Nożyczki dla Aquascaper’a
Jak to jest z tymi nożyczkami?
W sklepach można znaleźć nożyczki o różnych kształtach i długości. Które z nich są najbardziej uniwersalne? Których kiedy używać?
Prawdą jest, że na upartego, można używać nożyczek z papiernika za pięć złotych, ale do czasu. Jeśli rośliny będą się dobrze rozrastać, utrzymanie kompozycji w dobrej kondycji może wymusić, że nożyczek będziemy używać codziennie. Naprawdę duże przycinki, w dużych zbiornikach, mogą zajmować sporo czasu.
Długie, czy krótkie?
Wbrew pozorom, w małych akwariach typu nano, trudno jest operować krótkimi nożyczkami. Czasami skomplikowana aranżacja nie pozwala na włożenie ręki do wnętrza akwarium. W takiej sytuacjach doskonale sprawdzają się nożyczki o długości około 20-25cm. Nożyczki o tej długości znajdą też zastosowanie w wysokich lub szerokich zbiornikach. Dzięki nim łatwiej jest nam dotrzeć w okolice dna lub do roślin znajdujących się pod tylną szybą akwarium. Będą również przydatne przy ciężko dostępnych miejscach pomiędzy kamieniami i korzeniami. Krótkimi nożyczkami łatwiej się operuje
w dużych akwariach pielęgnując rośliny na pierwszym i drugim planie. Są one lżejsze od nożyczek długich, lepiej trzymają się ręki, co sprawia, że posługiwanie się nimi jest bardziej precyzyjne.
Proste, czy zagięte?
Nie ma się co zastanawiać – praktyczniejsze są nożyczki zagięte. Spełniają one takie same zadania, jak nożyczki proste, a dodatkowo pozwalają na podcięcie roślin trawnikowych na pierwszym planie. Nożyczkami o wygiętym ostrzu troszkę łatwiej formuje się przycinane rośliny. Czasami używam ich jako odwróconych, czyli wygięciem skierowanym do dołu, dzięki czemu formowanie kulistych kęp jest dosyć proste.
Nożyczki do przycinania mchów
Ich konstrukcja różni się od modeli wcześniej opisywanych. Odpowiednio wyprofilowane uchwyty działają jak sprężyna, która powoduje samoczynne rozchylenie się ostrzy. Przycinanie mchów to najczęściej duża liczba częstych ruchów, a dzięki takiej konstrukcji nożyczek, poprawia się komfort pracy przy tego typu zabiegach pielęgnacyjnych. W niektórych przypadkach mogą również służyć do przycinania roślin trawnikowych na pierwszym planie.
Nożyczki typu „Wave”
W moim przekonaniu to najbardziej uniwersalny model nożyczek. Jeśli nie masz zbyt dużego budżetu na tego typu narzędzia, będzie to najlepszy wybór. Nożyczki w kształcie fali, pozwalają na przycięcie roślin łodygowych, formowanie kęp i przycinanie roślin tworzących trawniki na pierwszym planie. Przy czym nożyczki o długości około 20-25cm będą tutaj najbardziej uniwersalne. Trzeba także zwrócić uwagę na kształt wygięcia – zbyt małe sprawi, że nożyczki nie będą spełniały swojej uniwersalnej funkcji.
Długość ostrza
Wszystkie wcześniej opisane zalety nożyczek mogą zostać pogrzebane, jeśli się okaże, że mają one za krótkie ostrza. W takiej sytuacji korzystanie z nich przestaje być przyjemne i wygodne. Najlepiej, jak długość ich krawędzi tnących ma 4-5cm. Istotne jest także, aby długość krawędzi tnących była proporcjonalna do długości samych nożyczek. Rozchylenie krótkich ostrzy w długich nożyczkach na szerokość pozwalającą przyciąć kilkanaście łodyg za jednym cięciem może się okazać wręcz niemożliwe do wykonania.
Materiały i wykonanie
Użycie przez producenta dobrej jakości stali nierdzewnej spowoduje, że nożyczki będą nam służyć przez wiele lat i nie będą one zakupem jednorazowym. Wysokiej jakości materiał da nam gwarancję, że nie będą one ulegały szybkiemu stępieniu i korozji. Ważne jest także, aby elementy, z których złożone są nożyczki były doskonale spasowane. Często zbyt mocne skręcenie nożyczek śrubą będzie powodować ich zbyt ciężką pracę. To jednak każdy z nas jest w stanie poprawić za pomocą płaskiego śrubokręta. Przy wyborze zwracajcie uwagę na to, żeby oczka na palce nie były zbyt duże. W przeciwnym wypadku będą się zsuwać z palców przy wykonywaniu niektórych czynności pielęgnacyjnych. Dodatkowo powinny być zaoblone, dzięki czemu nożyczki nie będą uwierać w palce.
Konserwacja
Nawet, jeśli nożyczki są ze stali nierdzewnej, trzeba wykonywać podstawowy zabieg konserwacyjny, jakim jest osuszenie ich po każdym użyciu. Kawałek papierowego ręcznika sprawdzi się tutaj najlepiej. Przy osuszaniu należy szczególnie pamiętać o miejscach, które są niedostępne w złożonych nożyczkach – ostrzach i przestrzeniach między ramionami.
Podsumowanie
Jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować koszty, najlepiej będzie zaopatrzyć się w zestaw nożyczek: długie zagięte około 20-25cm, krótkie zagięte 11-15cm, nożyczki zagięte do mchów około 15cm i nożyczki w kształcie fali o długości około 20cm. W sytuacji, kiedy musimy ograniczyć nasz zakup do jednej pary, polecamy najbardziej uniwersalne nożyczki w kształcie fali o długości około 20cm Przestrzegamy przed używaniem nożyczek akwarystycznych do cięcia drutów, drobnych gałązek i innych twardszych rzeczy, co może spowodować stępienie i zniszczenie ostrzy.
Dobre nożyczki to także idealny prezent dla akwarysty zainteresowanego akwarystyką naturalną i roślinną.
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303