Akwarium naturalne dla początkujących

2020-06-06

Pierwsze akwarium w stylu Nature

Podstawowym założeniem idei akwarium w stylu naturalnym jest stworzenie środowiska, gdzie wszystkie organizmy będą funkcjonować we wzajemnej symbiozie i zależnościach. Stworzone warunki sprawiają, że zarówno zwierzęta, jak i rośliny mają doskonałe miejsce do życia i rozwoju. Aquascaperzy, czyli osoby tworzące podwodne krajobrazy doprowadzili tę umiejętność do rangi sztuki, odtwarzając w akwariach krajobrazy jakie można spotkać w naturze. To właśnie natura jest dla nich największą inspiracją.

Twórcą trendu Nature Aquarium jest Takashi Amano. Większość z nas mogła zobaczyć, jak piękne może być akwarium dzięki temu, że był doskonałym fotografem i posiadał niezwykłe spojrzenie na naturę, którą potrafił przenieść do szklanego zbiornika. Stworzenie konkursu The International Aquatic Plants Layout Contest pomogło rozpropagować po całym świecie styl Nature Aquarium.

Akwaria w stylu naturalnym są bardzo dekoracyjne. Zarówno wnętrze, jak i sam zestaw akwariowy może przyciągać wzrok. Nic dziwnego, że to właśnie zdjęcia takich akwariów zdobią opakowania produktów akwarystycznych.

 

Jak zacząć przygodę z Nature Aquarium

Jest wiele sposobów na stworzenie pięknego akwarium. Chcielibyśmy zaproponować Wam wydeptaną przez nas ścieżkę, która doprowadzi was do celu, jakim jest piękne akwarium w stylu Nature. Będzie to pokazanie pewnego procesu, który pomoże Wam uniknąć różnych błędów, zdobycie wiedzy i umiejętności pozwalających założyć i pielęgnować własne akwarium naturalne.

Pokażemy Wam jakiego sprzętu używamy, co daje wam gwarancję, że sprawdzi się on w praktyce, a różnego rodzaju problemy ze wzrostem roślin, czy glonami wynikają z innych błędów, które możecie popełniać.

Założenie akwarium naturalnego wiąże się z wieloma zagadnieniami takimi, jak rozmiar akwarium, oświetlenie, filtracja, podłoże, system co2, nawożenie, rośliny, aranżacja i pielęgnacja akwarium. Wszystkie są kluczowe do osiągnięcia obranego celu i zajmiemy się nimi w odpowiedniej kolejności.

 

 

Akwarium na początek

Po pierwsze to trzeba sobie jasno powiedzieć, że zazwyczaj zestawy akwariowe nie są przygotowane do tego, żeby rośliny miały odpowiednią ilość światła – nawet jeśli producent na opakowaniu zamieścił piękne zdjęcie akwarium. Oczywiście to nie jest tak, że niemożliwe jest utrzymanie roślin w takich akwariach, ale jest to zawsze jakiś kompromis i walka. Po drugie pamiętaj, powinno się dostosowywać miejsce na akwarium do akwarium, a nie akwarium do miejsca. To, że masz 70cm miejsca na zbiornik nie powinno Cię skłaniać do tego, że taki właśnie powinien tam stać. Dostosowanie oświetlenia do zbiornika o niestandardowych wymiarach może pogrzebać marzenia o ładnym akwarium. Jeśli wybierzesz zbyt duże musisz się liczyć z tym, że będzie ono droższe w założeniu i prowadzeniu, a na tym etapie możesz jeszcze nie wiedzieć, czy to hobby Ci się spodoba. Większe akwarium pochłania także więcej czasu na opiekę. No i jeszcze ważna uwaga – nie ma akwariów bezobsługowych. Nawet wyposażone w automatykę akwarium wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Więc od czego zacząć? W naszym przekonaniu idealne na początek jest akwarium o wymiarach 60x30x36cm i objętości około 64L. Na takim przykładzie się skupimy omawiając proces kompletowania poszczególnych elementów zestawu i prowadzenia.

