Rośliny trawnikowe
Rośliny trawnikowe to rośliny na pierwszy plan. Większość z nich do stworzenia gęstego trawnika będzie wymagać dozowania dwutlenku węgla oraz odpowiednio mocnego oświetlenia. Gama roślin, którą możemy posadzić na pierwszym planie jest dość bogata i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Eleocharis sp ‘mini’
Rośliny z gatunku Eleocharis najbardziej przypominają klasyczną trawę jaką znamy z przydomowych trawników. Posiadają delikatne cienkie liście przypominające igły. Eleocharis sp ‘mini’ charakteryzuje się stosunkowo najniższą wysokością wśród opisywanych tu odmian Eleocharisa. W zależności od warunków w akwarium liście mogą się delikatnie wyginać. Roślina rozmnaża się poprzez liczne kłącza, które ciągną się płytko w podłożu. Roślina wymaga okresowego przycinania, które dobrze znosi. Dzięki temu zmuszamy ją do zagęszczania się.
Eleocharis parvula / Eleocharis pusilla
Eleocharis parvula to kolejna niska forma tej rośliny. Liście tej odmiany są nieco dłuższe niż u Eleocharis ‘mini’ i również się wyginają. Sposób uprawy i pielęgnacji niczym się nie różni od wcześniej opisanego w przypadku Eleocharis ‘mini’.
Eleocharis accicularis
Najwyższy z eleocharisów, które możemy posadzić na pierwszym planie. Znacznie wyższy od poprzedników, dodatkowo posiada prosty liść. Eleocharis accicularis świetnie się również nadaje na drugi plan.
Glossostigma elantinoides
Glossostigma to jedna z pierwszych roślin, która była wykorzystywana do tworzenia trawników. Soczyście zielone listki o owalnym kształcie i długości od 0,5 do 1cm są osadzone na krótkim ogonku, który wyrasta z kłącza. Z jednego węzła liściowego może wyrastać kilka liści. Roślina w pierwszej fazie rozwoju płoży się po podłożu. Glossostigma posiada bardzo krótkie korzenie. Rozmnaża się poprzez kłącza. W kolejnych fazach kiedy roślina zagęszcza się tworzy coraz grubszą plechę, która jest zdrowa i zielona od góry, a gnijąca wewnątrz. Aby zapobiegać takim sytuacjom należy regularne przycinać trawnik zmniejszając grubość plechy.
Elatine hydropiper
Roślina bardzo przypominająca Glossostigmę, lecz o mniejszym liściu i nieco ciemniejszym kolorze. Sposób rozmnażania podobnie jak w poprzednim przypadku poprzez kłącza. Jest dość trudna w uprawie i rzadko spotykana w akwariach.
Micranthemum ‘Monte Carlo’
Micranthemum ‘Monte Carlo’ to jedna z roślin, która pojawiła się w akwariach stosunkowo niedawno. Jasno zielone, malutkie, okrągłe liście, nie przekraczają 0,5cm i wyrastają z płożącej się łodygi. Po posadzeniu szybko tworzy zwarte kępy. Dobrze znosi gorsze warunki oświetleniowe na przykład w cieniu dekoracji, choć jej tempo wzrostu w takich warunkach znacznie spada. Doskonale radzi sobie w miejscach, gdzie nie mogą się ukorzenić – na przykład w szczelinach między skałami lub sadzone na korzeniach. Wymaga częstego przycinana. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do tego, że wzrośnie wyporność plechy do takiego stopnia, że korzenie nie będą wstanie jej przytrzymać przy podłożu i oderwie się ona od podłoza.
Hemianthus callitrchoides ‘cuba’
Roślina potocznie nazywana Małym Heńkiem. Wyglądem przypomina Micranthemum ‘Monte Carlo’ lecz o mniejszych 2-3mm listkach na drobnych łodygach. Roślina rozmnaża się poprze rozchodzenie się po podłożu łodyg. System korzeniowy jest bardzo krótki. Częste przycinanie zabezpiecza przed nadmiernym rozrostem oraz odrywaniem się plechy od podłoża.
