Paszporty dla roślin akwariowych
Paszporty dla roślin w tym akwariowych
Od 14 grudnia 2019 roku podmioty zajmujące się produkcją i obrotem materiałem roślinnym są objęte nowymi unijnymi przepisami, które wprowadzają obowiązek zaopatrywania roślin w paszporty.
Po co są paszporty
System paszportowania ma na celu ułatwienie znalezienia źródła pochodzenia roślin w przypadku stwierdzenia porażenia przez szkodliwe organizmy.
Kogo dotyczą nowe przepisy?
Każdy, niezależnie czy jest to firma czy osoba prywatna zajmująca się produkcją, handlem, importem, przechowywaniem i przetwarzaniem roślin uważana jest za „podmiot profesjonalny”, który powinien zaopatrywać rośliny w paszporty. Dotyczy to również hobbystów i amatorów jeśli sprzedają rośliny np. przez internet poprzez umowy zawierane na odległość jak aukcje internetowe, sklepy internetowe, Allegro, Olx, Facebook. Takie rośliny powinny być zaopatrzone w paszport. Oznacza to, że osoba sprzedająca przez Internet nawet małe ilości roślin / nadwyżki z własnej produkcji/ rośliny ze swojego prywatnego parapetu – musi być zarejestrowana i musi zaopatrywać te rośliny w paszporty roślin.
Jak powinien wyglądać paszport dla roślin
W celu dobrej czytelności wprowadzono specyfikacje dotyczące formatu paszportów dla roślin. Ma to zapewnić wyraźne odróżnienie paszportu od wszelkich innych informacji lub etykiet. Elementy paszportu roślin powinny tworzyć prostokąt lub kwadrat, wyraźnie oddzielony się od innych elementów graficznych przy pomocy marginesów lub w inny sposób. Paszport taki musi być czytelny bez konieczności użycia narzędzi optycznych. Paszport powinien zawierać flagę Unii Europejskiej, która może być wydrukowana w kolorze lub czarnobiała. Paszport musi zawierać wyraźną informację, że jest to paszport dla roślin. Oznacz się to to przy użyciu np. słów „Plant Passport” (lub Plant Passport – PZ). Następnie mamy cztery pola od A do D zawierające uporządkowane dane. W polu A znajdziemy nazwę botaniczną rośliny lub taksonu. Pole B zawiera dwuliterowy kod państwa członkowskiego wskazujący na kraj w którym paszport został wydany. Pole C wypełnia się w określonych tylko przypadkach podając np. kod identyfikacyjny danej rośliny. W tym miejscu może się również znaleźć kod QR lub kod kreskowy wskazujący miejsce gdzie można znaleźć więcej informacji o kodzie identyfikacyjnym. W polu D znajdziemy informacje o kraju lub krajach pochodzenia roślin. W przypadku nasion mogą znaleźć się jeszcze inne dodatkowe informacje.
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303