Czerwona rotala – jak uzyskać?
Rotala rotundifolia
Rotala rotundifolia ma kilka odmian, które w odpowiednich warunkach potrafią odwdzięczyć się pięknymi kolorami od pomarańczowych do bordowo czerwonych. Można do nich między innymi zaliczyć np. Rotala colorata, Rotala H’ra, Rotala sp pink czy Rotala Orange Juice.
Rotala rotundifolia (warianty wymienione powyżej) to szybko rosnące rośliny łodygowe, która od dawna są często stosowane przez aquascaper’ów z całego świata. Po raz pierwszy wprowadzono ją pod błędną nazwą Rotala indica około 1960 r. Od tej pory trwa zamieszanie w nazewnictwie. Prawdziwa Rotala indica to tak naprawdę roślina potocznie spotykana pod nazwą Ammania bonsai.
Rotala rotundifolia toleruje szeroki zakres parametrów wody i jest łatwa w uprawie. Po okresie adaptacji radzi sobie dobrze nawet w akwariach bez dwutlenku węgla. Jednak większa ilość światła i CO2 pozwala uzyskać lepszą gęstość i lepszym wybarwienie.
Jako rośliny łodygowe stale rosną w kierunku światła i bez problemu sięgają do lustra wody nawet w wysokich akwariach. Jeśli Rotale zostaną posadzone w akwarium z mocnym światłem i zapewni im się odpowiednio dużą przestrzeń, będą rosły w dół pełzając po podłożu. Jeśli zostaną posadzone w większej kępie, pobudza się je do wzrostu w pionie.
Co zrobić, żeby moja Rotala była czerwona?
W tym celu należy spełnić jednocześnie kilka warunków. Po pierwsze, światło musi być odpowiednio mocne. Po drugie należy utrzymywać niski poziom NO3. Poziomy powyżej 5ppm nie sprzyjają wybarwieniu Rotali. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę to wysoki i stabilny poziom CO2, czyli 30ppm. Dodatkowo wskazane jest dozowanie żelaza.
W wielu przypadkach odpowiednie lampy pomagają wyciągnąć ładniejszą czerwień. Do takich lamp można zaliczyć Chihiros RGB, Twinstar Seria S, ADA Solar RGB lub ADA Aquasky RGB. Dodatkowo czas oświetlania akwarium również będzie miał znaczenie. W naszym sklepie długością dnia w akwarium steruje centralny komputer. W niedziele mamy ustawionych tylko 6 godzin świecenia. W poniedziałki wyraźnie widać, że stożki wzrostu są znacznie mniej czerwone u roślin, które jeszcze w sobotę były ładne i soczyste.
Rotala Rotundifolia jest jedną z roślin, które ujawnia czerwonawe kolory pod wpływem niskiego poziomu NO3 – co oznacza, że roślina rośnie znacznie bardziej czerwona, jeśli jest głodna azotanów. Wybierając opcję prowadzenia niskiego poziomu azotanów w zbiorniku, upewnij się, że pozostałe rośliny, także będą tolerować niskie azotany.
Rotala rotundifolia dobrze przycina tworzy gęste kępy. Może być wielokrotnie przycinana, zanim będzie wymagała ponownego posadzenia nowych, zdrowszych łodyg. Dzięki temu świetnie sprawdza się w aquascapingu, gdzie linia szczytów roślin musi być utrzymywana na pewnej wysokości, aby dobrze budować aranżację.
Przycinanie należy wykonać początkowo około 8-10 cm poniżej ostatecznej wysokości, na której powinny znajdować się stożki wzrostu Rotali (chyba Rotala rotundifolia została posadzona bardzo rzadko, a następnie niskie przycinanie pozwala na większe gęstości). Gdy szczyty rosną w górę nierównomiernie, odetnij te, które rosną szybciej niż reszta – pozwala to na utrzymywanie ładnej kępy.
Po uformowaniu kępy na pożądanej wysokości należy ją stale przerzedzać, odcinając najszybciej odrastające pędy. Należy to robić bardzo regularnie (co około 3 dni). Jeśli kępa rośnie w górę jako całość po długim czasie bez przycinania, musisz wykonać ponowne rozsadzenie rośliny. W tym celu należy ściąć całość bardzo blisko podłoża, a ścięte stożki wzrostu ponownie wsadzić w podłoże. Podobnie jak w przypadku trawników – jeśli chcesz je utrzymać przez długi czas, wymaga to bardzo częstego przycinania.
Popularne wpisy w kategorii : Porady
- Ile waży puste akwarium?
Czy wiesz ile waży Twoje puste akwarium? Użyj naszego kalkulatora, a dowiesz się ile waży Twoje szkło.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 56
- Jak hodować bucephalandry?
Bucephalandry rozpuściły się kilka dni po włożeniu do akwarium. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać?Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 50
- Twardość węglanowa w akwarium roślinnym
Co to jest Twardość węglanowa (KH) i jaki ma wpływ na rośliny w akwarium. Korygowanie Twardości węglanowej. Powiązanie KH i pH.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 48
- Czerwona rotala – jak uzyskać?
Co trzeba zrobić, żeby takie rośliny jak Rotala nabrały pięknych czerwonych barw. Sprawdź to!Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 31
- Twardość ogólna w akwarium roślinnym
Co to jest Twardość ogólna (GH) i jakie ma znaczenie w akwarium roślinnym.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 28
- Szkło Float i OptiWhite
To to jest szkło Optiwhite i czym się różni od szkła float. Różnice między tymi dwoma popularnymi szkłami.Odwiedziny - ostatnie 30 dni : 23
PEHA:68
Oferujemy kompleksowe usługi związane z zakładaniem akwariów na potrzeby firm i osób prywatnych. Prowadzimy sprzedaż produktów akwarystycznych najlepszych marek w naszym sklepie akwarystycznym. Importujemy ryby oraz rośliny akwariowe.
O nas
Linki
peHa:68 - Wnuk Cichocki Sp. J., Ogrodowa 39/41 lok P1, 00-873 Warszawa | +48 660 111 303