Aquasky, lampa LED do uprawy roślin wodnych przyciąga wiele uwagi. Pomimo przekonania, że rośliny wodne nie będą rosły w świetle LED’ów, ADA przy wykorzystaniu swojego doświadczenia pokonała wady konwencjonalnych lamp LED w uprawie roślin wodnych. Przedstawiamy historię rozwoju lampy Aquasky i opisujemy jak rośliny wodne rosną w świetle nowego systemu oświetlenia LED.

Zalety oświetlenia LED.

W ostatnich latach oświetlenie LED stało się popularne jako ogólne oświetlenie do użytku wewnątrz pomieszczeń. Zalety diod LED to ich jasność w porównaniu do lamp żarowych i świetlówek, jak również niski pobór prądu. Diody LED mają również zadziwiającą żywotność. To sprawia, że przyciągają uwagę pomimo stosunkowo wysokiego kosztu początkowego. Nieoczekiwanie wiele osób odnosiło wrażenie, że zainstalowane w domach oświetlenie LED było słabe. Choć patrząc bezpośrednio każda żarówka LED jest bardzo jasna to ich światło oświetla stosunkowo niewielką powierzchnię. W rzeczywistości, musimy zainstalować wiele więcej LED’ów lub ustawić kąt odbicia za pomocą luster lub odpowiednich soczewek aby pomieszczenie zostało odpowiednio oświetlone. Zwiększenie ilości LED’ów oraz zastosowanie dodatków wiąże się ze zwiększeniem nakładów i dlatego wiele z systemów oświetleniowych LED sprzedawanych po niższej cenie są ciemniejsze niż to, czego się spodziewaliśmy. Jest ogólnie wiadome, że emisja ciepła z diod LED jest niewielka. Jednakże, nadal emitują ciepło, gdy przekształcają energię elektryczną w światło, a LED’y wysokiej wydajności emitują znaczne ilości ciepła. Słabe odprowadzanie ciepła skraca żywotność LED’ów oraz innych elementów elektronicznych. W świetle tych faktów, myślenie, że „LED’y oznaczają większą jasność i długą żywotność” jest wielkim nieporozumieniem. Uzyskanie jasnych i długowiecznych LED’ów wiąże się ze znacznymi kosztami.

Białe diody LED są odpowiednie do uprawy roślin wodnych.

W wyniku popularyzacji LED’ów, jako ogólnego oświetlenia, trafiły one na rynek akwarystyczny. Panowało ogólne przekonanie, że rośliny wodne nię będą rosnąć w świetle LED’ów, z powodu ich widma. Jednakże, jest to błędne założenie. Jak dowodzi lampa Aquasky, rośliny wodne są w stanie przeprowadzić fotosyntezę i rosnąć w białym świetle diody LED. Inaczej niż w powietrzu, w środowisku podwodnym istotna jest selektywna absorpcja niektórych długości fal. Czerwone widmo jest szybko tłumione w wodzie, podczas gdy niebieskie może nietłumione dotrzeć głęboko. W oparciu o ten fakt, zostało dowiedzione, że rośliny w wodzie skutecznie wykorzystują niebieskie widmo w procesie fotosyntezy. Zgodnie z tym założeniem stworzona była świetlówka ADA NA Lamp. NA Lamp było źródłem światła, które wzmacniało niebieskie widmo w celu promowania fotosyntezy roslin wodnych. Ta wiedza została również wykorzystana w przypadku lamp metalohalogenkowych NA-MH150W. Białe światło emitowane przez zwykłe systemy oświetleniowe LED osiągnięto poprzez zastosowanie filtra w kolorze żółtym. Niebieskie światło przechodzi przez żółty filtr i wydaje się być białe dla ludzkich oczu. Wykresy widma dla białych LED’ów pokazują, że większość światła jest uzyskiwana z fal niebieskich, a widma czerwonego nie ma zbyt wiele. Ten fakt wskazuje na to, że białe światło LED’ów przenika w głąb bez nadmiernego tłumienia i może być skutecznie stosowane do wywołania procesu fotosyntezy u roślin wodnych. Można śmiało powiedzieć, że białe światło LED’ów jest odpowiednie do uprawy roślin wodnych.

Dlaczego rośliny wodne nie rosną pod innymi LED’ami?

