziej niż EHEIM rzuca się w oczy, to z drugiej strony przeźroczysta obudowa sprawia, że łatwiej ocenić czy skimmer wymaga czyszczenia lub wydobycia zassanych krewetek lub ryb. Tak, w ciągu kilku dni testów okazało się, ze skimmer AZOO pomimo wyposażenia elementu zasysającego w zabezpieczenie przed zassaniem ryb i krewetek zasysa je do środka. Sytuacja jest o tyle lepsza, że łatwo to dostrzec dzięki przeźroczystej obudowie. Głowica zasysająca podobnie jak w skimmerze EHEIM samoczynnie dostosowuje się do poziomu wody w przypadku jej odparowania. Dzięki zastosowaniu dołączonej do zestawu dyszy można dodatkowo zmniejszyć siłę strumienia wylatującego z pompy skimmera.

Skimmer AZOO posiada regulację wydajności. Dokonuje się jej za pomocą małej dźwigienki znajdującej się z jednego z boków. Sama dźwigienka nieco za bardzo odstaje od obudowy, ale spełnia swoje zadanie. Dzięki zastosowaniu dołączonej do zestawu dyszy można dodatkowo zmniejszyć siłę strumienia wylatującego z pompy skimmera. W porównaniu do skimmera EHEIM’a, AZOO ma chyba lepszy system montażu i demontażu niż niemiecki odpowiednik, w którym z biegiem czasu niektóre plastikowe elementy ulegały wykrzywieniu lub wyłamaniu. W rzeczywistości potrzeba długotrwałego używania skimmera Skim 250, aby stwierdzić czy podobne problemy będą występować. Po dłuższym czasie będzie można również powiedzieć coś więcej o trwałości przyssawek w skimmerze AZOO.

Część przewodu zasilającego, która znajdowała się w wodzie szybko pokryła się niewidocznym śliskim nalotem. Polski dystrybutor zabezpieczył się przed „prywatnym importem” umieszczając na przewodzie elektrycznym dość dużą i nieładną plombę gwarancyjną.

Urządzenie świetnie się sprawdza w praktyce. Lustro wody naszego testowego akwarium o pojemności 420L było dokładnie oczyszczone z liści po przycince łodygowców.

AZOO Skim 250 – Podsumowanie

Skim 250 w trakcie naszych testów skimmer dobrze zbierał zanieczyszczenia unoszące się po lustrze wody. W łatwy sposób można ocenić, czy gąbka na której się zatrzymują zanieczyszczenia jest już za bardzo zapchana by uniemożliwić skuteczną pracę urządzenia. W trakcie czyszczenia gąbki warto wyczyścić starannie całą obudowę skimmera, co sprawi, że będzie się dobrze prezentował w akwarium. Śmiało możemy powiedzieć, że AZOO Skim 250 jest godny polecenia.

Warto wspomnieć o zaletach tego typu skimmerów w porównaniu do tych montowanych na wężach zasysających w akwarium.

  • Posiadając kilka zbiorników łatwo jest przenosić taki skimmer z jednego akwarium do drugiego
  • Zasysane liście nie trafiają do filtra i nie ulegają tam niekontrolowanemu rozkładowi co nie wpływa na podnoszenie się poziom DOC
  • Można ich używać tylko w razie potrzeby – na przykład po przycince roślin do zebrania pływających ich fragmentów.
  • Nie powodują zapowietrzania filtrów zewnętrznych przy podmianie wody.

AZOO Skim 250

AZOO Skim 250

AZOO Skim 250

AZOO Skim 250

AZOO Skim 250

 

Proponowane produkty

[products ids=”9350,3409,6246,6248″]