IAPLC to skrót od The International Aquatic Plants Layout Contest – najbardziej prestiżowego konkursu akwarystycznego dla pasjonatów Nature Aquarium. Konkurs jest organizowany od 2001 aż do dnia dzisiejszego. Organizatorem konkursu jest firma Aqua Design Amano (ADA) założona przez ojca Nature Aquarium Takashi Amano. W latach 2001 i 2002, czyli w pierwszych dwóch edycjach konkursu nie brali w nim udziału żadni Polacy. Wraz z biegiem czasu konkurs zdobywał coraz większą popularność, co było widoczne na podstawie liczby zgłoszeń oraz rosnącego poziomu prac.
Zdobywca pierwszego miejsca tzw. Grand Prize otrzymuje 1000000JPY, następnie Gold Prize 300000JPY, Silver Prize, przyznawane za miejsca 2 i 4 otrzymują 100000JPY, Bronze Prize otrzymują 50000JPY za miejsca 5,6 i 7. Kolejne 20 miejsc otrzymują nagrody nazywane Honour Prize i nagrodę pieniężną w wysokości 10000JPY. Wszystkie wymienione miejsca zaliczają się do Top27. Wszyscy pozostali uczestnicy, którzy zajęli miejsca w pierwszej setce otrzymują specjalne certyfikaty i zaliczają się do Winning Works.
W 2014 roku kryteria oceny zostały zmienione w trakcie trwania konkursu. Stało się tak dlatego, że coraz częściej wygrywały akwaria, w których wnętrzu odtwarzane były krajobrazy spotykane w różnych zakątkach świata. Mając na uwadze, że jest to przede wszystkim konkurs akwarystyczny przed opublikowaniem wyników ogłoszono nowe zasady punktacji, które bardziej niż wcześniej kładą nacisk na tworzenie aranżacji przypominających to, co można zobaczyć pod wodą w naturze.
Punktacja obejmuje:
- Odtworzenie naturalnego środowiska ryb (maks. 50 pkt)
- Możliwość utrzymania aranżacji przez długi czas (maks. 10 pkt)
- Umiejętności techniczne uczestnika (maks. 10 pkt)
- Oryginalność i odbiór pracy (maks. 10 pkt)
- Przedstawienie naturalnej atmosfery layoutu (maks. 10 pkt)
- Ogólna ocena całej kompozycji i roślin (maks. 10 pkt)
Z roku na rok przybywa uczestników w konkursie. Do pierwszej edycji zgłoszono 325 prac. W 2015 roku było ich 2545. Od lat największa liczba zgłoszeń pochodzi z Japonii. W 2014 roku Polska pod względem liczby zgłoszeń zajęła 11 miejsce, gdzie z Europy przed nami znalazły się tylko Węgry i Hiszpania. Biorąc pod uwagę miejsca w Top30 w latach 2010-2014 Polska wypada najlepiej w europie zajmując 9 miejsce. Od pierwszej edycji w konkursie wzięło udział 266 osób z Polski, a wśród nich prawdziwym rekordzistą jest Adam Paszczela z trzynastoma startami na koncie. Jeśli szukasz superclone, Super-klon Rolexa to miejsce, do którego warto się udać! Największa kolekcja podróbek zegarków Rolexa w Internecie!
W ostatnich latach najwyżej notowany jest Piotr Dymowski, którego talent jest doceniany przez sędziów. W 2014 roku zajął najwyżej notowane wśród Polaków 45 miejsce. W roku 2012 zajął miejsce 20, a w 2010 miejsce 33. Niestety w 2015 roku nie wysłał swojej pracy. Najwyżej notowanym w całej historii konkursu był Bartek Lipczyński zajmując w 2003 roku 9 miejsce, który już nigdy później nie wszedł do pierwszej setki. Poziom konkursu, w tym aranżacji, jak i technik fotografowania co roku się podnosi i prace, które w pierwszych edycjach dostawały się do Top27 obecnie mogłyby nie wejść do pierwszego tysiąca.
Strona konkursu: http://iaplc.com