Akwarium o długości 60cm to klasyczny rozmiar, do którego można zastosować szeroką gamę lamp. Oczywiście mówimy tu o akwariach otwartych, bo takie dają większą swobodę przy przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych i siłą rzeczy ładniej wyglądają. W moim osobistym rankingu numerem 1 są akwaria VIV, przebijając jakością wykonania spotykane na rynku akwaria ze szkła Optiwhite. Jakością mogą śmiało konkurować z akwariami ADA. Klejone w sposób bezwałkowy, spoina równa, szyby dobrze spasowane. Dodatkowo szlifowane wszystkie krawędzie szkła i coś o, co nie można się doprosić polskich wykonawców akwariów Optiwhite (poza NACD, ale tych kultowych akwariów już nie produkują) czyli milimetrowa faza. Teoretycznie różnicą na minus akwariów VIV mogłoby być szkło UltraClear, które ma podobne właściwości jak Optiwhite, ale ma delikatnie mocniejsze zielone zabarwienie. Jeśli jednak nie będzie stało obok akwarium ze szkła Optiwhite to nie da się zauważyć różnicy. Jeśli zakładasz, że Twoja przygoda z akwarium potrwa dłużej niż rok to warto zainwestować w akwarium VIV lub ze szkła Optiwhite. W przeciwnym wypadku wystarczy akwarium ze szkła float, nawet jeśli jest sklejone czarnym silikonem. Ważne jest, żeby nie miało wzmocnień.

 

Oświetlenie

Wśród stosowanych przez nas rozwiązań opieramy się już tylko na lampach LED. Nawet najtańsze rozwiązania charakteryzują się znacznie lepszym designem niż oświetlenie np. na świetlówki. Najprostszą i zarazem najtańszą lampą, którą możemy polecić jako rozwiązanie bardzo budżetowe jest Chihiros A601. Większość popularnych roślin poradzi sobie przy tej lampie. Lampa Chihiros A601 Plus jest mocniejsza i jeśli ktoś może wybierać między tymi dwiema to zdecydowanie polecam wersję Plus. Warto do niej od razu dokupić ściemniacz, żeby mieć możliwość regulacji intensywności oświetlenia. Trochę gorzej w jej przypadku wygląda system montażu na akwarium, który nie jest zbyt ładny. Podobnie montowana jest lampa Twinstar 600C, która aktualnie oświetla akwarium ze zdjęcia powyżej. Dalej mamy już lampy RGB, czyli takie, które poza diodami białymi mają diody w kolorze niebieskim, czerwonym i zielonym. W tej grupie najtańsza jest lampa Chihiros RGB 60. System montażu podobny jak dwie wcześniej wspomniane lampy. Dalej wchodzimy już w segment premium. I tu do wyboru mamy SkyLight AQN-60 czyli oddająca bardzo naturalne kolory roślin i zwierząt, SkyLight AQI-60, która podkreśla bardzo mocno wszystkie kolory zielone, żółte i czerwone. Na koniec zostaje nam Lampa Twinstar II 600S, która charakteryzuje się bardzo dobrym światłem dla roślin i świetnym designem. Wszystkie trzy ostatnie lampy dają gwarancję, że spełnią wymagania każdej dostępnej na rynku rośliny akwariowej. Warto wspomnieć o lampie ADA Aquasky RGB. Jest to najnowsze dziecko firmy ADA. Niestety cena bardzo wysoka, choć lampa bardzo dobrze świeci, kolory są bardzo nasycone i ma bardzo dobry design.

 

Filtracja

Do takiego akwarium zalecamy filtry, które przeznaczone są przez producentów do obsługi akwariów między 150 a 250L, i to ze wskazaniem na te większe. Dla przykładu najczęściej używamy OASE Biomaster 250 Thermo, a dalej Eheim Classic 250 (2213). Niewątpliwą zaletą pierwszego z nich jest wbudowany, łatwy do czyszczenia prefiltr. Dodatkowo wbudowana grzałka. W końcu czym mniej elementów technicznych w akwarium tym lepiej. Wadą może być rozmiar zastosowanych węży, czyli 16/22mm. W naszych rozwiązaniach robimy redukcję na 12/16mm, żeby można było zamontować mniejsze i bardziej subtelne rurki. Czy to będą rurki szklane, czy rurki ze stali nierdzewnej zależy już od Was co się będzie bardziej podobać. Pamiętajcie, że szklane rurki, żeby wyglądały dobrze trzeba czyścić raz w tygodniu. Zaletą metalowych jest ich odporność np. na nieprzewidziane działanie dzieci.