Dlaczego rośliny wodne nie rosną w świetle konwencjonalnych oświetleniowych systemów LED? To dlatego, że intensywność światła dla roślin nie była wystarczające. To ten sam powód, dla którego odczuwamy, że oświetlenie LED we wnętrzach jest za słabe. Zielone rośliny, w tym te o charakterze wodnym oddychają tak samo, jak przechodzą fotosyntezę. Jeśli proces fotosyntezy jest przeprowadzany w niskiej intensywności światła, energia wytwarzana z fotosyntezy jest marnowana,a oddychanie nie będzie wykorzystywane do ich wzrostu. Intensywność światła, przy którym wydajność produkcji podczas procesu fotosyntezy i szybkość konsumpcji podczas oddychania są równe nazywamy punktem kompensacji światła. Rośliny nie mogą rosnąć, jeśli natężenie światła dostępnych nie jest wyższe niż punkt kompensacji światła. Natężenie światła, w którym rośliny osiąga maksymalną intensywność fotosyntezy nazywa się punktem nasycenia światłem. Nawet jeżeli, punkt kompensacji światła przekracza punkt nasycenia światła, proces fotosyntezy nie będzie się zwiększał ale może się zmniejszyć dzięki fotoihibicji. Podczas wzrostu roślin wodnych w akwarium, intensywność światła powinna przekraczać punkt kompensacji światła, a najlepiej, powinny być jak najbardziej zbliżone do punktu nasycenia światła dla lepszego wzrostu roślin. Problemem jest to, że jasne oświetlenie LED’owe można osiągnąć tylko przez zwiększenie liczby LED’ów lub zwiększenie intensywności światła poszczególnych LED’ów. Dlatego też, odpowiednie odprowadzanie ciepła generowanego przez systemy oświetlenia jest również wymagane, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty. Z tego powodu, intensywność światła LED konwencjonalnych systemów oświetleniowych, które kładą nacisk na niższą cenę była absolutnie zbyt niska i niewystarczająca dla zdrowego wzrostu roślin wodnych. Tymczasem punktowe lampy LED mogą emitować światło o odpowiednim natężeniu bezpośrednio pod nim. Jednak ten rodzaj światła LED nie nadaje się do akwarium, ponieważ nie jest w stanie doświetlić cały zbiornik.

Rozwiązania zastosowane lampie AQUASKY

W celu osiągnięcia niezbędnej dla zdrowego wzrostu roślin wodnych intensywności światła w akwariach o długości w 30cm i 36cm, Aquasky używa 30 diod SMD o mocy 0.4W każda. Są one rozmieszczone po całej powierzchni w celu lepszego rozproszenia światła. Dwunastowatowy Aquasky świecąc emituje światło o natężeniu od 1450 do 1550 lm (lumenów jednostka natężenia światła), dzięki czemu jest najlepsza w swojej klasie, a jej jasność odpowiada lampie ADA Solar Mini 27W. Część obudowy jest wykonana z aluminium o wysokiej przewodności cieplnej, a jego powierzchnia jest ożebrowana, aby dać większą powierzchnię odprowadzenia ciepła wytwarzanego przez wysokowydajne diody LED. Innowacje te zostały stworzone przy wykorzystaniu wiedzy zgromadzone przy tworzeniu innych rodzajów systemów oświetleniowych, takich jak Solar I i Grand Solar I. Ponadto, Aquasky wyposażony jest w specjalną podstawę, która pozwala zainstalować ją w optymalnej pozycji, umożliwiając roślinom rosnąć zdrowo w odpowiednim świetle. Podstawa jest wykonany z akrylu dzięki czemu Aquasky wygląda jakby się unosiła w powietrzu. Jest to jedna z zalet lamp Aquasky, które nie są widoczne, jak to bywa w przypadku innych rodzajów oświetlenia. Dzięki tej obudowie, akwaryści mogą cieszyć akwarium otwartym.

 

Barwy i temperatura barwowa białych LED’ów

Konwencjonalne białe LED’y miały wadę, że kolory zielony i czerwony nie były żywe w ich świetle. Wynika to z tego, że światło emitowane przez białe diody LED, nie ma zbyt wielu zielonych lub czerwonych fal. Istnieją LED’y podkreślające te kolory, co rozwiązują ten problem, ale ten typ lamp zapewnia niewielką jasność i wydaje się być ciemniejsze, a lampa Aquasky jest wyposażona w specjalne filtry zawierające mieszane luminofory. Pomimo tego, że w przypadku lampy Aquasky kładzie się nacisk na jasności,a nie podkreślanie kolorów, dzięki ulepszonym filtrom zielony i czerwony kolor wygląda bardzo naturalnie. Trzeba mieć na uwadze, że białe światła LED mają cechę znacznej różnicy temperatury barwowej między każdą jednostką. Podstawowa temperatura barwowa światła dla lamp Aquasky wynosi około 7000 K (Kelvinów, jednostka temperatury barwowej). Należy podkreślić, że różnica w temperaturze barwowej jest nieznaczna pomiędzy poszczególnymi lampami co jest charakterystyczne dla białych LED’ów.

 

Źródło : Aquajournal
Zdjęcia : ADA, ADA Thailand

 

[products ids=”2256,2389,2502″ pagination=”no”]