Czy wiesz jak wygląda Rotala indica?
Kiedy mówi się o Rotali indica to najczęściej na myśli mamy bardzo czerwoną odmianę Rotali rotundifolii. Tymczasem prawdziwa Rotala indica sprzedawana jest przez wielu dostawców pod błędną nazwą Ammania bonsai lub Rotala bonsai.
Rotala indica została odkryta przez niemieckiego botanika Emil’a Bernharda Koehne w 1881 roku. Ma kilka innych synonimów takich jak Ameletia indica, Ameletia uliginosa, peploides Ammannia, Rotala elatinomorpha.
W przeciwieństwie do Rotali rotundifolia różnica między kształtem liści formy emersyjnej i submersyjnej jest niezauważalna. Owalne lub okrągłe, niewielkie listki są gęsto ułożone parami na kruchej łodydze. Roślina, która zawsze pnie się pionowo do góry jest bardzo dekoracyjna. Powolny wzrost sprawia, że doskonałym miejscem na niej jest pierwszy lub drugi plan. W warunkach emersyjnych mogą pojawiać się niewielkie kwiatki u nasady liści. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja wabi kusa. W warunkach submersyjnych rozmnaża się ją poprzez odcinanie stożków wzrostu i ponownym ich sadzeniu. W miejscu odcięcia na starej łodydze pojawią się nowe stożki wzrostu.
Rotala indica dorasta do 30-40cm. Wymaga światła średniego do mocnego. Temperatura 22-28ºC. pH 5-7, a twardość wody średnia do twardej. Konieczne jest podawanie dwutlenku węgla.