Jeśli chodzi o media to w zupełności na początek wystarczą standardowe, dostarczone przez producenta. Warto dołożyć tylko węgiel aktywny.

 

Podłoże

Od razu, na samym początku powiem, że nie będzie tu nic o ziemi ogrodowej. Tak, wiem, u niektórych się sprawdza. Najczęściej u tych co mają jedno akwarium od wielu, wielu lat. Chcesz zakładać akwarium na ziemi to nie szukaj u nas pomocy. Gdyby ziemia była takim super rozwiązaniem to dawno byśmy sami jej używali, bo niby czemu mamy inwestować własne środki w przygotowywanie naszych akwariów ekspozycyjnych.

Podłoże dla roślin pełni kilka funkcji. Po pierwsze odżywia rośliny, które za pomocą korzeni pobierają składniki odżywcze. Po drugie podłoża dla roślin korygują parametry wody takie jak KH, GH i pH. Po trzecie porowata struktura granulek podłoża jest doskonałym miejsce dla bakterii, których zadaniem jest oczyszczanie wody, tak jak dzieje się to w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Dodatkowo rozmiar granulek umożliwia wymianę wody w podłożu, co jest niezbędne do prawidłowego działania bakterii, które wymagają tlenu do życia i pracy.

Dodatkowo na dolną warstwę dna można zastosować porowate materiały wzbogacone o bakterie i składniki odżywcze. Poprawia to cyrkulację wody, stwarza jeszcze lepsze warunki dla bakterii i poprawia odżywianie roślin. Takim substratem pod podłoże dla roślin jest np. ADA Power Sand Advance, którego na akwarium 60x30x36cm potrzeba 2L. Pamiętaj, że nie jest konieczne użycie takiego substratu choć zalecamy.

Nawet jeśli zamierzasz użyć samego podłoża dla roślin zalecamy rozsypanie na szkło bakterii w proszku oraz węgla aktywnego. Węgiel aktywny będzie pożywką dla bakterii, co przyśpieszy rozwój kolonii.

W naszych akwariach stosujemy podłoża kilku producentów. Najczęściej losowo je wybieramy, żeby nie było sytuacji, że mamy tylko jednego producenta. W zbiorniku przedstawionym na zdjęciu użyte zostało podłoże Dark Soil, ale możecie użyć Tropica Aquarium Soil, Prodibio AquaGrowth Soil, czy ADA Amazonia. Wszystkie wymienione podłoża produkowane są w Japonii i mają podobne właściwości. Najżyźniejsza jest ADA Amazonia, ale może ona sprawiać najwięcej problemów na starcie akwarium. Ważne jest, aby kupować podłoże od sprawdzonych sprzedawców. Dla przykładu często spotyka się informacje o rozpadających się podłożach. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, kiedy podłoże jest źle przechowywane w okresie zimowym w nieogrzewanych magazynach, gdzie temperatura spada poniżej zera. Podłoża pakowane są w postaci lekki wilgotnej i jeśli zostaną przemrożone to mogą mieć później tendencje do kruszenia się granulek.

Do naszego akwarium potrzebujemy jeden worek podłoża o objętości 9L. Podłoża przed wsypaniem nie należy płukać! Po wsypaniu podłoże trzeba tak ułożyć, aby z przodu warstwa miała około 4cm i wznosiła się w kierunku tylnej szyby. Podłoża aktywne z czasem tracą swoje właściwości. Przyjmujemy, że prawidłowo funkcjonują około roku. I ten właśnie rok, będzie Ci potrzebny na zdobycie wielu umiejętności.

Plaża z piasku lub ścieżka – zdecydowanie nie polecam na tym etapie. Trzeba mieć doświadczenie i wiedzę, żeby w odpowiedni sposób zabezpieczyć podłoże przed przesypywaniem się na piasek. Na to przyjdzie czas w kolejnej aranżacji.

