Czołowy indonezyjski aquascaper Arif Hamsa nie został dopuszczony do udziału w konkursie IAPLC 2016 ze względu na fakt, że jest sędzią w konkurencyjnym konkursie IIAC. IAPLC jest organizowane przez ADA, IIAC natomiast przez tajwańską markę ISTA. Pula nagród w obu konkursach jest na podobnym poziomie. Regulamin konkursu IAPLC zabrania wysyłania zdjęć tych samych akwariów do konkursu IIAC pod groźbą dyskwalifikacji. Takie skonstruowanie regulaminu spowodowało, że część bardzo utalentowanych aquascaperów musiało wybrać między jednym a drugim konkursem. Tym samym konkurs IAPLC, który był do niedawna uznawany za nieformalne mistrzostwa świata w aquascapingu traci na znaczeniu przez to, że nie wszyscy mogą w nim ze sobą rywalizować, lecz nadal pozostaje najbardziej prestiżowym konkursem tego rodzaju.

Arif Hamsa nie zostaje dopuszczony z jeszcze innego powodu. Został on zaproszony do sędziowania w konkursie IIAC i to jest główny powód nie przyjęcia jego pracy. Wiadomo, że w zeszłym roku ADA wywierała naciski na osoby, które były zaproszone do sędziowania w IIAC, przez co skład sędziowski się zmienił i znacznie uszczuplił.

Czy ADA i konkurs IAPLC mogą czuć się zagrożone przez inne marki i konkursy?

ADA na zawsze pozostanie firmą, która zmieniła wizerunek akwarystyki dekoracyjnej, a Takashi Amano pozostanie guru dla wielu z nas. To ADA popularyzuje na dużą skalę Nature Aquarium prowadząc Nature Aquarium Gallery, pokazując technikę zakładania i prowadzenia akwariów na swoim kanale Youtube, a także zakładając największe na świecie akwaria naturalne na świecie, nie wspominając o tym, że sam konkurs przez wiele lat był motorem napędowym dla miłośników akwariów naturalnych.

Arif Hamsa