Bakterie odpowiadające za redukowanie szkodliwych związków amoniaku do azotynów, a w następnej kolejności do azotanów, które są przyswajane przez rośliny. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tlenu stąd często są nazywane bakteriami tlenowymi. W akwariach występują w filtrze oraz podłożu. Do bakterii nitryfikacyjnych zaliczamy bakterie z rodzaju Nitrobacter, Nitrococcus, Nitrosococcus, Nitrosolbus, Nitrosomonas, Nitrosospira, Nitrospira. Bakterie nitryfikacyjne w akwarium odpowiadają biologiczne oczyszczanie wody, czyli za filtrację biologiczną. Do stworzenia odpowiednich warunków do ich rozwoju i funkcjonowania muszą być użyte bardzo porowate media filtracyjne, co zapewni odpowiednio dużą powierzchnię na której będą mogły się kolonizować bakterie.
Gdzie w akwarium funkcjonują bakterie?
Największa koncentracja bakterii znajduje się na mediach filtracyjnych oraz podłożu. W toni wody znajduje się ich stosunkowo niewiele.
Co jeszcze warto wiedzieć o bakteriach?
Do prawidłowego funkcjonowania i bakterie nitryfikacyjne potrzebują tlenu. Dlatego filtracja biologiczna lepiej funkcjonuje jeśli przepływ wody przez media biologiczne nie jest zbyt szybki, a woda odpowiednio natleniona. Podobnie jest z bakteriami w podłożu. Granulki podłoża muszą mieć odpowiednio dobraną wielkość, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację wody w podłożu. Drobne piachy niestety nie zapewniają takiego przepływu.
W naszych akwariach najczęściej używamy takich bakterii:
- Seachem Stability – Przy każdej podmianie wody w akwarium i na starcie akwarium
- Microbe-Lift Special Blend – Przy każdej podmianie wody i na starcie akwarium. Bakterie te są dla ludzi, których brzydki zapach z butelki nie odstraszy. Stosujemy je zamiennie z Seachem Stability.
- AZOO NitriPro – Są to bakterie w proszku, których używamy przede wszystkim zakładając akwarium. Rozsypujemy je na szklane dno akwarium przed wsypaniem podłoża. Można ich też używać później przy podmianach, ale ich proszkowa forma sprawia, że w nieskończoność potrafią pływać po lustrze wody. Można temu zapobiec wsypując porcję do jakieś butelki, a następnie zalać wodą i dokładnie wymieszać potrząsając butelką. Taki roztwór wlewa się do akwarium.
- Seachem Pristine – bakterie, których zadaniem jest usuwanie problemu jakim jest błona białkowa.
- Microbe-Lift Substrate Cleaner – bakterie, których zadaniem jest rozkładanie nieczystości w podłożu. Wlanie dawki zalecanej przez producenta sprawi, że woda stanie się ciemnobrązowa na kilkanaście godzin. Z tego powodu lepiej nabrać te bakterie do strzykawki i za jej pomocą wstrzykiwać bezpośrednio w podłoże. Dzięki temu uniknie się zabarwienia wody.