 

Dwutlenek węgla

W tym przypadku również muszę powiedzieć, że nie wyobrażam sobie akwarium z roślinami bez zestawu CO2. Znajdzie się zapewne ktoś, kto stwierdzi, że się da. Pewnie się da, ale na pewno nie osiągnie się efektów jakich byśmy oczekiwali.

Zestaw CO2 musi być koniecznie wyposażony w elektrozawór. Nawet jeśli CO2 będzie podawane całą dobę. W przypadku braku zasilania elektrozawór odetnie podawanie CO2 do akwarium i zapobiegnie zagazowaniu obsady. Do naszego akwarium wystarczy zestaw z butlą 2L. Najpopularniejsze są teraz zestawy CO2 tak zwane BLUE. Reduktory są bardzo dobrej jakości, choć czasami są problemy z cewkami. Trochę lepsze cewki są w zestawach CO2 ProGrow. Tego typu sety, mają niestety w zestawie przeciętnej jakości dyfuzory CO2. Na początek wystarczą, ale rekomendujemy zakup małego, zgrabnego dyfuzora Twinstar CO2 Diffuser S z bardzo dobrym spiekiem ceramicznym.

Ważne jest, aby w akwarium zamontowany był indykator CO2, bo to właśnie on będzie nas informował, czy poziom CO2 jest właściwy.

 

Nawożenie

Na rynku znajdziecie wielu producentów nawozów dla roślin. My najczęściej używamy nawozów Aquaforest. Podstawowe nawozy to Aquaforest AF Micro, Aquaforest AF Macro oraz Aquaforest AF Carbon Boost. Na starcie przydany będzie jeszcze Aquaforest AF K Boost. Oczywiście każde akwarium rządzi się własnymi prawami i zalecane przez producenta dawki nawożenia trzeba dostosować do własnych potrzeb.

Samo nawożenie zaczynamy od pierwszego dnia. Podajemy Potas. W momencie, kiedy rośliny wytworzą pierwsze podwodne liście zaczynamy podawanie preparatów mikro, macro i carbo w połowie dawki zalecanej przez producenta. Wraz ze wzrostem masy roślinnej zwiększamy stopniowo dawkę.

 

Rośliny

Jeśli ma to być dla Ciebie pierwsze akwarium w stylu Nature lub roślinne to zalecam skupienie się na roślinach zielonych, bo sprawiają one znacznie mniej problemów. Zaproponujemy rośliny, które nie powinny sprawić problemów przy założeniu, że spełnione zostały wszystkie warunki opisane wyżej.

Zaczynając od frontu na zdjęciu możecie zobaczyć Eleocharis sp mini, który jest wy poprzerastany Hydrocotyle sp Japan mini. Eleocharis na trawniku to roślina, która sprawi najmniej problemów w długiej perspektywie. Z lewej strony widać pojedyncze łodygi Staurogyne repens – także dość łatwa roślina na drugi plan. Czerwona roślina to Ludwigia super red mini. Jeśli już chcesz mieć czerwoną roślinę na początku swojej akwarystycznej przygody to będzie najlepszy wybór. Nie powinna sprawiać większych problemów. Na drugim planie można znaleźć także poszczególne łodygi Hottonia palustris oraz Lobelia cardinalis mini. Trzeci plan w większości wypełnia Pogostemon erectus.

Zwróćcie uwagę, że nie ma tam roślin z dużymi liśćmi, które przytłaczałyby całą kompozycję.

Ile potrzebuję roślin? W przypadku roślin in vitro jednym kubkiem obsadzisz 4x większy obszar niż sam zajmuje położony na podłożu. W przypadku roślin łodygowych z koszyków zazwyczaj rośliny z jednego koszyka pokryją powierzchnię dna dwa razy większą niż sam koszyk. Rośliny rozetowe jak kryptokoryny mogą być rozdzielane na sadzonki, ale lepszy efekt osiąga się sadząc całą zawartość koszyka w jednym miejscu. Podobnie jest z anubiasami i bucephalandrami.

Z zamówieniem roślin wstrzymaj się – dalej przeczytasz o metodzie odroczonego startu, który pomoże uniknąć kilku problemów.