Marsilea hirsuta / Marsilea quadrifolia
Jedna z roślin o najniższych wymaganiach, którą można sadzić w akwariach o umiarkowanym świetle oraz bez dozowania dwutlenku węgla. Marsilea hirsuta to ciemnozielona roślina, która rozmnaża się poprzez kłącza, z którego wyrasta ogonek liściowy zakończony liściem, który pod wodą najczęściej jest okrągły, lecz może także przypominać kształtem czterolistną koniczynę.
Lilaeopsis novae-zelandiae
Roślina, która rozmnaża się poprzez kłącza, z którego wyrastają ciemnozielone liście kształtem przypominającym źdźbła trawy. Dość prosta w uprawie charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu.
Hellanthium tennellum / Echinodorus tenellus
Do niedawna roślina ta była spotykana pod nazwą Echinodorus tenellus i pod taką nazwą występuje w handlu. Jest to roślina rozetowa, której liście w zależności od warunków w akwarium mogą przybierać barwę od żółtej przez zieloną aż do czerwonej. Rozmnaża się poprzez wypuszczanie kłączy, na których wyrastają nowe sadzonki. Roślina bardzo dekoracyjna, lecz równie ekspansywna. Trzeba kontrolować jej rozrost poprzez przycinanie pojawiających się kłączy.
Cryptocoryne parva
Najmniejsza ze znanych nam i stosowanych w akwarystyce kryptokoryn. Charakteryzuje się ciemnozieloną barwą oraz, krótkimi 2-3 cm liśćmi. Rozmnaża się poprzez kłącza. Tempo wzrostu bardzo wolne przez co rzadko się spotyka tę roślinę porastającą całe trawniki.
Utricularia graminifolia
Jedna z roślin, której przyklejono łatkę bardzo trudnej w uprawie, z czym osobiście nie mogę się zgodzić. Roślina o delikatnych wąskich liściach przypominających źdźbła trawy tworzy przepiękne, gęste łąki. Ważne jest by zapewnić jej odpowiednią ilość światła by mogła prawidłowo się rozwijać. Rozmnaża się za pomocą kłączy. Wymaga okresowego cięcia.
Pogostemon helferi
Jest to jedna łatwiejszych roślin, którą można wykorzystać do tworzenia trawników w akwariach. Liście o jasnozielonej barwie długości do 3-4 cm wyrastają z delikatnej i kruchej łodygi. Może być uprawiana w akwariach bez dwutlenku węgla oraz przy umiarkowanym świetle.
Hydrocotyle tripartita / Hydrocotyle sp. ‘japan’
Roślina bardzo prosta w uprawie o szybkim wzroście. Jasnozielony, okrągły liść z niewielkimi wcięciami osadzony jest na ogonku liściowym wyrastającym z płożącego się kłącza. Tempo wzrostu jest tak duże, że wymaga niemal cotygodniowego cięcia. Może się piąć po dekoracjach.
Sagittaria subulata
Roślina rozetowa przypominająca trawę, której liście osiągają kilka centymetrów i szerokości do 0,5cm. Rozmnaża się poprzez kłącza. Sagittaria subulata jest rzadziej stosowana w nano akwariach ze względu na rozmiary, które potrafi osiągać.
Riccia Fluitans / wgłębka
Roślina, która nie posiada łodyg oraz systemu korzeniowego. Reprezentuje wątrobowce. W akwariach najczęściej spotyka się ją pływającą po lustrze wody. Żeby stworzyć z niej trawnik trzeba ją przywiązać przy pomocy nitki do elementów dekoracyjnych takich jak korzenie i drobne kamienie, które można później ułożyć na dnie. Wymaga częstego przycinania oraz dobrego oświetlenia.