 

Aranżacja

No i w tym miejscu mogę Was nieco zaskoczyć. Nie polecam Wam robienia aranżacji na tym etapie Waszej przygody. Skierowałbym Waszą uwagę na utrzymaniu roślin przez najbliższy rok. Musicie nauczyć się jak nawozić, jak je przycinać, nadawać im odpowiednie kształty. Aranżacja z korzeni i kamieni mogłaby na tym etapie Wam tylko przeszkadzać. Ten rok nauki pracy z roślinami możecie jednak dobrze wykorzystać na szlifowanie swoich umiejętności budowania aranżacji. Zachęcam do zbudowania z kartonu lub płyt meblowych makiety waszego akwarium. Tam układajcie materiały aranżacyjne. Dokupujcie powoli nowe i układajcie od nowa. Za rok, kiedy przyjdzie moment restartu akwarium prawdopodobnie będziecie mieli gotową, bardzo ciekawą aranżację do swojego akwarium i doświadczenie z roślinami i wtedy zacznie się Wasza przygoda z aquascaping’iem.

 

Start akwarium

W tym przypadku również mam dość nietypową radę, czyli odroczony start. Jest to metoda polegająca na zbudowaniu aranżacji, wsypaniu podłoża i uruchomieniu akwarium, ale bez roślin. W tym przypadku nie zapalamy światła, bo nie ma takiej konieczności. W ten sposób akwarium może funkcjonować od 1 do 3 tygodni. W tym czasie akwarium dojrzewa i zyskuje równowagę biologiczną. Podmiany wody wykonuje się zgodnie z harmonogramem podmian dla podłoży aktywnych, podając również bakterie. W tym artykule znajdziesz schemat sugerowany przez firmę ADA. Dzięki temu, masz również czas na przetestowanie całej instalacji technicznej.

Kiedy przyjdą rośliny z akwarium spuszcza się całą wodę, do poziomu podłoża. Teraz możesz posadzić rośliny. Następnie podajesz bakterie i uzdatniacz. Pamiętaj o podłączeniu CO2 i podaniu potasu. Dalsze działania to normalne podmiany wody i obserwacja roślin oraz włączenie nawożenia mikro i makro elementami.

Oczywiście na starcie mogą się pojawić różnego rodzaju glony i jest to zjawisko naturalne, więc nie ma co panikować. Dlatego, po około siedmiu dniach od posadzenia roślin należy wpuścić ekipę czyszczącą. W przypadku naszego akwarium będzie to 6-7 otosów, 12-14 krewetek Amano oraz 4-6 ślimaków Clinton Corona lub Military helmet. Wpuszczanie mniejszych ilości mija się z celem, bo skuteczność może być za mała.

 

 

Teraz pozostaje Ci już tylko czekać aż rośliny się rozrosną. Tematyką prowadzenia roślin i ich przycinania zajmiemy się w innym artykule.

 

 

 

 

Popularne artykuły

  • KrasnorostyKrasnorosty – Glony pędzelkowate

    Skąd się biorą krasnorosty, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć. Preparaty do walki z krasnorostami. Co zrobić, żeby z nimi wygrać.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 569

  • Kalkulatory

    Przydatne kalkulatory, które pomogą Ci obliczyć wielkość podmiany, ilość podłoża i inne.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 212

  • Trigonostigma espeiRyby do nano akwarium

    Jakie ryby do małego akwarium? Jest w handlu kilka gatunków ryb, które ożywią mały zbiornik.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 171

  • Dlaczego nowe rośliny się rozpadają

    Założyłeś nowe akwarium, posadziłeś piękne rośliny. Po kilku dniach i kondycja jest coraz gorsza. Czemu Twoje rośliny w akwarium marnieją? Co możesz z...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 105

  • CO2 w akwarium w praktyce

    Jak wybrać zestaw CO2 do akwarium? Z elektrozaworem, czy bez? Dyfuzor CO2 czy reaktor? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć bazując na n...Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 83

  • Podmiana wody w akwarium

    Podmiana wody w akwarium to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Jak często i jak dużo podmieniać wody?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 76

Zapisz się do naszego newslettera

PEHA:68

Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.

peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1,  00-873 Warszawa | +48 660 111 303

Free Porn Sex xxx